Szukasz pracy? Przeglądaj oferty

Mazowsze pozostaje niekwestionowanym liderem pod względem publikowanych ofert pracy. Tylko w 2015 roku pracodawcy z tego województwa opublikowali w serwisie Pracuj.pl 97 346 ofert pracy. Rok do roku jest to aż 17% przyrost.

Branże, które zatrudniają na Mazowszu

Branże, które zgłosiły największe zapotrzebowania na pracowników w tym województwie to: handel i sprzedaż (18 633 ofert pracy), bankowość/ finanse/ ubezpieczenia (15 406 ofert pracy) oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie (10 522 oferty pracy). Największy, bo ponad dwudziestoprocentowy, wzrost liczby ogłoszeń o pracę opublikowanych na Pracuj.pl odnotowano natomiast z branży budownictwo i nieruchomości.

O pracę nie muszą martwić się specjaliści

Najwięcej ofert pracy kierowanych jest do specjalistów handlu i sprzedaży, ekspertów z obszaru IT i specjalistów ds. finansów. Znaczący, bo niemal o jedną piątą, wzrost zapotrzebowania na pracowników HR w województwie mazowieckim potwierdza pozytywną tendencję rynkową – pracodawcy chętniej zatrudniają, dlatego potrzebują także ekspertów wspierających procesy rekrutacji oraz osób odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi.

Szukasz pracy? Przeglądaj oferty

Duża liczba ofert pracy, nie jest jednak gwarancją jej znalezienia. Polacy poświęcają bowiem bardzo mało czasu na przeglądanie ogłoszeń o pracę. Jak wynika z badania Pracuj.pl*, największa grupa, 35,7%, poświęca na poszukiwanie pracy od 1 do 2 godzin tygodniowo, a jedna czwarta respondentów przeznacza na ten cel tylko do godziny w skali całego tygodnia. Według ekspertów to za mało, aby efektywnie szukać pracy. Skuteczne poszukiwanie pracy wymaga konsekwencji i zaangażowania czasowego, dlatego dobrze jest na ten cel poświęcić więcej niż 2 godziny tygodniowo.

Wynikiem tego stosunkowo słabego zaangażowania czasowego może być także dość skromna liczba wysyłanych przez respondentów dokumentów aplikacyjnych – zaledwie co szósty badany wysyła od 6 do 10 CV, a tylko co dziesiąty od 11 do 20 CV miesięcznie. Największa część respondentów szukających pracy (25,7%) zadeklarowała, że wysyła od 2 do 5 CV miesięcznie.

Przepis na udane poszukiwania pracy

Co zatem jest gwarancją sukcesu, gdy szukamy pracy? Eksperci pozostają zgodni. Są to:
– systematyczne i regularne przeglądanie ofert pracy
– szybkie odpowiadanie na interesujące oferty (te z Łosic i okolic dostępne są tutaj)
– przygotowanie dobrych jakościowo dokumentów aplikacyjnych: CV i listu motywacyjnego

*Badanie Pracuj.pl Specjaliści na rynku pracy