Atak na wójt gminy Stara Kornica Beatę Jerzman poruszył mieszkańców regionu oraz środowisko samorządowe w wielu częściach kraju. Po dramatycznym zdarzeniu, do którego doszło 29 kwietnia w budynku Urzędu Gminy w Starej Kornicy, w przestrzeni publicznej pojawiają się kolejne głosy wsparcia, solidarności i sprzeciwu wobec przemocy.
Przypomnijmy, że z ustaleń policji wynika, że sprawca kilkukrotnie zaatakował kobietę ostrym narzędziem. Jak przekazała Łosice.info asp. Weronika Wujek z Komendy Powiatowej Policji w Łosicach, mężczyzna był trzeźwy. Poszkodowaną jest wójt gminy Stara Kornica Beata Jerzman. Sprawą zajmuje się prokuratura.
Choć śledczy wyjaśniają jeszcze szczegółowe okoliczności zdarzenia, głównym tonem publicznych reakcji stała się solidarność z poszkodowaną i jednoznaczny sprzeciw wobec przemocy. W wielu wpisach powtarza się przekaz: urząd powinien być miejscem pracy, rozmowy i służby mieszkańcom, a nie przestrzenią zagrożenia.
To nie jest pełna lista reakcji, a jedynie część publicznych wpisów, które pojawiły się po ataku.
Mariusz Kucewicz, burmistrz Miasta i Gminy Łosice, napisał, że informacja o brutalnym ataku nożem na Beatę Jerzman jest „wstrząsająca i trudna do przyjęcia”. - Nie ma i nigdy nie będzie zgody na przemoc. Takie czyny są zaprzeczeniem wszystkiego, na czym powinna opierać się nasza wspólnota – szacunku, wsparcia, człowieczeństwa. To chwila w której jesteśmy razem, solidarnie przeciwstawiając się nienawiści i agresji - czytamy we wpisie.
Słowa wsparcia przekazała także Janina Ewa Orzełowska, członkini Zarządu Województwa Mazowieckiego. - NIE MA ZGODY NA PRZEMOC! Nie ma w naszym społeczeństwie miejsca na agresję. Nikt nie powinien obawiać się o swoje życie w miejscu pracy - napisała. W swoim wpisie podziękowała również pracownikom urzędu oraz służbom: - Ogromny szacunek dla pracowników urzędu – Wasza heroiczna odwaga i szybkie obezwładnienie napastnika zapobiegły jeszcze większej tragedii! Z całego serca dziękuję również ratownikom medycznym i strażakom za błyskawiczną interwencję oraz profesjonalną pomoc medyczną na miejscu zdarzenia i w szpitalu.
Głos zabrał również Ruch Samorządowy Tak Dla Polski, ogólnopolski ruch samorządowy. - Nie ma zgody na przemoc wobec osób pełniących służbę publiczną. Składamy wyrazy wsparcia i solidarności z Panią Wójt oraz Jej rodziną. Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia i siły w tych trudnych chwilach.
Do wyrazów solidarności przyłączył się Paweł Czmoch, przewodniczący Rady Powiatu Łosickiego. - BEATA JERZMAN - jesteśmy z Tobą. Nie ma i nigdy nie będzie zgody na przemoc. Takie wydarzenia budzą sprzeciw i wymagają reakcji wszystkich środowisk. Wyrażam solidarność z Panią Wójt Beata Jerzman oraz całym samorządem Gminy Stara Kornica. Samorząd to wspólnota ludzi którzy w trudnych sytuacjach są razem. Dziś jesteśmy RAZEM z Panią Wójt.
Dawid Litwin, wójt gminy Potęgowo, zwrócił uwagę na szerszy problem narastającej agresji w debacie publicznej. - Atak nożownika na Panią wójt Beatę Jerzman to bolesny dowód, że hejt w debacie publicznej prowadzi prosto do agresji fizycznej. Jako samorządowcy pracujemy blisko ludzi, ale wzajemny szacunek i bezpieczeństwo to fundamenty, które nie podlegają negocjacjom. Pani Wójt życzę szybkiego powrotu do zdrowia. Jesteśmy solidarni. Dokąd zmierzamy jako społeczeństwo, jeśli argumenty zastępuje nóż, a dialog – nienawiść…?
