140 tys zł na komputery dla uczniów

0
207

44 laptopy oraz 46 tabletów na łączną kwotę 140 tys zł trafi do uczniów i nauczycieli w ramach projektu Zdalna Szkoła, realizowanego ze środków europejskich z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Samorząd miasta i gminy Łosice oraz samorząd powiatu pozyskały po 70 tys zł na zakup potrzebnego sprzętu do prowadzenia nauczania zdalnego. Pozwoli to na wyposażenie aż 7 placówek – trzech szkół podstawowych i trzech szkół ponadpodstawowych oraz Zespołu Placówek Oświatowo Wychowawczych.

Reklama

1 kwietnia ruszył nabór wniosków w ramach projektu Zdalna Szkoła realizowanego ze środków europejskich z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Dzięki projektowi możliwe jest sfinansowanie zakupu laptopów, tabletów oraz dostępu do internetu dla uczniów, którzy nie posiadają sprzętu umożliwiającego im realizację zdalnych lekcji. Już dziś wiemy że łosickie szkoły otrzymały te dofinansowanie i do uczniów oraz nauczycieli trafią 44 laptopy i 46 tabletów. 70 tys zł na zakup 30 laptopów pozyskało miasto i gmina, drugie tyle pozyskał powiat, który zakupił już 14 laptopów oraz 46 tabletów.  Sprzęt trafi ogółem do trzech szkół podstawowych i trzech szkół ponadpodstawowych oraz Zespołu Placówek Oświatowo Wychowawczych.

– Pozyskaliśmy 70 tysięcy złotych, na zakup 30 laptopów dla uczniów szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Będą one służyły do nauki zdalnej – informuje burmistrz, Mariusz Kucewicz. – Sprzęt w ciągu najbliższych dni, za pośrednictwem dyrektorów szkół trafi do tych uczniów, którzy nie mają w domu komputera. Po zakończeniu zdalnego nauczania laptopy zostaną zwrócone do szkół – dodaje.

Włodarz podkreślił, że wniosek został przygotowany i złożony już na początku kwietnia, a w ostatnich dniach urząd dostał potwierdzenie pozytywnego rozpatrzenia wniosku i przyznania środków na zakup sprzętu, który został już zamówiony. Komputery trafią do trzech szkół z terenu miasta i gminy – szkoły podstawowej nr 1, szkoły podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika i szkoły podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Niemojkach.

Powiat łosicki również otrzymał dofinansowanie w wysokości 70 tyś. zł. na realizację projektu grantowego pn. „Zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego”. – Wysokość dofinansowania z programu „Zdalna szkoła” była uzależniona od ogólnej liczby uczniów, uczęszczających do szkół na terenie konkretnego samorządu. Powiat Łosicki, zgodnie z przyjętym kryterium, mógł aplikować o dotację w wysokości do 70 tys. zł. i uzyskał maksymalną kwotę wsparcia – informuje starosta Katarzyna Klimiuk. Wsparciem objęte zostały cztery placówki – Zespół Szkół nr 1, Zespół Szkół nr 2, Zespół Szkół nr 3  oraz Zespół Placówek Oświatowo Wychowawczych.

Projekt, z którego korzystają samorządy, jest odpowiedzią na obecną sytuację szkolnictwa, związaną z wprowadzeniem na obszarze kraju stanu epidemii, spowodowanym zakażeniami koronawirusem. Zamknięcie placówek oświatowych na wiele tygodni wymusiło nowe standardy prowadzenia zajęć edukacyjnych. Uczniowie zamiast w szkolnych ławach zasiadają przed monitorami komputerów. Niestety wielu z nich nie posiada dostępu do internetu lub komputera, na którym może realizować podstawy programowe, stąd też potrzeba uruchomienia projektu i dofinansowania samorządów w zakupie niezbędnego sprzętu.

Reklama
Poprzedni artykułZnaleziono niewybuch uzbrojony w zapalnik
Następny artykułZaginął Marek Stefaniuk