Muzyka, taniec, humor i wspólna biesiada to doskonała charakterystyka III Przeglądu Piosenki Kabaretowo-Biesiadnej „Szpacze Trele Morele”, który odbył się w ostatnią sobotę stycznia w Strych Szpakach. Wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz imprez Południowego Podlasia i gromadzi z roku na rok coraz więcej uczestników i widzów.

Zapełniona po brzegi sala świetlicy wiejskiej w Starych Szpakach to chyba najlepszy wyznacznik sukcesu III Przeglądu Piosenki Kabaretowo-Biesiadnej „Szpacze Trele Morele”. Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli samorządu, instytucji i organizacji państwowych, kościoła i przede wszystkim mieszkańców i zaproszonych gości. Na tegoroczną edycję Przeglądu przyjechało 11 zespołów ludowych z Podlasia, Mazowsza i Lubelszczyzny. Każdy z zespołów prezentował dwie piosenki ludowo-biesiadne i jedną kabaretową, nic więc dziwnego, że wszyscy uczestnicy wydarzenia angażowali się we wspólny śpiew, a nawet i taniec. Przegląd przerodził się w wesołą, integracyjną potańcówkę z biesiadą i ludową muzyką graną na żywo. Jak na wiejską biesiadę przystało, nie zabrakło również frykasów przygotowanych przez gospodynie z KGW. Na stołach królowały pierogi kraszone złocistą cebulką, kartacze z soczewicą i pieczone gołąbki, nie zabrakło również wyszukanych przystawek, sałatek i pysznych ciast domowej roboty.

Reklama

– Idea organizacji Przeglądu to bardzo spontaniczny pomysł, który padł podczas jednej z prób zespołu ludowego Marysieńki ze Szpak – mówi Jolanta Grzesiewicz, szefowa KGW. – Wiadomo nie od dziś, że kobiety są bardzo dobrymi inicjatorami wszelkich działań, więc i my bardzo szybko postanowiłyśmy, że zorganizujemy Szpacze Trele Morele. Pomysł przedstawiłyśmy wójtowi i z jego poparciem przystąpiłyśmy do działania. Okazało się, że Przegląd na stałe wpisał się w tradycję Południowego Podlasia, a na zaproszenia udziału w wydarzeniu odpowiadają coraz to nowe zespoły ludowe, nawet z odległych zakątków sąsiadujących województw. Należy zaznaczyć, że Trele Morele to nie tylko występy na scenie, to również wspólna biesiada, taniec i integracja środowisk wiejskich. W Szpakach spotykają się, poznają i wspólnie bawią ludzie z terenów Podlasia, Mazowsza i Lubelszczyzny – dodała J. Grzesiewicz.
– Cieszę się, że już po raz kolejny mogę uczestniczyć w wydarzeniu, którego formułę wymyśliły członkinie zespołu Marysieńki ze Starych Szpak. To doskonała alternatywa na wspólne spędzenie czasu, zabawę i integrację – mówił w rozmowie ze „Słowem”, wójt gminy Stara Kornica, Kazimierz Hawryluk. – Raz w roku Szpaki stają się centrum piosenki biesiadnej i ludowej i liczę na to, że wydarzenie już na stałe zostanie w kalendarzu wydarzeń naszej gminy. Oprócz integracji środowisk, Szpacze Trele Morele, to także sposób na promocję gminy – dodał wójt Hawryluk

Reklama
Poprzedni artykułSchody Rintal Promocja! Luty bez VAT
Następny artykułFerie ze strażakami z OSP Serpelice

3 KOMENTARZE

  1. Ale Szpaki mają świetną ławkę rezerwowych,widoczną na zdjęciu nr26! Aż miło popatrzeć.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.