Grzegorz Arasymowicz, wójt gminy Sarnaki, przekazał słowa solidarności z Beatą Jerzman oraz wszystkimi, których dotknęła ta sytuacja. - Wyrażam pełną solidarność z Wójt Gminy Stara Kornica Beatą Jerzman. W takich chwilach naprawdę trudno znaleźć odpowiednie słowa. Tym bardziej chcemy jasno powiedzieć – jesteśmy myślami z Panią Wójt oraz wszystkimi, których dotknęła ta sytuacja. Wyrażamy nasze wsparcie i jedność. Nie ma i nigdy nie będzie zgody na przemoc – w żadnej formie, wobec nikogo. Samorząd powinien być miejscem dialogu, szacunku i współpracy, a nie agresji. Mówimy stanowcze: STOP przemocy.
Podobne słowa popłynęły od Ilony Wodniak-Kuraszkiewicz, burmistrz Gniewkowa. - Szok i niedowierzanie, że takie wydarzenia mogą się dziać w naszych małych samorządowych ojczyznach. Jestem głęboko wstrząśnięta dzisiejszym atakiem nożownika na Panią Wójt Gminy Stara Kornica.Pani Wójt Beacie Jerzman przekazuję wyrazy wsparcia i życzę szybkiego powrotu do zdrowia. Hejt i nienawiść nie mogą być niczym usprawiedliwione. Stop hejt !!!
Głos zabrała również Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Jestem wstrząśnięta dzisiejszym atakiem z użyciem noża na panią Beatę Jerzman, wójt gminy Stara Kornica. Żadne, nawet najpoważniejsze spory, nie mogą usprawiedliwić takiej przemocy. Składam pani wójt wyrazy wsparcia oraz życzę szybkiego powrotu do zdrowia i dalszej pracy na rzecz mieszkanek i mieszkańców.
Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina, zaznaczyła, że to, co wydarzyło się w Starej Kornicy, przekracza wszelkie dopuszczalne granice.- Jestem głęboko wstrząśnięta dzisiejszym atakiem na Beatę Jerzman wójt Starej Kornicy. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla takich sytuacji. To, co się wydarzyło, przekracza wszelkie dopuszczalne granice i nie możemy pozostawać wobec tego obojętni. Pani Wójt przekazuję wyrazy wsparcia oraz życzenia szybkiego powrotu do zdrowia.
Słowa wsparcia przekazał także Łukasz A. Wawryniuk, burmistrz Miasta i Gminy Mordy. - Beata Jerzman - jesteśmy z Tobą. Z ogromnym niepokojem przyjąłem informację o dzisiejszym ataku na Wójt Gminy Stara Kornica. Nie ma i nigdy nie będzie zgody na przemoc – szczególnie wobec osób, które pełnią służbę publiczną i każdego dnia działają na rzecz swoich mieszkańców. Takie wydarzenia budzą sprzeciw i wymagają naszej jednoznacznej reakcji. Wyrażam pełną solidarność z Panią Wójt oraz całym samorządem Gminy Stara Kornica. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia oraz siły w tym trudnym czasie. Samorząd to wspólnota ludzi – oparta na dialogu, szacunku i współpracy. Musimy wspólnie dbać o to, aby te wartości były fundamentem naszego życia publicznego. Łączę się myślami z poszkodowaną oraz wszystkimi, których dotknęło to zdarzenie.
