Szczepienia ochronne lisów

0
73

25 kwietnia na terenie powiatu rozpocznie się akcja szczepienia ochronnego lisów wolnożyjących przeciwko wściekliźnie. Zakończenie akcji przewidziano na 2 maja. Jak informuje Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii szczepienie lisów będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę doustną, która zostanie zrzucona z samolotów.

Mieszkańcy powiatu powinni pamiętać, że przynęt nie należy dotykać, bowiem lisy nie podejmą szczepionki w której wyczują zapach człowieka. – W środku przynęty umieszczony jest plastikowy pojemnik zawierający płynną szczepionkę. Po przegryzieniu pojemnika przez lisa szczepionka poprzez kontakt z błoną śluzową jamy ustnej wytwarza odporność immunologiczną przeciwko wściekliźnie – wyjaśnia Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii, lek. Paweł Jakubczak.

Reklama

Jak zapewnia lekarz, szczepionka jest nieszkodliwa dla ludzi i zwierząt domowych, gospodarskich i innych zwierząt wolno żyjących, jednak w przypadku kontaktu z przynętami na otwarte rany, oczy, jamę ustną i nos należy gruntownie przemyć te miejsca wodą i mydłem. W dalszym postępowaniu trzeba zgłosić się do lekarza medycyny, a jeśli kontakt ten miały zwierzęta domowe czy gospodarskie, należy zgłosić się do lekarza weterynarii. – Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy też trzymać na uwięzi i prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. Przynęty ze szczepionką przeznaczone są wyłącznie do szczepienia lisów – dodaje lekarz weterynarii.

Szczepionka zrzucana będzie z samolotów w ilości 25 dawek lub 20 dawek na 1 km2. Powierzchnia zrzucania obejmie kompleksy leśne, pola i łąki z pominięciem akwenów wodnych i terenów zabudowanych. W tych dniach oraz 14 dni po zakończeniu akcji myśliwi powinni ograniczyć zbiorowe polowania, a pozostali mieszkańcy zachować ostrożność.

Reklama
Poprzedni artykułChorzy ozdrowieńcy
Następny artykułBy nieść pomoc muszą najpierw wysłać Żuka na zasłużoną emeryturę