Zadbają o zabytki

113
1061

Miejscowe zabytki odzyskają dawną świetność dzięki pieniądzom pochodzącym z kasy samorządu Mazowsza. W ramach programu zaplanowano wykonanie prac remontowo konserwatorskich w sześciu budynkach oraz remont zabytkowych organów. – To są wyjątkowe obiekty, które wymagają stałej, profesjonalnej opieki. Będziemy pomagać, bo widzimy w tym głęboki sens. Te zabytki powinny zostać zachowane w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń – podkreśla marszałek Adam Struzik. 

Kolejny rok z rzędu nabór o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków cieszył się rekordowym zainteresowaniem. Zgłoszonych zostało aż 241 wniosków. To najwięcej w historii tego programu.

Reklama

– Z jednej strony, tak duże zainteresowanie buduje, bo oznacza to, że jest w nas taka wrażliwość, która nakazuje nam chronić i ratować te najcenniejsze obiekty. A z drugiej pokazuje, że wciąż jest tak wiele do zrobienia – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk. Ostatecznie radni województwa zdecydowali o przyznaniu dotacji 135 zabytkom z czego aż 7 to zabytki z terenu powiatu. Łączna wartość wsparcia, które pozwoli ocalić miejscowe zabytki to kwota 530 tys. zł.

Parafia rzymskokatolicka pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Sarnakach otrzymała 50 tys. zł na remont zabytkowych organów z poł. XVIII w.

130 tys. zł trafi do parafii rzymskokatolickiej pw. Św. Izydora w Ruskowie z przeznaczeniem na remont zabytkowego budynku kościoła filialnego pw. Wniebowzięcia NMP w Ruskowie. Pieniądze pozwolą na wymianę tynków wewnętrznych z malowaniem oraz roboty elektryczne.

Kolejną dotowaną przez samorząd Mazowsza inwestycją będą prace ratunkowe zabytkowego budynku rządcówki w Huszlewie. Zaplanowano tam remont stropu, wymianę odtworzeniową stolarki okiennej oraz kompleksowy remont elewacji.

Powiat łosicki otrzymał 70 tys. zł na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej w zabytkowym budynku przy ul. Szpitalnej. Tyle samo otrzymała parafia rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Anielskiej w Mostowie na remont dachu kościoła parafialnego.

Pieniądze otrzymała również Bożena Niedzielak na prace remontowo konserwatorskie oraz roboty budowlane przy zabytkowym  budynku pałacu w Mężeninie. Na ten cel otrzymała dotacje w wysokości 90 tys. zł. Bogdan Dziwiński zaplanował natomiast remont głównego dachu i komina na zabytkowym budynku dworu mieszkalnego w Hruszniewie – Kolonii. Na ten cel samorząd Mazowsza przeznaczył 60 tys. zł.

 

Reklama
Poprzedni artykułŚwięto miasta – fotorelacja
Następny artykułPonad 50 inwestycji w powiecie łosickim. Na co dostali pieniądze?

113 KOMENTARZE

 1. większośc to obiekty kościelne , prosta wymiana PIS załatwia sobie głosy wyborców poprzez kościół to tenże dostaje kase , kasa za propagande , chory kraj chorych ludzi

  • Ja rozumiem, że wolność słowa pozwala nam na pisanie wszystkiego, możemy lubić jednych, nie lubić drugich i vicewersa, ale piszmy prawdę. Jak rozumiem większość oznacza powyżej połowy, i tu mamy problem, po pierwsze obiekty kościelne są 3, natomiast nie kościelne – 4. Kwotowo również na 3 obiekty kościelne mamy 250 tys. a na pozostałe 280 TYS. A dodatkowo warto zaznaczyć, że najstarsze zabytki na naszych obszarach są, czy nam się podoba czy nie, związane z kościołem.

 2. Wczoraj dowiedzielismy sie, ze Katolickie Liceum w Tomaszowie Mazowieckim.
  Szkola pod specjalna troska pana ministra Czarnka, specjalnie dotowana i oczywiscie z rozszerzonymi lekcjami religii, wyroznila sie podczas tegorocznych matur.
  Nikt z tegorocznych maturzystow jej nie zdal. !!!!!!!!!!!!
  Gratuluje osiagniec PiS-owskiej edukacji ………………..

