Szczepienia ochronne lisów

0
70

25 kwietnia na terenie powiatu rozpocznie się akcja szczepienia ochronnego lisów wolnożyjących przeciwko wściekliźnie. Zakończenie akcji przewidziano na 2 maja. Jak informuje Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii szczepienie lisów będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę doustną, która zostanie zrzucona z samolotów.

Mieszkańcy powiatu powinni pamiętać, że przynęt nie należy dotykać, bowiem lisy nie podejmą szczepionki w której wyczują zapach człowieka. – W środku przynęty umieszczony jest plastikowy pojemnik zawierający płynną szczepionkę. Po przegryzieniu pojemnika przez lisa szczepionka poprzez kontakt z błoną śluzową jamy ustnej wytwarza odporność immunologiczną przeciwko wściekliźnie – wyjaśnia Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii, lek. Paweł Jakubczak.

Jak zapewnia lekarz, szczepionka jest nieszkodliwa dla ludzi i zwierząt domowych, gospodarskich i innych zwierząt wolno żyjących, jednak w przypadku kontaktu z przynętami na otwarte rany, oczy, jamę ustną i nos należy gruntownie przemyć te miejsca wodą i mydłem. W dalszym postępowaniu trzeba zgłosić się do lekarza medycyny, a jeśli kontakt ten miały zwierzęta domowe czy gospodarskie, należy zgłosić się do lekarza weterynarii. – Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy też trzymać na uwięzi i prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. Przynęty ze szczepionką przeznaczone są wyłącznie do szczepienia lisów – dodaje lekarz weterynarii.

Szczepionka zrzucana będzie z samolotów w ilości 25 dawek lub 20 dawek na 1 km2. Powierzchnia zrzucania obejmie kompleksy leśne, pola i łąki z pominięciem akwenów wodnych i terenów zabudowanych. W tych dniach oraz 14 dni po zakończeniu akcji myśliwi powinni ograniczyć zbiorowe polowania, a pozostali mieszkańcy zachować ostrożność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.