ZUS: złóż wniosek o 800 plus do końca czerwca

Rodzice i opiekunowie, którzy nie złożyli jeszcze wniosku o świadczenie 800 plus na nowy okres, powinni zrobić to do końca czerwca. Spóźnienie może oznaczać utratę pieniędzy za pierwszy miesiąc nowego okresu świadczeniowego.

Nowy okres świadczeniowy programu 800 plus rozpoczął się 1 czerwca 2026 roku i potrwa do 31 maja 2027 roku. Nabór wniosków trwa od kilku miesięcy, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że czerwcowy termin ma znaczenie dla wypłaty świadczenia z wyrównaniem.

- Wypłata wraz z wyrównaniem ma trafić do uprawnionych najpóźniej do końca sierpnia. Kto nie złoży wniosku do końca czerwca, nie otrzyma wyrównania za czerwiec. W praktyce oznacza to utratę pieniędzy z programu 800 plus - informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

W powiecie łosickim, według danych ZUS za okres od 1 lutego do 18 czerwca 2026 roku, złożono 2 984 wnioski o świadczenie wychowawcze. Obejmują one 4 876 dzieci. W całym województwie mazowieckim rodzice i opiekunowie złożyli ponad 671,2 tys. wniosków na ponad 970 tys. dzieci. W skali kraju do ZUS trafiło już ponad 4,2 mln wniosków, obejmujących przeszło 6,1 mln dzieci.

Wniosek o 800 plus można złożyć wyłącznie elektronicznie. Do wyboru są: aplikacja mZUS, platforma eZUS, bankowość elektroniczna oraz portal Emp@tia.

Świadczenie przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, niezależnie od dochodów rodziny.

ZUS apeluje, aby nie odkładać formalności na ostatnią chwilę. Dla rodzin, które jeszcze nie złożyły wniosku, koniec czerwca jest granicznym terminem, jeśli chcą zachować prawo do wyrównania za czerwiec.

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Najnowsze wiadomości