Obłożenie na oddziale COVID-owym

0
452

Na oddziale wewnętrznym, przeznaczonym dla pacjentów zakażonych koronawirusem, w sobotę 20 marca były wolne tylko dwa łóżka i jeden respirator. Wcześniej obłożenie było stuprocentowe, hospitalizowano 40 osób, zajęte były cztery respiratory. – Sytuacja jest trudna, mamy dużo nowych zachorowań. Nawet jeśli zwalniają się miejsca to zaraz dostajemy pacjentów z innych rejonów – mówi lek. Grażyna Podlipniak-Sobczyńska, dyrektorka łosickiej lecznicy.

Przypomnijmy, że decyzją wojewody Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Łosicach  w listopadzie zeszłego roku przekształciła się w placówkę Covidową i leczył pacjentów zakażonych koronawirusem. W zwykłym trybie pracował wtedy jedynie oddział dziecięcy oraz  znajdujący się w strukturach palcówki Zakład Opiekuńczo Lecznicy. Do normalnego trybu pracy szpital powrócił na początku tego roku, jednak trzecia fala koronawirusa znów może wymusić zmiany organizacyjne.

– Decyzja o przekształceniu placówki w Covidową leży w gestii wojewody. W zeszłym tygodniu odbyliśmy z nim spotkanie, rozmawialiśmy o aktualnej sytuacji pandemicznej i zostaliśmy uczuleni, by jak najlepiej i najpełniej wykorzystywać miejsca – łóżka i sprzęt – przeznaczony dla pacjentów z Covidem. Oczywiście jesteśmy przygotowani na ewentualną konieczność przekształcenia się z powrotem w placówkę dla pacjentów zakażonych koronawirusem, niemniej decyzję taką może podjąć jedynie wojewoda – mówi dyrektorka lecznicy Grażyna Podlipniak-Sobczyńska.

Tymczasem po okresie względnej stabilizacji epidemiologicznej w całym kraju lawinowo przybywa zakażonych koronawirusem. Według szacunków epidemiologów za ogromny przyrost zakażeń i zachorowań odpowiada tzw. mutacja brytyjska wirusa. W powiecie łosickim również odnotowuje się wzrost zachorowań. Zgodnie z danymi z poniedziałku 22 marca, dzień wcześniej nie potwierdzono nowych zakażeń u pacjentów z terenu powiatu, jednak 169 osób tego dnia skierowano na kwarantannę. Odnotowano też 2 zgony z powodu Covid. Zmarli obciążeni były chorobami współistniejącymi.

– Sytuacja jest trudna, mamy dużo nowych zachorowań. Do tej pory przez ostatni tydzień mieliśmy pełne obłożenie na oddziale wewnętrznym – 40 chorych i zajęte 4 respiratory. Nawet jeśli zwalniają się nam miejsca na oddziale to zaraz dostajemy pacjentów z innych rejonów, bo jesteśmy placówką wykazaną w systemie – dodaje dyrektorka SPZOZ. Według danych z 20 marca pozostały tam dwa łóżka wolne i jeden respirator, ale sytuacja jest bardzo dynamiczna.

Zgodnie z danymi z 20 marca placówka pracuje w trybie zwykłym. Działają: oddział chirurgiczny – przebywa na nim obecnie 17 pacjentów, na rehabilitacji jest 26 pacjentów zaś na pediatrii leczy się w trybie stacjonarnym 6 dzieci. Pełne obłożenie jest w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym. Zgodnie z harmonogramem przyjmowani są również pacjenci w poradniach specjalistycznych szpitala.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.