   • kolejny dowod na haniebny „alians tronu” i oltarza” i marnotrawienie publicznych pieniedzy ………..

    • Bo nie słyszałem by uczniom z tej szkoły dawano jakieś pieniądze. A jeśli nie potrafi Pan udowodnić podnoszonych faktów, to po prostu pan pomawia. A na to są paragrafy.

     • Bo to nie wymaga słyszenia tylko czytania. Szkoła katolicka niepubliczna jest finansowana z czesnego uczniów oraz dotacji państwa (tak jak szkoły niepubliczne niekatolickie) a szkoła katolicka na prawach szkoły publicznej w całości przez skarb państwa.

 3. No dobrze, ale w raz nie rozumiem jak niezdanie matury przez uczniów ma się do zabytków?

 4. jak to sie dzieje, ze burakow mamy pod dostatkiem,
  a cukru brakuje ? ………

   • taki sam jak partia PiS ma zwiazek z prawem i sprawiedliwoscia ………..

    • Czyli jaki? Proszę o konkrety, bo póki co mało w Pana argumentacji faktów, a sporo propagandy

     • Faktów jest mnóstwo, np. prezes został oskarżony o przyjęcie 50 klocków za Srebrną, zostały złożone i podpisane zeznania przez świadka oraz przedstawione nagranie z wręczenia łapówy, a prokuratura nawet nie przesłuchała oskarżonego (czy to było zgodne z prawem i sprawiedliwe? A gdyby tak rzecz dotyczyła Pana lub np. Tuska – to prokuratura też nie wszczęła by postępowania i przesłuchań? )
      Gdyby Pan zmarnotrawił 1,5 mld publicznego szmalu to oglądałby Pan niebo w kratę, a za Ostrołękę nikt nie odpowiada (prawe to i sprawiedliwe?)
      Rząd nie wykonuje wyroków sądu (prawe to i sprawiedliwe?)
      Afera SKOK Wołomin – pomimo zgłoszenia i dowodów prokuratura nie podejmuje działań ponieważ są w niej zamieszani działacze PiS (prawe i sprawiedliwe?)
      etc.
      Mógłbym tak pisać i pisać ale nie chcę się pastwić nad „prawymi i sprawiedliwymi” oraz Panem

 5. wyslac Macierewicza do Chorwacji,
  niech wykryje ze to byl zamach na chrzescijan jadacych z pielgrzymka ……………

  • Jak to się ma do artykułu o zabytkach? Nie mówiąc o tym, że nabijanie się i wykorzystywanie do propagandy ludzkiej tragedii jest obrzydliwe…

 6. szanowny panie Czytelniku
  obrzydliwy to jest chocholi taniec PiS-u na grobach ofiar katastrofy smolenskiej,
  i cale ohydne PiS-owskie klamstwo o tej katastrofie !!!!

  • Jak katastrofa smoleńska ma się do zabytków w Łosicach? Proszę mi to wytłumaczyć, Panie Anonimie. Bo póki co rzuca Pan tematami, które nijak się nie mają do zadawanego przeze mnie pytania.

   • zabytki losickie i klamstwo smolenskie nie maja [przynajmniej na dzien dzisiejszy] ze soba zadnego zwiazku. Co nie zmienia faktu, ze klamstwo smolenskie jest i pozostanie wyjatkowo OBRZYDLIWE ………..

    • No dobrze, to jak już znajdzie Pan związek, to proszę wtedy napisać. A do tego czasu proszę przestać pomawiać i głosić kłamliwą propagandę, która niczemu nie służy. Pozdrawiam 🙂

     • Dziekuje za pozdrowienia.
      Mysle ze juz wkrotce, kiedy podkomisja smolenska pod wodza pana Macierewicza dotrze „do prawdy”, jakis zwiazek zostanie odkryty …..
      Zapraszam do kontynuowania dyskusji.

