Ponad 71 milionów dla naszych gmin i powiatu

68
534

Ponad 71 mln zł trafi do samorządów z terenu powiatu w ramach drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład. Program Inwestycji Strategicznych. Dzięki pieniądzom możliwa będzie min. przebudowa dróg gminnych i powiatowych, budowa kanalizacji sanitarnej, termomodernizacja budynków czy budowa i modernizacja stacji uzdatniania wody. W sumie zrealizowanych będzie aż 14 projektów.

Szef polskiego rządu ogłosił wyniki II edycji rządowego programu dla samorządów. Na inwestycje przeznaczono miliardy złotych. Do gmin powiatu trafi niebagatelna suma 71 191 559 zł z czego powiat otrzyma aż 15 mln zł, natomiast miasto i gmina Łosice  11 670 750 zł , zaś gmina Olszanka 10 mln 290 tys. zł. Kolejne 7 mln 374 tys. zł trafi do gminy Huszlew, a do gminy Sarnaki 9 mln 405 tys. zł. Gmina Stara Kornica otrzyma 6 926 809 zł, natomiast gmina Platerów 9 mln 025 tys. zł.

Każda jednostka samorządu terytorialnego mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie. Wyniki naboru ogłosił szef rządu, premier Mateusz Morawiecki, który podkreślił, ze to samorządowcy najlepiej wiedzą jakie inwestycje są ważne w poszczególnych regionach. – Wiem, że samorządowcy to przede wszystkim ludzie praktyczni. Człowiek praktyczny potrzebuje środków na realizację konkretnych projektów. I takie środki dziś trafiają do państwa. To są środki wielkości 30 mld złotych. Cieszę się, że w całej Polsce widać coraz więcej tablic z biało-czerwoną flagą i naszym godłem. Tam, gdzie remontujemy szpitale, gdzie modernizujemy szkoły, gdzie tworzymy nowe instytucje kultury, gdzie inwestujemy w Ochotnicze Straże Pożarne, gdzie budujemy, modernizujemy i remontujemy drogi –  zaznaczył premier Mateusz Morawiecki w trakcie konferencji, podczas której ogłosił wyniki drugiego Programu Inwestycji Strategicznych.

Rządowy Fundusz Polski Ład ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Pieniądze z Polskiego Ładu pozwolą na odbudowę drogi powiatowej nr 3667W Krzesk – Kośmidry – Ostoje – Klimy – do drogi w miejscowości Klimy. Na ten cel powiat łosicki otrzymał 4,5 mln zł. Powiat planuje również przebudowę ciągu drogowego nr 2007W Kózki – Serpelice – Borsuki – gr. woj. (Janów Podlaski) – na te zadanie została przyznana dotacja w wysokości 11 mln zł. Również gmina Sarnaki otrzymała 9 405 000 zł  na przebudowę tej drogi. W planach gminnych jest jej modernizacja na odcinku od Serpelic do skrzyżowania z drogą powiatową nr 2008W w miejscowości Zabuże.

Radości z otrzymanego dofinansowania nie ukrywa wójt Grzegorz Arasymowicz – To historyczny dla nas moment, gdyż wspólnie z powiatem łosickim pozyskaliśmy rekordowe dofinansowanie w wysokości ponad 20 mln zł na przebudowę tzw. Nadbużanki, która doczeka się remontu po 40 latach. Gmina Sarnaki otrzymała 9,405 mln. zł na przebudowę drogi od miejscowości Serpelice do skrzyżowania w Zabużu, natomiast Powiat Łosicki 11 mln zł na odcinek drogi od granicy województwa lubelskiego przez Borsuki do Serpelic. Wspólnie ze starostwem powiatowym zmodernizujemy prawie 10 km drogi. Wartość całej inwestycji wyniesie ok. 22 mln złotych – mówi włodarz.

Pieniądze z Programu Inwestycji Strategicznych pozwolą na rozbudowę kanalizacji sanitarnej w miejscowości Niemojki oraz modernizację ujęcia wody w Łosicach. Na ten cel samorząd miasta i gminy Łosice otrzyma 4 735 750,00 zł. Dodatkowo miasto otrzymało jeszcze 6 mln 935 tys. zł z przeznaczeniem na przebudowę dróg gminnych.

