Urodziny Koła Gospodyń w Szpakach

90-lecie działalności świętowało Koło Gospodyń Wiejskich w Starych Szpakach. Jubileusz był okazją do integracji miejscowej społeczności i wspólnej biesiady. Włączono w nią też obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Wydarzenie rozpoczęła uroczysta msza święta. Po niej gospodynie zaprosiły gości na prawdziwą ucztę urodzinową z tortem, muzyką i śpiewem.

KGW w Starych Szpakach wraz z Zespołem Marysieńki tworzy 60 osób, z czego czynnie działa 30 z nich. – Powstało w 1928 roku, z potrzeby serca starszych Szpakowianek, które chciały coś zrobić dla społeczeństwa. Natomiast zespół śpiewaczy zawiązał się w 1988 roku – mówiła szefowa KGW Jolanta Grzesiewicz. Jego działalność skupia się na zachowaniu lokalnej tradycji i zwyczajów poprzez popularyzowanie kultury regionalnej, tradycji kulinarnych i działania artystyczne.

Grupa organizuje wydarzenia kulturalne, festyny, wycieczki i imprezy okolicznościowe w większości o charakterze otwartym dla wszystkich mieszkańców. – Co roku bierzemy aktywny udział w konkursie na potrawę kulinarną gminy Stara Kornica oraz w olimpiadzie wiedzy rolniczej. Przygotowujemy wraz z Parafią Otwarte Festyny Rodzinne. KGW wraz z zespołem Marysieńki organizuje również cykliczną imprezę pt. “Przegląd Piosenki Kabaretowo-Biesiadnej Szpacze Trele Morele” – dodaje J. Grzesiewicz.

Koło może pochwalić się również wieloma sukcesami na niwie kulinarnej. Jego członkinie zajęły pierwsze miejsce w plebiscycie powiatu łosickiego pn. “Super Gospodynie 2017”, wygrały w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy i były reprezentantkami na dożynkach gminnych i powiatowych.

Foto: Magdalena Romaniuk

3 thoughts on “Urodziny Koła Gospodyń w Szpakach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.