Święto plonów skąpane w deszczu

1
7

Przywilej organizacji tradycyjnej uroczystości z okazji ukończenia zbiorów zbóż w tym roku, w powiecie łosickim przypadł gminie Olszanka, 20 sierpnia odbyły się tam dożynki powiatowe. Niestety niesprzyjająca aura nie pozwoliła gościom i organizatorom w pełni cieszyć się z zaplanowanych atrakcji i obrzędów.

Dożynki powiatowe rozpoczęły się poświeceniem wieńców i  mszą św. w kościele parafialnym w Hadynowie pod przewodnictwem dziekana dekanatu łosickiego ks. kanonika Sławomira Kapitana. Homilię wygłosił  ks. Jerzy Pietrzak – proboszcz parafii Hadynów.

Reklama

Dalsza część tradycyjnych obrzędów dożynkowych zaplanowana była już w samej Olszance, gdzie na boisku przy szkole ustawiono scenę oraz barwnie przystrojone namioty poszczególnych gmin powiatu łosickiego, w których gospodynie i gospodarze prezentowali swoje wypieki, wyroby kulinarne oraz inwencję twórczą. Wśród stoisk nie zabrakło tradycyjnych pierogów, pyz ziemniaczanych, ciast, nalewek czy miodów i serów, a wszystko kosztować można było wśród ludowych dekoracji.

Starosta powiatu łosickiego, Bożena Niedzielak wraz z wójtem gminy Olszanka Janem Parolem jako gospodarze dożynek otworzyli drugą część uroczystości. Ze sceny Niedzielak przywitała zaproszonych gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele jednostek wojewódzkich, powiatowych i szczebla gminnego. Ze względu na obfite opady deszczu zrezygnowano z oficjalnych wystąpień zaproszonych gości.

W tradycyjnym obrzędzie nie zabrakło symbolicznego przekazania bochnów chleba. Z rąk starostów dożynek – Magdaleny Biernackiej z Biernat oraz Krzysztofa Rumika z Łosic pięknie udekorowane bochenki otrzymali gospodarze uroczystości. Następnie, zgodnie z tradycją, nastąpiło łamanie chleba i dzielenie się nim z przybyłymi na uroczystości gośćmi.

Punktem kulminacyjnym uroczystości dożynkowych było oczywiście wniesienie i prezentacja wieńców dożynkowych, przywiezionych z każdej z gmin powiatu. Konkurs na najpiękniejszy wieniec wygrała gmina Łosice.

Drugim konkursem był konkurs na najlepsze pierogi i tu równych sobie nie miały tradycyjne pierożki wykonane przez gospodynie z Łuzek.

Mimo deszczu na scenie nie zabrakło ludowego akcentu, dzięki występom zespołów folklorystycznych z powiatu łosickiego. Niestety ostatnia część wydarzenia w której mieli wystąpić artyści związani z nurtem polskiej muzyki tanecznej nie doszła do skutku ze właśnie względu na pogodę, która kompletnie nie „współpracowała” z zamiarami Organizatorów.

 

 

Reklama
Poprzedni artykułNOWE FUNKCJE W KRAJOWEJ MAPIE ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA
Następny artykułXI Golgota Młodych

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.