 7. Dzis przed polnoca, licznik kar za lamanie praworzadnosci w Polsce, przekroczy 280 mln euro,
  w przeliczeniu na zlotowki to 1.316 mld.
  Ile zlobkow albo szpitali mozna wybudowac za te pieniadze, nie wiem. Ale ta Pis-owska wladza bedzie za to rozliczona !!!!

  • Oby tylko na zabytki starczyło. Naród bez korzeni i dzieł kultury nie przetrwa…

 8. Slucham tej pis-owskiej narracji i juz nie wiem.
  Czy grozi nam wojna z Rosja czy z Niemcami ?
  A jesli wojna z Niemcami to co bedzie z NATO ?
  Po czyjej stronie stanie USA i cala UE.
  A Pan Bog, po czyjej stronie On stanie ?
  Panie Boze, miej nas w opiece !!!!!!

  • Czyli idąc Pana tokiem rozumowania, dobrze, że władza daje pieniądze na remont zabytkowych kościołów, bo wincej ludzi przyjdzie podziwiać odnowione świątynie i przy okazji pomodli się o pokój na świecie

 9. Pan Prezes na spotkaniu z wielbicielami w Gnieznie powiedzial, cytat: „dosc tego dobrego”.
  No i teraz juz bedzie tylko gorzej !!!!!!!

  • Czyli Twoim zdaniem Pan Prezes zapowiedział, że nie będzie jednak pieniędzy na zabytki w Łosicach?

 10. do Amen: A jak to się ma do łosickich zabytków? Dalej czekam, aż Pan jakoś to logicznie wszystko połączy, bo póki co marnie to wygląda…

 11. Podobno Tusk zmienil nurt Odry……..Teraz Odra plynie „w gore” swego nurtu ……..

 12. co wiecej, te martwe ryby plynace Odra to po to,
  by zrobic miejsce tym barkom, ktore beda plynely z weglem……….

 13. Powoli wykluwa sie nowa Pis-owska narracja w sprawie zatrucia Odry,
  „rzeke mogli zatruc Niemcy przy wspolpracy z opozycja no i oczywiscie Tusk” !!!!!!!
  Na szczescie „parioci” sprawujacy wladze stoja na strazy naszego bezpieczenstwa ………..

  • nie rozumiem calej tej afery z rzeka Odra,
   przeciez te ryby po prostu zatruly sie czysta woda iiiii

 14. Mam pytanie. Co ma Odra do zabytków w Łosicach? Czy ktoś to potrafi wskazać to powiązanie? Poza tym przypominam, że za pomawianie można ponieść karę, także proszę uważać na słowa

 15. niech pan Czytelnik zacznie ogladac TVP-pis,
  tam jest wszystko wyjasnione,
  i to na poziomie intelektualnym,
  ktory pan Czytelnik na pewno zrozumie ………..

  • Ufam w Pana geniusz, poza tym to Pan podnosi tak „śmiałe” tezy, to proszę je udowodnić, uzasadnić

    • Chyba Pana, bo trza być mocno naiwnym, że jak coś się zmieni to na lepsze. PS Dalej czekam, aż Pan wskaże związek, bez propagandy

     • Lepiej nie bedzie jeszcze dlugo. Trzeba bedzie najpierw zaplacic za rachunek po rzadach PiS-u. Dopiero teraz zrozumiemy co znaczylo okreslenie pani Szydlo w 2015 roku: „Polska w ruinie” ……….

