Śpiewali piosenki gminne

0
21

Potańcówką pod gołym niebem i muzyką graną na żywo zakończono projekt sarnackiego ośrodka kultury pod wdzięczną nawą – „Z tamtej strony Buga Panna do mnie mruga. Poznajemy i śpiewamy gminne piosenki ludowe”. Wydarzenie pozwoliło na integrację miejscowej społeczności i przede wszystkim na kultywację tradycji śpiewaczych regionu. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.

Miejscowy ośrodek kultury dzięki dofinansowaniu z programu EtnoPolska z sukcesem zrealizował autorski projekt pt. „Z tamtej strony Buga Panna do mnie mruga”. Poznajemy i śpiewamy gminne piosenki ludowe. Dotacja w wysokości 34 tys. zł pozwoliła na zorganizowanie spotkań z lokalnymi twórcami oraz mieszkańcami dla których ciągle żywa i ważna jest kultura ludowa. Zgodnie z założeniami projektu podczas kolejnych spotkań odkrywano i ożywiano lokalne pieśni ludowe, które powstały i były śpiewane niegdyś w gminie Sarnaki.

Reklama

– W czterech wsiach odbyły się spotkania biesiadne, podczas których nauce pieśni „sarnackich” akompaniował zaproszony do współpracy zespół ludowy. Podczas spotkań staraliśmy się dotrzeć do wspomnień najstarszych mieszkańców. Ostatnie finałowe spotkanie odbyło się w Sarnakach – tu spotkały się wszystkie grupy. Wydarzenie zakończyła potańcówka na „dechach”, podczas której do tańca przygrywała kapela Zdzisława Marczuka-mistrza muzyki ludowej – mówi Magdalena Rudnik, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Sarnakach.

Projekt realizowano od 5 do 25 czerwca i w tym czasie z piosenką ludową na ustach organizatorzy odwiedzili Litewniki, Klepaczew, Borsuki, Mierzwice i Hołowczyce. – Mam nadzieję, że wspólne śpiewanie pozwoliło nam  wskrzesić choć na chwilę ducha dawnej wsi. Podczas finału można było utrwalić sobie te piosenki a także skorzystać z innych atrakcji. Chętni mogli spróbować ubić masło, utkać zakładkę do książki, zrobić korale czy papierową kurkę. Kolejną atrakcją była zagroda ze zwierzętami a także możliwość przejażdżki wozem konnym. Odbył się również pokaz wykonania sękacza oraz prezentacja zespołów artystycznych – wymienia Magdalena Rudnik.

Podczas finału zaprezentowali się Zespół Pieśni i Tańca Małe Podlasie, Zespół śpiewaczo-obrzędowy Lewkowianie, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej, Zespół śpiewaczy Aura oraz Zespół Pieśni i Tańca Pasieka.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.

Fot.GOKSarnaki

Reklama
Poprzedni artykułSamorząd Mazowsza wesprze lokalne inwestycje
Następny artykułSprzedam lodowke (400-500) do negocjacji