Sztuka w opłotkach

0
215

Nadbużańskie Stowarzyszenie  Oświatowo – Ekologiczne „Mężenin”, Zespół Placówek Oświatowych w Platerowie, Gminny Ośrodek Kultury oraz Urząd Gminy w Platerowie z inicjatywy Marii Daszko organizują  festiwal kultury pod łatwo w ucho wypadającą  nazwą: „Sztuka w opłotkach”.

– Raz kolejny Maria Daszko ze sztabem sympatyzujących z Zespołem Placówek Oświatowych w Platerowie oraz Nadbużańskim Stowarzyszeniem  Oświatowo – Ekologicznym „Mężenin” ludzi z Gminnego Ośrodka Kultury oraz Urzędu Gminy w Platerowie podejmuje się organizacji  festiwalu kultury pod łatwo w ucho wypadającą  nazwą: „Sztuka w opłotkach”. Od  15 lipca do 10 grudnia 2020r. przewidziano do realizacji kilka interesujących wydarzeń – informuje Alicja Zienkiewicz.

Tradycyjnie  (jak od szesnastu lat bywa) zjadą się do Platerowa na plener artyści z dalekich stron Polski, by przez kilka dni (16 – 23.08.2020r.) tworzyć obrazy, fotografie, rzeźby oraz instalacje, które pokażą na wernisażu  22.08.2020r. i które pozostawione szkole – wzbogacą Galerię Sztuki Współczesnej, jaka od lat funkcjonuje przy ul Siedleckiej 7.

Odbędą się też warsztaty artystyczne (teatr, fotografia otworkowa) dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz spacery kulturowe po okolicy w towarzystwie człowieka obeznanego z przestrzenią i historią.

– Jeremi Przybora  stwierdził  raz i zostało mu to wydrukowane, że „ gdyby (…) ludziom w odpowiednim momencie dawać odpowiednie tło muzyczne, Bóg wie, do czego byliby zdolni!”, więc ciekawymi punktami programu festiwalu mogą okazać się: koncert jazzowy (21.08.2020r., GOK w Platerowie) oraz Przegląd Zespołów Ludowych „Tadeuszowi Banasiowi-etnografowi i regionaliście” (23.08.2020r., GOK w Platerowie) – dodaje Alicja Zienkiewicz.

Efektem artystycznego wydarzenia w Gminie Platerów, które udokumentuje postaci, miejsca i czyny, będzie tradycyjnie folder poplenerowy.

Działanie dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

A.Z.Z.
fot. arch. Daniel Ludwiczuk