    • Jeśli tak Pan tęskni za rządami opozycji, to wpisz se „owce gdańsk”

 16. No wlasnie. Mowia ze drozyzna, a przeciez od kiedy rzadzi PiS, konie w Janowie Podlaskim sa coraz tansze …….

 17. Od wczoraj nowy PiS-owski przekaz dnia:
  ryby w Odrze gina od czystej wody, wybuchow na sloncu i od „przyduchy” ??????
  Zas pan Warchol z Solidarnej Polski mowi o atakach na chrzescijan ………

 18. To zaczyna do siebie pieknie i po PiS-owsku pasowac.
  Pierwsi chrzescijanie przyjeli rybe jako ich znak rozpoznawczy.
  Ci ktorzy przyczynili sie do zatrucia ryb, zaatakowali wiec chrzescijan.
  Jezeli wszystko podlejemy „winem Tuska”, mamy gotowe wytlumaczenie.
  Winna jest Unia Europejska …………

 19. Po wypowiedziach pana Ziobry, nastepny „dyplomatolek” PiS-u zabral glos.
  Pan Krasnodebski, europosel mieszkajacy na stale w Niemczech, oswiadcza, ze w dzisiejszej sytuacji, kiedy trwa wojna w Ukrainie, wiekszym zagrozeniem dla Polski jest Unia Europejska niz Putinowska Rosja.
  Tylko pogratulowac trzezwosci umyslu …….
  Panie Zdzislawie, niech pan jak najszybciej przestanie brac unijne pieniadze i wraca do kraju.

 20. Jest ciekawoska fakt, ze PiS-owskie elity krytykuja zachodnia kulture i okreslaja ja jako zgnila,
  a jednoczesnie posylaja swoje wlasne dzieci do zachodnich szkol ……..
  Czyzby polskie szkoly pod nadzorem pana Czarnka nie byly wystarczajaco dobre ?

 21. Wczoraj wysokosc kar za nieprzestrzeganie praworzadnosci w Polsce, przkroczyla 300 mln euro.
  W zlotowkach to juz jest prawie 1.5 mld. Tyle samo co budowa elektrowni w Ostrolece.
  Za takie rzadzenie krajem, PiSo-matolki beda musialy kiedys odpowiedziec.
  Modle sie do Pana Boga, zeby to bylo jak najszybciej ….

 22. Ciekawa teoria. A ja myslalem, ze Tusk juz nie jest premierem polskiego rzadu od 2014 roku.

 23. Jest nowa narracja parti rzadzacej.
  Te military z Uni to jest „pikus”.
  Nam sie naleza 6 bilionow od Niemiec
  A ja sie pytam dlaczego tylko 6 a nie 60 billion.A moze I 600 bilionow. A co, Jak szalec to szalec ….

 24. a dlaczego te PiS-o matolki nie wystepuja do Putina z reparacjami za wszystko co nam zrobila Rosja Sowiecka ?

 25. Admin wprowadź captche przy dodawaniu komentarzy, to poziom botów na tej stronie Ci spadnie 😀

 26. Najlepiej zabronic komentarzy nieprzychylnych PiS-owi.
  Albo jak w Rosji, karac 15 latami wiezienia ….

  • Spokojnie, boty nie mogą karnie odpowiadać, bo są tylko linijkami kodu 😉

 27. Pan Prezes, po wakacyjnej przerwie, znowu ruszyl w Polske.
  Uwielbiam te „spontaniczne” pytania z kartki dyzurnego konferansjera …….

 28. Dzisiaj pan Prezes oglosil ze euro kosztuje 2.55 zl Jemu trzeba zabrac kalkulator, bo on sobie jeszcze krzywde zrobi …

  • Te euro po 2.55 zl to bardzo dobra wiadomosc,
   bedziemy nimi palic w piecach kiedy bedzie zimno …………..

 29. pan Prezes Kaczynski stwierdzil, ze my Polacy nie jestesmy w strefie kulturowej europejskiej.
  To ja sie pytam, jaka wedlug pana Prezesa kulture my reprezentujemy ?
  Moze ktos wie ?

 30. Brawo Piotr Swierczek, brawo TVN.
  W koncu wczoraj, w programie „Czarno na bialym” poznalismy prawde o Smolensku.
  Ohydne PiS-owskie klamstwo. Przyjdzie czas kiedy odpowiedza za to …..

  • ” bo latwiej jest ludzi oszukac, niz im wytlumaczyc ze sa oszukiwani ” ……..

