"Czytanie wzmacnia" - to hasło które przyświecało tegorocznej edycji Nocy Bibliotek w której swój akces złożyła również miejscowa Biblioteka Pedagogiczna - Biblioteki są wyjątkowym miejscem, gdzie w trudnych czasach możemy dbać o dobrostan i dawać wzajemne wzmocnienie sobie i społeczności – mówi Anna Czerko, kierowniczka BP.

- Tegoroczna akcja była wyjątkowa nie tylko ze względu na czas pandemii, który trwa, ale również ze względu na hasło, które przyświecało edycji. „Czytanie wzmacnia” – hasło to można odbierać zarówno dosłownie, jak i w przenośni i w każdym przypadku będzie miało taką samą siłę oddziaływania. Biblioteki są przecież wyjątkowym miejscem, gdzie w trudnych czasach możemy dbać o dobrostan i dawać wzajemne wzmocnienie sobie i społeczności – czyli naszym czytelnikom i czytelniczkom. Podczas tegorocznej edycji dbałyśmy by biblioteka mogła kojarzyć się z miejscem pełnym spokoju, radości, inspiracji i natchnienia, a przy tym być miejscem nowoczesnym, w którym nie brakuje zasobów i rozwiązań pozwalających rozwikłać nawet najtrudniejsze zagadki – mówi Anna Czerko, kierowniczka Biblioteki Pedagogicznej w Łosicach.

Noc Bibliotek po raz kolejny pozwoliła na rozbudzenie apetytu na czytanie wśród najmłodszych uczestników wydarzenia oraz na uporządkowanie wiedzy na temat możliwości jakie daje książnica w dostępie do zasobów potrzebnych przy rozwiązywaniu problemów - nie tylko edukacyjnych. Na uczestników czekały quizy biblioteczne, zagadki czytelnicze, łamigłówki i hasła do odgadnięcia, których z przejęciem wyszukiwano zarówno na stronach encyklopedii, słowników czy kartach specjalistycznych książek. Najlepiej z rozwiązaniem przygotowanych zestawów zadań poradzili sobie Kaja Kęcel, Antoni Maksymiuk i Marcel Kucewicz. 
- Badania dowiodły, że czytając, przenosimy się do innej rzeczywistości i tym samym odrywamy się od tego co jest trudne i stresujące – to z kolei ma realne przełożenie na nasze zdrowie. Przez czytanie jesteśmy w stanie poznawać myśli, uczucia i działania bohaterek i bohaterów książek, dzięki temu rozwijamy też empatię, wzmacniamy relacje i łatwiej rozumiemy zachowania innych. Zatem czytanie wzmacnia nas zarówno społecznie, emocjonalnie, duchowo, jak i dba o naszą higienę psychiczną, a niekiedy też fizyczną – zwłaszcza jeśli niesiemy w torbie kilka książek z biblioteki do domu – dodaje żartobliwie Anna Czerko.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze