Samorząd Mazowsza wesprze lokalne inwestycje

0
514

Budowa bieżni lekkoatletycznej, nowego kortu tenisowego czy remonty istniejących obiektów sportowych to tylko niektóre z inwestycji w infrastrukturę sportową ze wsparciem samorządu Mazowsza. Samorząd województwa mazowieckiego wsparł również inwestycje związane z budową i przebudową dróg gminnych i dojazdowych, a także inwestycje jednostek OSP z terenu powiatu. Stosowane umowy z beneficjentami podpisały członkinie zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc. 

„Mazowsze dla sportu” to jeden z autorskich programów wsparcia samorządu województwa mazowieckiego. Jest realizowany od 2018 r. Jak podkreśla członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, jest to jeden z tych programów, który cieszy się największym zainteresowaniem ze strony samorządów. – Mazowieccy samorządowcy widząc realne efekty tego wsparcia z większym zaangażowaniem aplikują o środki. W ciągu ostatnich czterech lat w ramach naszej inicjatywy dofinansowaliśmy budowę lub remonty ponad 500 obiektów sportowych. Wiemy, że to wsparcie jest bardzo potrzebne, Często to właśnie dzięki niemu gminom czy powiatom udaje się dopiąć budżety tego typu przedsięwzięć.  

Reklama

Władze Mazowsza przeznaczyły 741 tys. zł na wsparcie przedsięwzięć remontowych, modernizacyjnych i budowlanych zaplanowanych w obiektach sportowych na terenie gmin powiatu łosickiego. Dzięki pieniądzom możliwy będzie remont dachu budynku sali gimnastycznej z zapleczem w Huszlewie – gmina otrzymała na ten cel 122 tys. zł. W Olszance zostanie wymienione oświetlenie na sali gimnastycznej za 37,5 tys. zł, natomiast w Górkach (gm. Platerów) zaplanowano modernizację istniejącego boiska sportowego. Na ten cel samorząd Mazowsza przeznaczył 187 tys. zł. Gmina Sarnaki pozyskała 100 tys. zł na budowę boiska tenisa ziemnego w miejscowości Borsuki, a miasto Łosice zmodernizuje za 200 tys. zł obiekt sportowy na działce nr 211/3. Pieniądze trafiły również do powiatu, który za 95 tys. zł wybuduje 3 torową bieżnię lekkoatletyczną w Zespole Szkół Nr 3 RCKU w Łosicach.

Władze regionu przyznały również dotacje na zadania związane z budową i modernizacją dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Wsparcie na łączną kwotę 1.078.000 zł otrzyma aż 7 inwestycji z terenu powiatu. Powiat łosicki otrzymał 240 tys. zł na przebudowę drogi w miejscowości Dzięcioły i 110 tys. zł na przebudowę drogi w miejscowości. Szańków. Gmina Huszlew otrzymała natomiast 80 tys. zł na przebudowę drogi na działce w miejscowości Siliwonki. Do miasta i gminy Łosice trafiło 183 tys. zł na przebudowę drogi w miejscowości Rudnik, a do gminy Platerów 139 tys. zł na przebudowę drogi w miejscowości Chłopków Kolonia. 123 tys. zł trafiło też do gminy Sarnaki z przeznaczeniem na budowę drogi w miejscowości Mierzwice Kolonia. Również w miejscowości Wyrzyki (gm. Stara Kornica) droga gminna doczeka się modernizacji – na ten cel samorząd Mazowsza przeznaczył 194 tys. zł.

Natomiast w ramach programu Mazowsze dla straży pożarnych, samorząd województwa mazowieckiego dofinansuje zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego, specjalistycznego sprzętu i środków ochrony osobistej oraz remonty strażnic. Jak podkreśla członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, samorząd województwa już od 15 lat wspiera strażaków ochotników. – Wiemy, że nasza pomoc dla mazowieckich OSP jest bardzo ważna. Widać to po dużej liczbie wniosków, które do nas wpłynęły. Chcieliśmy pomóc wszystkim, dlatego zdecydowaliśmy o zwiększeniu środków. Profesjonalny sprzęt to podstawa, aby móc pomagać innym.

– Program Mazowsze dla straży pożarnych to nie tylko remonty strażnic, ale też zakup specjalistycznego sprzętu i samochodów ratowniczo-gaśniczych. Na ostatnim sejmiku przyznaliśmy dofinansowanie na zakup sprzętu dla 463 jednostek OSP. Zdajemy sobie sprawę jak ważny w ratowaniu ludzkiego życia jest odpowiedni sprzęt. Wsparliśmy również zakup środków ochrony osobistej strażaków – mówi członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Ze wsparcia skorzysta OSP Huszlew – jednostka planuje zakupić nowy lekki samochód ratowniczo gaśniczy, na ten cel samorząd Mazowsza przeznaczył 80 tys. zł. Dofinansowanie otrzymają również jednostki z terenu miasta i gminy Łosice. 30 tys. zł trafiło do OSP Łosice z przeznaczeniem na remont strażnicy. Dodatkowe 20 tys. zł to kwota dofinansowania na zakup specjalistycznego sprzętu i środków ochrony osobistej dla jednostki OSP Niemojki, OSP Łosice, Łuzki, OSP Meszki, OSP Czuchleby i OSP Szańków. Również 30 tys. na remont strażnicy otrzymały jednostki OSP z Pietrusi Lipna, a jednostka z Hołowczyc otrzymała na ten cel 16 tys. zł. Na zakup specjalistycznego sprzętu i środków ochrony osobistej OSP Olszanka otrzymała 5 tys. zł, OSP z terenu gminy Platerów otrzymały w sumie 12,5 tys. zł, natomiast jednostki z terenu gminy Sarnaki otrzymały łącznie 16 tys. zł na ten cel. Do jednostek z terenu gminy Stara Kornica trafi na ten cel w sumie 19,98 tys. zł.

Reklama
Poprzedni artykułAgnieszka Markiewicz jedenastą kobietą na mecie biegu Stubai Ultratrail
Następny artykułŚpiewali piosenki gminne