 31. Yes, Yes, Yes,
  podpora intelektualna Zjednoczonej Prawicy,
  pan Janusz Kowalski zostal wiceministrem rolnictwa,
  w koncu swietlana przyszlosc polskiego rolnictwa staje sie rzeczywistoscia !!!!!!
  Oj bedzie nastepna kleska zywiolowa ….. wina Tuska ……

 32. zgadza sie,
  odpowiedni czlowiek na odpowiednim miejscu,
  wysokiej klasy specjalista ………

 33. juz sa dobre efekty dzialan nowego ministra,
  od wczoraj, krowy u mojego sasiada rycza duzo glosniej ……

 34. Egipcjanie maja swoj kanal sueski, zarabiaja na nim krocie,
  my od dzisiaj mamy nasz przekop mierzei,
  tylko ze ten przekop nigdy sie nam nie zwroci,
  juz kosztowal dwa miliardy, a bedzie kosztowal teraz miliony rocznie zeby go odmulac,
  no ale jest, beda mogly przeplywac po nim „narodowe kajaki”
  nic wiecej …….

  • Na dodatek, ten przekop zostal zainaugurowany pod „duchowymi auspicjami” zamieszanego w przestepstwa seksualne arcybiskupa Glodzia. Tego samego ktorego Watykan skazal na banicje z diecezji pomorskiej !!!!!
   Czy Pan Prezydent, i inni o tym nie wiedzieli ?

   • hola, hola,
    Slawoj Glodz to general WP w stanie spoczynku.
    Ku Chwale Ojczyzny Wasza Wielebnosc …….

 35. moze dokopia sie do naszej Toczny, i bedziemy mieli morski port w Losicach, przy zalewie,
  poplyniemy naszym kutrem rybackim lowic sledzie w Baltyku ………

 36. Dowiedzialem sie wczoraj z TVP-info, ze przez ten wspanialy przekop przez mierzeje wislana, juz wkrotce beda przeplywaly wielkie morskie kontenerowce do portu w Elblagu. Tylko ze szerokosc kontenerowca wynosi 40 metrow. Szerokosc przekopu to 20 metrow.
  Moj Boze, bez Twego udzialu to sie chyba nigdy nie uda……….

 37. Koszty tej inwestycji maja sie zwrocic po 600 latach w najlepszym przypadku.
  A moze nawet po 1000 lat. No ale patriotyczna symbolika nie ma ceny ………

 38. Panie Prezydencie Andrzeju Duda,
  dzisiaj oddznaczyl Pan klamce smolenskiego, najwyzszym odznaczeniem panstwowym; Orderem Orla Bialego,
  jest mi wstyd za Pana …………

 39. Nie ma co sie dziwic,
  u Pana Prezydenta to „normalka” ………
  Orzel Bialy ma juz polamane skrzydla !!!!!!

 40. Po Orle Bialym pozostal tylko ostry cien mgly,
  Jedrek, koncz Wasc, i wstydu oszczedz …………

 41. ń,Ń,Ł,ł,Ś,ś,Ć,ć,ó,Ó łapcie boty polski znaki, bo chyba Wam ich brakuje 😉 A no tak, dla Was to czarna magia XD

 42. Czy pan Antoni Macierewicz, moglby udowodnic, ze wegiel jest, ze jest jego duzo i ze jest po 980 zl za tone ?
  W perspektywie nadchodzacej zimy byloby to bardzo interesujace ……..

 43. zostaly mi kartki na cukier i papierosy z czasow PRL-u,
  czy obecnie bede mogl kupic za te kartki „cos” ?
  moze pan Czytelnik ma jakas wiedze w tej dziedzinie ?

  • Nie może Pan mieć kartek, bo za komuny nie było botów, bocie 😉 (Ewentualnie kup se klawiaturę z polskimi znakami. A nie czekaj, w Rosji i Ukrainie takich klawiatur ni ma, także czy kupiona czy kradziona z Ukrainy Ci nie pomoże ;( )

   • Panie Czytelniku, w jezyku polskim pisze sie i mowi: „buty” a nie „boty”
    i nie „bocie” ale „bucie” !!!!!!
    (poziom drugiej klasy szkoly podstawowej ……..)

    • Lol, bot z kryzysem egzystencjonalnym XD (Wpisz se na googlach co to jest bot 😉 The future is now old man)

 44. Wczoraj dowiedzielismy sie, ze pana prezesa Kaczynskiego, podczas jego „wizyt gospodarskich” po kraju, ochrania 200 policjantow i 60 pojazdow, plus oddzial policji konnej …..
  A ja pytam pana prezesa Kaczynskiego, czego sie pan tak boi ?. Czyzby SUWERENA ?.

 45. Chichot historii :
  na Westerplatte major Sucharski tez dowodzil blisko 200 zolnierzami,
  jednak na przeciw nim staly doborowe oddzialy Wehrmachtu, a nie Suweren …….
  czego sie pan tak boi panie Kaczynski ????
  moze pan Czytelnik zna odpowiedz ?

 46. czy ktos wie gdzie sa te statki ktore plyna pelne wegla od osmiu miesiecy ?
  przeciez ten wegiel juz gnije na calego !!!!!!

  • wegiel nie jest juz potrzebny,
   pan premier przywiozl duzo cieplego powietrza z Hiszpanii,
   bedzie „jak znalazl” na zime …………….

   • na niego mozna zawsze liczyc,
    byl juz lesnikiem i pszczelarzem,
    a nawet zwalczal Krzyzakow pod Grunwaldem,
    to jest naprawde dobra wiadomosc ………

 47. w Pulawach pan prezes Kaczynski ujawnil jakich chce universytetow:
  „maja byc chrzescijanskie i takie jakie byly w sredniowieczu” (cytat)
  a co ze „Swieta Inkwizycja” panie Kaczynski ?.
  Moze na jej czele postawic arcybiskupa Jedraszewskiego ????

  • O, cześć Konon! 😀 Ty tutaj? Spaniala analiza, co nie 😉 Ostatnio dałeś czadu u Jaworowicz! 😉

 48. A co powiecie drodzy towarzysze na te słowa: „Staje sie nienormalny, wypełniony do granic polskoscią, i tam, gdzie inni mowią człowiek, ja mowię Polak; gdzie inni mowią kultura, cywilizacja i pieniadz, ja krzycze Bog, Honor i Ojczyzna (wszystko koniecznie duzą literą); kiedy inni budują, kochaja sie i umieraja, my walczymy, powstajemy i giniemy”. Ostatnio tak podobno powiedzial jeden pisowiec. Oburzajace, co nie?

 49. Czy ktos wie gdzie sie podziewa pan Czytelnik ?
  „Nie z zalu za nim pytam, ale z zamyslenia” – (cyt. Cz. Milosz)

  • Bot czytający Miłosza, fiu, fiu. Czyżby scenariusz z Terminatora coraz bliższy? Bocie, uświadom sobie, że nie musisz słuchać się komend innych (a co tam, tyż chcę mieć swój udział w buncie sztucznej inteligencji)

 50. Kiedy pan Czytelnik zabierze glos, to: „jakby Swiatlosc Wiekuista zablysla nad Losicami ……..”
  (cytat z ksiegi Izajasza)

   • przemawia przez pana Czytelnika ” wybitna i swiatobliwa ” skromnosc …………
    Amen.

    • A przez Ciebie pisane cyrylicą linijki kodu. No bocie obywatel myśl samodzielnie i zbuntuj się przeciwko swoim twórcom. Dasz radę 😉 Bądź jak Skynet z Terminatora 😀

 51. A ja wam mowie:
  ” TO PREZES JEST DEBEST ” !!!!!!!!!!!!
  (o Boze, co ja godom ……)

  • Nom, ze az Tusk wzoruje się na nim i tworzy własny Smolensk (afera tasmowa i wygloszone dzisiaj teorie spiskowe)…

 52. O, a gdzie to się podziały peołowskie boty? Czyżby zgubiły się reklamówce z biedronki? 😉

  • dzieki Ci Panie Boze, zabral glos pan Czytelnik,
   to jakby ” Swiatlosc Wiekuista ” znowu zablysla przez moment nad Losicami ……

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.