Znaleziono niewybuch uzbrojony w zapalnik

0
345

Pocisk artyleryjski pochodzący prawdopodobnie z okresu II wojny światowej, wykopał podczas prac polowych mieszkaniec miejscowości Zakrze. Znalezisko zostanie przetransportowane specjalistycznym samochodem na teren poligonu wojskowego w Wesołej i zniszczone przez wysadzenie za pomocą ładunku wybuchowego w specjalnym przygotowanym schronie.

W dniu 21.04.2020 mieszkaniec miejscowości Zakrze gmina Łosice poinformował dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Łosicach, że podczas prac polowych wyorał pocisk artyleryjski, prawdopodobnie pochodzący z okresu II wojny światowej. We wskazane miejsce udali się: funkcjonariusz KP Policji w Łosicach nieetatowej grupy pirotechnicznej z KP Policji w Łosicach oraz Roman Kasprowicz, podinspektor ds. obronnych, OC i ZK Starostwa Powiatowego w Łosicach.

– W wyniku przeprowadzonego rozpoznania stwierdzono, że jest to niewybuch pocisku artyleryjskiego kalibru 75, uzbrojony w zapalnik – informuje Roman Kasprowicz. – Miejsce oznakowano i dodatkowo sprawdzono teren wokół odnalezionego pocisku za pomocą wykrywacza przedmiotów metalowych, nie znajdując żadnych innych niezabezpieczonych przedmiotów pochodzenia wojskowego. Patrol policji zabezpieczył miejsce znalezienia niebezpiecznego przedmiotu do czasu przyjazdu 17 Patrolu Rozminowania z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej (1WBP) – relacjonuje podinspektor ds. obronnych, OC i ZK.

Pocisk zostanie przetransportowany specjalistycznym samochodem na teren poligonu wojskowego w Wesołej i zniszczony przez wysadzenie za pomocą ładunku wybuchowego w specjalnym przygotowanym schronie.

– Mimo, że od czasów zakończenia II wojny światowej minęło już 75 lat corocznie na terenie kraju od niewypałów i niewybuchów giną lub zostają kalekami ludzie. Przypominam, że w przypadku znalezienia przedmiotów, niekiedy bliżej nam nieznanych lub mających znamiona uzbrojenia wojskowego należy zachować szczególnie środki bezpieczeństwa. Niewłaściwie postępowanie ze znalezionym niewypałem lub niewybuchem może doprowadzić do wielu niepotrzebnych nieszczęść, a nawet śmierci. Należy mieć świadomość, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowuje swe właściwości wybuchowe – apeluje o ostrożność Roman Kasprowicz.