Rola ośrodka pomocy społecznej w aktywizacji społecznej i zawodowej mieszkańców gminy

0
36

5 listopada 2014 roku w Dworze Zaścianek w Borsukach odbyła się Konferencja pn. „Rola ośrodka pomocy społecznej w aktywizacji społecznej i zawodowej mieszkańców gminy”. Konferencja zorganizowana została przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Platerowie, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sarnakach, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Starej Kornicy, Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Łosicach oraz Regionalny Ośrodek Europejskiego Funduszu Społecznego w Siedlcach.

Konferencja jest wynikiem wieloletniego partnerstwa w/w Ośrodków Pomocy Społecznej a zorganizowana została w celu pokazania pracy instytucji pomocy społecznej
na rzecz społeczności lokalnych.

Reklama

Pierwsze, projektowe partnerstwo pomiędzy Ośrodkami organizującymi konferencję zostało zawarte 20 maja 2011 roku i dotyczyło projektu KIS – WYJŚCIE NA PROSTĄ. Celem tego partnerstwa było udzielanie pomocy osobom indywidualnym oraz ich otoczeniu w odbudowywaniu i podtrzymywaniu umiejętności uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej.

Na bazie partnerstwa projektowego i bardzo dobrej współpracy Kierownicy Ośrodków Pomocy Społecznej przy wsparciu Huberta Pasiaka z ROEFS podjęli decyzję o rozszerzeniu merytorycznym współpracy. 15 grudnia 2011 roku w Siedlcach zostało podpisane porozumienie o współpracy partnerskiej instytucji działających na rzecz rozwoju pomocy społecznej oraz ekonomii społecznej. Porozumienie to tworzy platformę współpracy, która ma na celu wypracowywanie kompleksowej diagnozy potrzeb mieszkańców gminy Platerów, Sarnaki, Stara Kornica oraz Łosice, w szczególności potrzeb osób korzystających z pomocy społecznej oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Kolejne zainicjowane przez OPS-y partnerstwo zostało podpisane 28 sierpnia 2013 roku w Sarnakach. Jest to partnerstwo sektorów publicznego, społecznego oraz biznesu. Porozumienie społeczne o współpracy na rzecz rozwoju społecznej gospodarki rynkowej na Ziemi Łosickiej ma na celu skoordynowanie działań, które zmierzają do zbudowania trwałego partnerstwa administracji samorządowej, organizacji obywatelskich i innych podmiotów działających na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i ograniczenia bezrobocia poprzez rozwój instytucji gospodarki społecznej.

W ramach porozumienia Radni Gminy Sarnaki podjęli Uchwałę o utworzeniu Centrum Integracji Społecznej, które będzie prowadzone w formie samorządowego zakładu budżetowego Gminy Sarnaki we współpracy z gminami Platerów, Stara Kornica oraz Łosice. CIS będzie się zajmowało reintegracją społeczną, poprzez prowadzenie dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym programów edukacyjnych, które będą obejmowały m.in. nabywanie umiejętności zawodowych, przekwalifikowanie lub podwyższenie kwalifikacji zawodowych, nabywanie innych umiejętności niezbędnych do codziennego życia oraz reintegrację zawodową poprzez uczestnictwo w jednym z trzech warsztatów: rolniczo – porządkowym, gastronomiczno – opiekuńczym i remontowo – budowlanym.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego, który reprezentowała Marszałek Janina Ewa Orzełowska, Powiatu Łosickiego, który reprezentowany był przez w-ce starostę Mariusza Kucewicza a także samorząd szczebla gminnego, który reprezentowali wójtowie: Jerzy Garucki z Gminy Platerów oraz Andrzej Lipka z gminy Sarnaki. Na konferencji obecni również byli przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Wydział Polityki Społecznej Placówka Zamiejscowa w Siedlcach Pani Hanna Furman, Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej Pani Olga Zielińska oraz Pan Stanisław Podhalicz, Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Pani Magdalena Sałata, Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania – Tygiel Dolina Bugu Pani Agnieszka Wojtkowska, Powiatowego Urzędu Pracy w Łosicach Pani Danuta Borkowska, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Pani Małgorzata Witkowska, Pracownicy Urzędu Gminy w Starej Kornicy, Spółdzielni Socjalnej Blask z Platerowa Pani Barbara Szewczuk oraz Pani Urszula Zbrożek, Fundacji LaLoba Pani Joanna Sajko – Stańczyk oraz Pani Monika Drygiel, Grupy EkoLogicznej Pan Ireneusz Kaługa oraz Pan Tomasz Grabowski, Regionalnego Ośrodka Europejskiego Funduszu Społecznego w Siedlcach Pan Hubert Pasiak oraz Pani Sylwia Golbiak oraz pracownicy Ośrodków tworzących partnerstwo. Obecni byli również przedstawiciele lokalnych mediów Pani Joanna Kucewicz z portalu ŁOSICE.INFO oraz Pani Natalia Gontarz z Głosu Siemiatycz.

Zaproszeni goście wygłosili prelekcje, wszyscy podkreślali wagę Ośrodków Pomocy Społecznej w życiu codziennym mieszkańców poszczególnych gmin.

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Platerowie Anna Tarkowska wygłosiła prelekcję pt. Partnerstwo ośrodków pomocy społecznej w aktywizacji społecznej i zawodowej mieszkańców gminy.

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starej Kornicy Beata Jerzman przedstawiła prezentację zadań zrealizowanych przez Ośrodki Pomocy Społecznej
w Platerowie, Sarnakach, Starej Kornicy i Łosicach w ramach projektów systemowych.

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sarnakach Elżbieta Kozioł przedstawiła prezentację pt. Klub Integracji Społecznej i Centrum Integracji Społecznej
– wyzwania i szanse.

Kierownik Regionalnego Ośrodka Europejskiego Funduszu Społecznego w Siedlcach Hubert Pasiak przedstawił prezentację pt. „Wykorzystanie zasobów i doświadczenia partnerstwa Ośrodków Pomocy Społecznej w Łosicach, Platerowie, Sarnakach i Starej Kornicy w perspektywie finansowania UE w latach 2014-2020”.

Konferencja przeszła oczekiwania jej organizatorów a tematy poruszane w prelekcjach dały podstawę do dyskusji dla wszystkich jej uczestników. Z uwagi na różnorodność reprezentowanych instytucji, możliwość wymiany doświadczeń i informacji była nieograniczona. Organizatorzy konferencji uzyskali potwierdzenie swoich przypuszczeń,
że o sprawach pomocy społecznej, ekonomii społecznej czy partnerstw trzeba i należy rozmawiać. Dzięki takim inicjatywom, jak zorganizowana konferencja zaproszeni goście oraz lokalna społeczność uzyskała informację, że Ośrodki Pomocy Społecznej nie tylko finansowo wspierają osoby potrzebujące ale kreują się na organizatorów społeczności lokalnej i liderów ekonomii społecznej w powiecie łosickim.

Tekst: Anna Tarkowska

Reklama
Poprzedni artykułKiedy aparat słuchowy już nie pomaga – bezpłatne badania i konsultacje dla osób z głębokim niedosłuchem w Siedlcach w ramach „Białej Soboty dla słuchu”
Następny artykułIslandia wyspa ognia i lodu