Agnieszka Derba, burmistrz Miasta Łeby, w swoim wpisie odniosła się do atmosfery debaty publicznej i odpowiedzialności za słowa. - Jestem głęboko poruszona informacją o ataku na Panią Wójt Gminy Stara Kornica, Beatę Jerzman. To dramatyczne zdarzenie pokazuje, że agresja - również ta narastająca w przestrzeni publicznej - może prowadzić do realnej przemocy. Jako samorządowcy jesteśmy blisko mieszkańców - dostępni, obecni, otwarci na dialog. Nie możemy pozwolić, by strach go zastępował. Coraz częściej widzimy, jak łatwo powstają nieprawdziwe historie, niedopowiedzenia i krzywdzące oceny, które z czasem przeradzają się w hejt i nienawiść. Słowa mają znaczenie - potrafią budować, ale potrafią też ranić i eskalować emocje. Pani Wójt życzę szybkiego powrotu do zdrowia. Reagujmy na każdą formę przemocy. Milczenie nie jest rozwiązaniem.
Daniel Kamil Janiak, burmistrz Sochaczewa, podkreślił, że do aktu przemocy doszło w miejscu, które powinno być przestrzenią dialogu i pracy na rzecz mieszkańców. - Jestem głęboko wstrząśnięty dzisiejszym brutalnym atakiem z użyciem noża na Panią Beatę Jerzman, wójt gminy Stara i Nowa Kornica. Do takiego aktu przemocy doszło w miejscu, które powinno być przestrzenią dialogu i pracy na rzecz mieszkańców. Żadne, nawet najpoważniejsze spory, nie mogą usprawiedliwiać agresji. Składam Pani Wójt wyrazy wsparcia oraz życzę szybkiego powrotu do zdrowia, a także siły do dalszej pracy na rzecz mieszkańców. Z wyrazami solidarności Burmistrz Miasta Sochaczew.
W podobnym tonie zamieściło wpis Starostwo Powiatowe w Łosicach. - Z poruszeniem przyjęliśmy informację o brutalnym ataku na Panią Wójt Beatę Jerzman, do którego doszło w miejscu pracy. Takie wydarzenia budzą sprzeciw i niepokój całego społeczeństwa. Nie ma i nigdy nie będzie zgody na przemoc, agresję oraz ataki wymierzone w drugiego człowieka. Szacunek, bezpieczeństwo i dialog powinny być fundamentem życia publicznego i społecznego. Pani Wójt oraz Jej Najbliższym składamy wyrazy wsparcia i solidarności w tych niezwykle trudnych chwilach. Życzymy dużo siły, spokoju oraz przede wszystkim szybkiego powrotu do zdrowia. Z poważaniem Przedstawiciele Samorządu Powiatu Łosickiego
To tylko część publicznych reakcji, które pojawiły się po ataku w Starej Kornicy. W kolejnych wpisach powtarzają się słowa solidarności, życzenia zdrowia dla Beaty Jerzman, wsparcie dla jej najbliższych oraz podziękowania dla osób, które zareagowały na miejscu zdarzenia.
Po dramatycznych wydarzeniach samorządowcy mówią jednym głosem: spór, krytyka i emocje nie mogą przeradzać się w przemoc. W ich apelach wybrzmiewa potrzeba odpowiedzialności za słowa, reagowania na agresję i odbudowywania wspólnoty opartej na szacunku.
Okoliczności ataku wyjaśniają policja i prokuratura.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
To nie pierwsze takie zdarzenie w naszym powiecie. 7 lat temu podobna historia miała miejsce w urzędzie miasta. Szczęśliwie skończyło się na groźbach. Musimy reagować na przemoc, nawet symboliczny sprzeciw może coś zmienić. https://losice.info/artykul/sprawe-chcial-zalatwic-na-noze-n1266516
To nie pierwsze takie zdarzenie w naszym powiecie. 7 lat temu podobna historia miała miejsce w urzędzie miasta. Szczęśliwie skończyło się na groźbach. Musimy reagować na przemoc, nawet symboliczny sprzeciw może coś zmienić. https://losice.info/artykul/sprawe-chcial-zalatwic-na-noze-n1266516