O tym, że nauka poprzez zabawę to najlepsza i najefektywniejsza metoda szkolenia wiedzą doskonale strażacy z OSP Serpelice, którzy po raz kolejny zaangażowali się w organizację czasu wolnego dla dzieci w swojej miejscowości. W sobotnie popołudnie w świetlicy wiejskiej w Serpelicach mali i duzi mogli poznać zasady udzielania pierwszej pomocy, dowiedzieli się o zagrożeniach, i nauczyli wiązać węzły ratownicze.

Ferie ze strażakami to nie tylko dobra zabawa, ale przede wszystkim zdobywanie wiedzy o niebezpieczeństwach, zasadach udzielania pomocy a także wyposażanie najmłodszych w umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Strażacy z Serpelic stworzyli do tego celu autorską grę pt. Mali Ratownicy – dzięki tej grze nauka udzielania pierwszej pomocy zamienia się w ciekawą przygodę a wiedza mogąca uratować życie drugiego człowieka jest przekazywana i utrwalana w przyjemny sposób – wyjaśniał druh Sławomir Gac z OSP Serpelice.  – Gra Mali Ratownicy to forma nauki przez zabawę, pozwala w łatwy sposób wprowadzić młodego człowieka w tematykę pierwszej pomocy, zasady gry sprawiają, że dzieci chętniej zdobywają cenną wiedzę, angażują się w wykonywanie poleceń. Wykazują się nowo zdobytymi umiejętnościami np. podczas opatrywania ran czy resuscytacji. Jednak to ciągle przede wszystkim bardzo dobra zabawa bo każda rozgrywka daje uczestnikom mnóstwo radości – ocenia S. Gac.

Reklama

Podczas feryjnych zajęć dzieci uczyły się wiązać węzły strażackie które mogą być przydatne w codziennym życiu a także w sytuacjach zagrożenia. Zdobyte umiejętności sprawdzały w konkursie wiązania węzłów na czas. Strażacy podczas zajęć przypomnieli również kategorie zagrożeń i rodzaje niebezpieczeństw okresu zimowego, a także instruowali jak bezpiecznie korzystać z ognia.

– Można było nawet spróbować sił w konkursie strażackim polegającym na odgadywaniu nazw sprzętów używanych przez strażaków, takich jak: tłumica, detektor, kurtyna wodna, prądownica. Nagrodami w konkursach były ciekawe książki – wyjaśniał Sławomir Gac z OSP Serpelice. – Dziękujemy wszystkim uczestnikom i partnerom: Wójtowi Gminy Sarnaki, Gminnej Bibliotece Publicznej w Sarnakach, a w szczególności Nadleśnictwu Sarnaki. Do zobaczenia za rok. Pamiętajmy, że każdy z nas mając do dyspozycji ręce i głowę może uratować komuś życie! – dodał S. Gac.

Reklama
Poprzedni artykułSzpacze Trele Morele po raz trzeci
Następny artykułBal karnawałowy i święto babć i dziadków