By nieść pomoc muszą najpierw wysłać Żuka na zasłużoną emeryturę

0
753

150 tyś. zł to kwota jaką planują zebrać zdeterminowani druhowie strażacy z OSP Pietrusy w gm. Olszanka na zakup strażackiego wozu bojowego, który będą mogli bez obaw wykorzystywać podczas niesienia pomocy. Ich stary, blisko 50-letni Żuk, zbyt często odmawia posłuszeństwa i stwarza większe zagrożenie niż mógłby nieść pożytku.

34 druhów strażaków oraz 10 strażaków z młodzieżowej drużyny pożarniczej – to obsada osobowa OSP Pietrusy. Wszyscy gotowi do niesienia pomocy, przeszkoleni i zdeterminowani. Na akcje ratowniczo-gaśnicze jednak nie są dysponowani, bo stary Żuk będący jedynym wozem na wyposażeniu,  zbyt często odmawia posłuszeństwa i sam mógłby stworzyć zagrożenie podczas takiej akcji. Mimo, że w kasie gminy obecnie brak środków na zakup nowego auta bojowego, strażacy wzięli sprawy w swoje ręce i zbierają pieniądze na zakup porządnego wozu, który nie zawiedzie w niesieniu pomocy.

– Nasza jednostka jest wyposażona w jedyny samochód pożarniczy jakim jest ŻUK z 1974r. Auto jest na tyle mocno wyeksploatowane i nadszarpnięte zębem czasu, że nie nadaje się pod żadnym pozorem do wyjazdu do akcji ratowniczo – gaśniczej. Taki samochód powinien już stać w Muzeum Pożarnictwa Polskiego, a nie być cały czas w podziale bojowym jednostki i wyjeżdżać na drogi publiczne stwarzając większe zagrożenie dla ruchu lądowego niż mógłby nieść pożytku – wyjaśnia Hubert Radzikowski, kierowca OSP Pietrusy.

Strażacy nie ukrywają rozgoryczenia sytuacją. Chcą nieść pomoc i są gotowi na każde wezwanie syreny alarmowej, ale nie mają jak tej pomocy nieść. – Na terenie naszej miejscowości, gminy oraz powiatu działa wiele zakładów produkcyjnych czy ferm drobiu, co przekłada się na znaczne zagrożenie pożarowe. Niestety przy takim wyposażeniu naszej jednostki nie jesteśmy w stanie zapewnić gotowości bojowej w czasie zagrożenia życia czy mienia mieszkańców – mówi Jacek Waszczuk, prezes OSP Pietrusy.

Problemy z autem odczuwają też strażacy z MDP. Przed pandemią młodzieżowa drużyna z tej jednostki zajęła pierwsze miejsce w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych, tym samym zakwalifikowała się do konkursu szczebla powiatowego. Jednak młodym adeptom nie było dane wykazać się umiejętnościami sportowymi i pożarniczymi, bowiem wysłużony Żuk, po prostu nie odpalił, a drużyna nie dotarła na miejsce. – Mieliśmy jechać na zawody powiatowe ale niestety nasz obecny samochód strażacki odmówił posłuszeństwa – mówi rozgoryczony Hubert Radzikowski.

Mimo, że druhowie strażacy od kilku lat starają się o wóz bojowy dla jednostki ich wysiłki trafiają w próżnię, bowiem na ten cel potrzeba przynajmniej 150 tyś zł, a budżet gminy nie jest przygotowany na tak dużą inwestycję. – Zakup nowego, dużego wozu bojowego do duży wydatek. Jako gmina możemy zadeklarować wkład ok 10 proc wartości zakupu i raczej skłanialibyśmy się ku zakupowi wozu lekkiego, ze względu na możliwości techniczne jednostki. Przyjrzymy się też możliwościom otrzymania finansowania zewnętrznego, ale druhowie muszą uzbroić się w cierpliwość – mówi wójt gminy Olszanka, Grzegorz Pajnowski. Włodarz wyjaśnia, że zakup dużego samochodu ciężarowego mógłby pociągnąć kolejne koszty, bowiem garaż mógłby okazać się nie wystarczający dla tak potężnego auta i wymagałby przebudowania. Należy też pamiętać, że samochód taki trzeba wyposażyć w potrzebny sprzęt, a to generuje kolejne dodatkowe koszty.

Strażacy zbierają jednak pieniądze na większy wóz bojowy – nie chodzi tu przecież o to, żeby mieć w garażu samochód, tylko chodzi o to, by ten samochód mógł przyczynić się do niesienia pomocy potrzebującym – wyjaśniają.

Dlatego  założyli na ten cel zrzutkę i zbierają fundusze na zakup auta, którym bezpiecznie będą mogli wyjechać na akcje i w którym pomieszczą niezbędny sprzęt ratowniczo-gaśniczy. Inicjatywę zdeterminowanych druhów z OSP Pietrusy można wesprzeć wpłacając pieniądze na portalu www.zrzutka.pl/z/osppietrusy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.