Reklama

Otwarcie szlaku Stefana Żeromskiego

23/11/2021 14:30
Powiatowe Stowarzyszenie Animatorów Kultury w Łosicach oraz Nieformalna Grupa Szalone Niemojki serdecznie zapraszają w piątek 26 listopada o godz. 14:00 na otwarcie szlaku Stefana Żeromskiego. - Wspólnie podążymy śladem jego wędrówek, na własne oczy zobaczmy miejsca będące niemymi świadkami spotkań z wybitnym pisarzem i odkryjemy na nowo okolicę w której zakochał się sam Żeromski - zachęca do udziału w wydarzeniu Dorota Kozłowska, dyrektorka ŁDK. Autor „Przedwiośnia” w naszej okolicy przeżył intensywnie trzy pory roku: od 2 grudnia 1889 r. do 17 sierpnia 1890 r. W Łysowie był guwernerem syna Anieli Rzążewskiej, która była jego pierwszą burzliwą miłością życia (była to o 8 lat starsza wdowa). Wiele razy odwiedzał Łosice, wielokrotnie był uczestnikiem nabożeństw w kościele w Niemojkach, gdzie na pamiątkę licznego uczestnictwa w mszach św., Żeromski ofiarował albę z monogramem. Na pobliskim cmentarzu odwiedzał grobowiec stryjecznego dziada, Katerli. Co bardzo ważne, jest tam pochowana także jego miłość – Natalia Faytt. Aleją Lipową dojeżdżał do dworku w Łysowie. Las Rogacz był miejscem spotkań z ukochaną Natalią, która mieszkała w dworku w Patkowie Ruskim (obecnie: Niemojki). W Patkowie Prusach znajdował się dwór Kopciów, który często odwiedzał wraz z Natalią oraz i jej mężem doktorem Fayttem. Miejsca związane z jego pobytem w naszej okolicy zostały wiele razy opisane w jego twórczości. Zadanie dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Patronat honorowy: Burmistrz miasta i Gminy Łosice. Współpraca: Łosicki Dom Kultury.

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo losice.info




Reklama
Najnowsze wiadomości