RCKU monitoruje jakość powietrza

0
158

Miejscowy Zespół Szkół nr 3 RCKU im. Stanisława Staszica zakwalifikował się do projektu „ESA dla OSE” i otrzymał bezpłatne urządzenia pomiarowe do monitorowania jakości powietrza.

ESA, czyli Edukacyjna Sieć Antysmogowa to projekt, w którym podejmowane są działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Realizowany jest przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. – Zachęcam wszystkie szkoły OSE do przyłączenia się do ogólnopolskiego projektu ESA. Do 1200 placówek w kraju trafią nowoczesne narzędzia, umożliwiające wykonywanie pomiarów zanieczyszczenia powietrza, a ponadto wszystkie te szkoły otrzymają dostęp do platformy e-learningowej i interaktywnych materiałów edukacyjnych – mówi Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Reklama

W szkołach i przedszkolach zakwalifikowanych do udziału w projekcie ESA instalowane są mierniki pyłów zawieszonych, które stale monitorują poziom zanieczyszczenia powietrza. Jedno z takich urządzeń zostało już zamontowane w Zespole Szkół nr 3 RCKU im. Stanisława Staszica. Wyniki pomiarów pyłów PM10 i PM2,5 są na bieżąco aktualizowane – można je sprawdzić na wyświetlaczu, znajdującym się na terenie szkoły oraz na stronie esa.nask.pl. Dodatkowo na budynku szkoły zainstalowano wyświetlacz LED, podający aktualną wartość stężenia pyłu PM2,5 na zewnątrz szkoły.

Prowadzone pomiary są również istotnym elementem zajęć edukacyjnych, prowadzonych przez nauczycieli. Dane pomiarowe mogą być ponadto wykorzystywane do dalszych analiz, przetwarzania i programowania.

Fot. RCKU/Facebook

Reklama
Poprzedni artykułCross Nadbużański
Następny artykułBiegiem przez Platerów po raz 11