Rusza budowa alternatywnej przeprawy przez Toczną

3
1161

Rusza długo wyczekiwana inwestycja związana z budową alternatywnej przeprawy przez rzekę Toczna. Samorząd Mazowsza przyznał na ten cel ponad 3,4 mln zł dotacji w ramach instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa. Koszt całkowity budowy miał wynieść 5,7 mln zł, jednak oferta wykonawcy, który wygrał przetarg była o prawie milion niższa niż przewidywana i wyniosła 4 370 425 zł (brutto). Termin końcowy realizacji inwestycji zaplanowano na 12.08.2021 r. Już podpisano w tej sprawie stosowne umowy z wykonawcą zadania.

Równolegle do planowanej przebudowy drogi wojewódzkiej 698 i remontu mostu na rzece Toczna realizowanej przez Zarząd Dróg Wojewódzkich, rusza druga duża inwestycja drogowa w mieście. Podpisano już umowę z wykonawcą nowego mostu i drogi gminnej w ciągu ulicy Myśliwskiej w kierunku na Parcele. W planach jest stworzenie alternatywy dla ruchu lokalnego i odciążenie głównej arterii miejskiej.

.

-Dzisiaj, czuję radość, że budowa nowego mostu stała się już niemal faktem. Jeszcze rok temu wiele osób twierdziło, że nam się to nie uda. Jednocześnie zdaję sobie sprawę z ogromnych trudności, jakie czekają nas wszystkich związanych z remontem drogi wojewódzkiej. Choć to nie nasza inwestycja, jako samorząd gminny będziemy robić co w naszej mocy aby te problemy zminimalizować. Jednocześnie będziemy robić wszystko aby nasza inwestycja (budowa drugiego mostu) przebiegała sprawnie i bez opóźnień. Mam nadzieję, że w przyszłym roku o tej porze Łosice będą zupełnie innym miastem, o wiele bardziej dostępnym i przyjaznym zarówno kierowcom jak i pieszym – mówi burmistrz Mariusz Kucewicz.

Starania o budowę nowego mostu zaczęto już w 2017 r. uzyskano zgody od właścicieli nieruchomości położonych w miejscu planowanej inwestycji i przystąpiono do opracowania dokumentacji i wszystkich niezbędnych pozwoleń. Prace te zakończono w październiku 2018 r., co pozwoliło złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

– W tym czasie okazało się, że zmieniło się podejście w interpretacji prawnej inwestycji co spowodowało konieczność uzyskania decyzji środowiskowej od RDOŚ w Warszawie. I tu zaczęły się schody… Na wydanie decyzji czekaliśmy ponad rok. Szczęśliwie prawo środowiskowe ponownie uległo zmianie. Tym razem na naszą korzyść, gdyby nie to, może nadal czekalibyśmy na wydanie decyzji przez RDOŚ w Warszawie. Dzięki tej zmianie w lutym 2020 r mieliśmy kompletne pozwolenie na budowę. Natomiast w maju 2020 otrzymaliśmy pozytywną decyzję o przyznaniu dofinansowania naszego projektu przez Zarząd i Marszałka Województwa Mazowieckiego – w ramach Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego w wysokości 60% wartości inwestycji. W czerwcu 2020 podpisaliśmy umowę o dofinansowanie i w tym samym miesiącu ogłoszony został przetarg – wyjaśnia burmistrz.

Wielu mieszkańców zastanawia się, nad tym czy przebudowa drogi wojewódzkiej 698 i remont starego mostu prowadzone przez Zarząd Dróg Wojewódzkich nie powinien zostać odłożony do czasu powstania planowanego nowego gminnego mostu. Niestety, jak wyjaśnia burmistrz remont drogi wojewódzkiej jest realizowany ze środków unijnych w ramach programu trwającego do 2020 r. co oznacza, że żeby dofinansowanie nie przepadło inwestycja musi zostać zrealizowana przez MZDW i rozliczona do końca 2021 r. – Wszyscy liczyliśmy, że przed remontem głównej drogi w mieście uda nam się uruchomić nową przeprawę. To byłaby bardzo komfortowa sytuacja. Niestety z przyczyn od nas bezpośrednio niezależnych nie było to możliwe – dodaje.

3 KOMENTARZE

  1. To może było najpierw pobudować nowy most zanim stary zaczniecie remontować i zablokujecie całe miasto na długie miesiace??? Zacznijcie myśleć w tym urzędzie

  2. Zacznij czytać później komentuj. To nie urząd miasta remontuje stary most.

    Stary most jest na drodze wojewódzkiej i remontuje go urząd marszałkowski w Warszawie. Nowy most To inwestycja urzędu gminy w Łosicach. To są dwie zupełnie inne inwestycje.

    Poza tym budową mostu nic Ci nie blokuje – tam przecież teraz nie ma jeszcze ani drogi ani mostu. Myślenie nie boli 🙃

Comments are closed.