Do gminy Olszanka trafi 3 mln 990 tys. zł z przeznaczeniem na budowę i przebudowę drogi nr 2042W w miejscowości Stare Łepki gmina Olszanka oraz 5 mln zł na budowę i przebudowę części odcinka drogi o nr 3666W na terenie gminy. Dodatkowo gmina otrzymała również pieniądze na przebudowę infrastruktury kulturalnej wraz z poprawą ich efektywności energetycznej. Na ten cel do gminy trafi 1,3 mln zł.

Pieniądze trafią też do gminy Huszlew, gdzie 5 mln zł zostanie przeznaczone na przebudowę dróg powiatowych zlokalizowanych na terenie gminy, natomiast 2 mln 374 tys. zł planuje się przeznaczyć na budowę i przebudowę dróg gminnych.

Gmina Stara Kornica zmodernizuje drogę gminną w Kobylanach. Na ten cel pozyskała 1 mln 805 tys. zł. Zaplanowano również zwiększenie efektywności energetycznej poprzez wymianę źródeł ciepła i termomodernizację budynków Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Starej Kornicy – na ten cel gmina otrzyma 2 mln 520 tys. zł. Natomiast na inwestycję związaną z budową i modernizacją stacji uzdatniania wody w Wólce Nosowskiej wraz z infrastrukturą i obiektami towarzyszącymi, gmina otrzymała 2 556 809,05 zł.

W gminie Platerów zaplanowano natomiast przebudowę ciągu dróg powiatowych o nr 2001W na terenie gminy. Na ten cel gmina otrzymała dofinansowanie w wysokości 9 mln 025 tys. zł.

Reklama

68 KOMENTARZE

 1. znowu wielkie wydarzenie w naszej krajowej polityce, pan minister Michal Cieslak zlozyl dymisje !!!!!
  minister „od niczego”, ten ktory chcial ukarac pracownika poczty za zadawanie „bezczelnych pytan”
  teraz zastapi go jakas inna „miernota” z PiS-u……….
  „dobra zmiana” i niszczenie Polski ciagle trwa !!!!

 2. W ubieglym roku jesienia, kiedy amerykanie poinformowali pis-owska wladze, ze bedzie wojna w Ukrainie,
  pan prezes Kaczynski zaatakowal TVN (firma z USA) …… na szczescie przegral, TVN sie obronil….
  Teraz kiedy wojna w Ukrainie trwa w najlepsze, pan prezes Kaczynski bierze na cel innego naszego sojusznika z NATO, Niemcy !!!!!! Jak dlugo jeszcze, ten szkodnik z Zoliborza, ktory niszczy nasz kraj, bedzie to robil ?
  Jezeli jakis starzec z demencja, chce zyc ze swoim kotem w „wariackim swiecie”, gdzie „biale nie jest biale, a czarne nie jest czarne” to niech tam zyje, ale bez NAS !!!!!!!!

 3. zblizaja sie wybory,
  a przed wyborami PiS zawsze straszy Polakow:
  albo Niemcami, albo Zydami, albo uchodzcami,
  no i oczywiscie Tuskiem ………
  a ja prosze Pana Boga, zeby tylko obronil nas przed PiS-em !!!!

 4. musimy sie przygotowac na przyjazd pana prezesa Kaczynskiego do Losic,
  musimy byc lepsi niz Ci z Sochaczewa !!!!!!!
  a wiec cwiczymy: Jaroslaw…….. Jaroslaw ………..Jaroslaw …………..
  pozniej proponuje: dzieki PiS……… dzieki PiS………. dzieki PiS ………………..
  ale uwaga: Niemcy sie zbroja i prezes to wie !!!!!!!!!

 5. podobno bedzie lepiej …..
  pan prezes wie, ze w Niemczech mozna kupic Euro po 3 zlote,
  ze Niemcy zazdroszcza Polakom doskonalej sytuacji gospodarczej …
  i ze wkrotce Niemcy przyjada do nas „na saksy” ….
  ……..
  mysle ze juz najwyzszy czas zeby tego Pana doglebnie zbadali lekarze !!!!!!!!!!

