Program przystankowy – dostępniejsza kolej w Niemojkach

1
410

Podróżni zyskają lepszy dostęp do kolei na stacji w Niemojkach (woj. mazowieckie). Podróże w kierunku Siedlec i Czeremchy będą wygodniejsze. Przebudowa stacji to jedna z pierwszych inwestycji z „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Program zwiększy dostęp do kolei i obejmuje 355 zadań za miliard złotych. Na Mazowszu to 20 zadań – 15 na liście podstawowej i 5 na rezerwowej.

Dzięki „Rządowemu Programowi budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” zwiększy się dostęp do kolei m.in. w Niemojkach na Mazowszu.

W Niemojkach widać już nowy, dwukrawędziowy peron. Zwiększy się komfort obsługi i bezpieczeństwo pasażerów. Budowa postępuje przy zachowanej obsłudze podróżnych i ruchu pociągów na trasie Siedlce – Czeremcha. Na peronie są już zamontowane instalacje i słupy oświetlenia. Wykonawca kończy roboty przy nawierzchni. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem.

 Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 to kolejny etap likwidacji wykluczenia komunikacyjnego. Za 1 mld zł zbudujemy i odbudujemy przystanki kolejowe oraz wydłużymy perony tam, gdzie nie mogą zatrzymywać się pociągi dalekobieżne. Budujemy kolej bezpieczną, komfortową i dostępną również dla mieszkańców mniejszych miejscowości powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków wpisuje się w politykę wzmacniania polskiej kolei. Realizując wielomiliardowe inwestycje w ramach KPK, nie zapominamy o inwestycjach, które bezpośrednio przybliżają kolej społecznościom lokalnym. Realizacja tych przedsięwzięć jest kierowana do polskich przedsiębiorców, którzy są w stanie sprostać inwestycjom o wartości pomiędzy kilka a kilkanaście milionów zł. To też jest dodatkowy impuls inwestycyjny teraz, kiedy przeciwdziałamy pandemii  – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 – W całej Polsce, dzięki realizacji Rządowego Programu budowy przystanków kolejowych, mieszkańcy zyskają lepszy dostęp do kolei. W zależności od potrzeb, przebudujemy perony, zmienimy ich lokalizację lub wybudujemy nowe przystanki. Pasażerowie będą wsiadać do pociągów bezpieczniej i wygodniej – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Dłuższy i wyższy peron w Niemojkach ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Będą ustawione wiaty i ławki. Bezpieczeństwo poprawi jasne, energooszczędne oświetlenie LED, a dobrą orientację na stacji zapewni czytelne oznakowanie. Nowe nagłośnienie i informacja wizualna o przyjazdach i odjazdach pociągów ułatwi planowanie podróży. Z myślą o osobach o ograniczonych możliwościach poruszania się zaplanowano pochylnię oraz ścieżki dotykowe. Dostęp do kolei zapewni dodatkowe dojście do peronu od strony przejazdu kolejowo-drogowego.

Wartość inwestycji ze środków budżetowych to blisko 2,3 mln zł netto. Zakończenie prac planowane jest w drugiej połowie roku.

Rada Ministrów przyjęła 19 maja 2021 r. uchwałę w sprawie ustanowienia „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”, przedłożoną przez Ministra Infrastruktury. Program został ogłoszony w maju 2020 r. Ustanawiając program rząd chce zwiększyć lokalnym społecznościom dostęp do transportu kolejowego. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie zadań związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla podróżnych. Program przyczyni się to do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwi pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej.

W Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182. W ramach programu na obu listach uwzględniono budowę 177 i modernizację 178 przystanków.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach programu prowadzą działania już w trzech lokalizacjach –  w Niemojkach, Szklarskiej Porębie Górnej i Pasłęku. Zgodnie z założonym harmonogramem, w tym roku PLK planują rozpocząć postępowania przetargowe dla 56 lokalizacji.

Program Przystankowy w woj. mazowieckim

W województwie mazowieckim projekt przystankowy obejmuje na liście podstawowej 15 lokalizacji. Poza Niemojkami to: Rokitno, Groszowice, Józefin, Bąkowiec, Chronów, Dąbrówka Zabłotnia, Mława Miasto, Mińsk Mazowiecki, Kosów, Mrozy, Wołomin, Mordy Miasto, Koziebrody, Radom Południowy. Na liście rezerwowej ujęto 5 projektów: Stara Iwiczna, Nowa Iwiczna, Warszawa Fort Wola, Łochów, Ruda Wielka.

Źródło: Mat. PKP

Reklama

1 KOMENTARZ

  1. Od 13 czerwca w Niemojkach i Sarnakach będzie zatrzymywać się pociąg Inter- City do Gdyni ! Pakować grube miliony na przebudowę peronów to megalomania i trzeba mieć nawalone pod sufitem ! Rozkład jazdy jest na trzy miesiąc , a potem będzie normalnie !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.