 6. slyszalem ze w Niemczech benzyna kosztuje 2 Euro,
  jezeli euro jest po 3 zl, to benzyna jest po 6 zl, !!!!!
  a u nas jest po 8 zl, i jest tansza niz u Niemcow,
  mysle ze pan prezes Jaroslaw K. otrzyma wkrotce nagrode „ekonomisty roku”,
  przyzna mu ten tytul Gazeta Polska, a Fundacja Narodowa ja sfinansuje
  pan Glapinski ja wreczy na uroczystej galii NBP, transmitowanej przez TVPis………..

 7. To, ze poziom intelektualny pis-owskiego wyborcy nie jest zbyt wysoki, nie jest tajemnica dla nikogo normalnie myslacego. Ale kiedy prezes swojemu wyborcy mowi, ze Euro jest po 3 zl, …. ze byl jakis zamach smolenski bo byla sztuczna mgla,… ze ktos dobijal strzalami tych ktorzy przezyli, ……..ze okupuje nas Unia Europejska i w ogole to wszystko to „wina Tuska” i jeszcze inne pis-owskie brednie, to znaczy, ze on traktuje swoich wyborcow jak zwyklych kretynow ktorzy niczego nigdy nie rozumieja !!!!
  Zal mi tych ludzi, az zal mi d**e sciska …….

 8. Od wielu lat przygladam sie z uwaga i z pewnego dystansu temu, co dzieje sie w polskiej polityce. Wydawalo sie ze afera podsluchowa w restauracji „Sowa i przyjaciele” w 2015 roku, byla taka ktora siegnela szczytow zaklamania. Kiedy porownuje ja z „osiagnieciami PiS-u, to wydaje ze sie ze afery PO i PSL, wszystko to byly „zabawy w piaskownicy”. Tak zniszczonego panstwa nie mielismy jeszcze nigdy. Kiedy PiS straci wladze w nastepnych wyborach, bedzie trzeba wszystko „pozamiatac”. Bedzie niezmiernie duzo sprzatania.

 9. kiedy Ukraincy placa zyciem aby dolaczyc do Wolnej Europy,
  pis-owska holota robi wszystko, aby nam, ktorzy juz jestesmy czescia Europy, ta Europe nam zohydzic,
  panie Kaczynski i spolka, wy nam za to ZAPLACICIE !!!!!!!
  mam nadzieje ze juz wkrotce ……..

 10. Dzisiaj kary jakie panstwo polskie musi zaplacic za niewykonywanie wyrokow TSUE w sprawie „Izby Dyscyplinarnej”, przkroczyly 250 mln Euro !!!! (tj. ponad 1.200.000.000 zl.)
  Kazdego dnia przybywa 1mln Euro, i to od 3 listopada 2021 roku
  Panie i Panowie z PiS-u, wy za to poniesiecie kare !!!!!

 11. yes, yes, yes ….
  Pis-owskie dyplomatolki wyciagnely ze swojej smierdzacej szafy stary temat:
  „reparacje wojenne” od Niemiec,
  temat uniwersalny, duzo mowimy, nic nie robimy,
  a ciemny lud sie zachwyca patriotyzmem pana prezesa …..

 12. Panie Jaroslawie Kaczynski, general Jaruzelski w odroznieniu od pana, byl mezem stanu,
  ktory potrafil odejsc z urzedu z honorem, kiedy „wichry historii oczyscily niebo” nad swiatem.
  Pana panie Jaroslawie, polski suweren wywiezie na taczce na smietnik historii, niczym „pozostalosci po segregacji” ………….

 13. Na wiecu w teatrze w Plocku, wystepujac przed swoimi wielbicielami,
  pan prezes Kaczynski tupnal noga, spojrzal na zachod i krzyknal: DOSC TEGO DOBREGO
  Cala Unia Europejska zadrzala w posadach ze strachu !!!!!!!!
  Co to bedzie?, co to bedzie ?

 14. Zwracam sie z goraca prosba do wszystkich moich kolegow farmaceutow w calej Polsce.
  W kontekscie kolejnych skandali pornograficznych z udzialem kleru rzymsko-katolickiego, tym razem w diecezji bialostockiej, aby w ramach „klauzuli sumienia” nie sprzedawali srodkow na potencje (np. wiagra) urzedujacym ksiezom. Jestem przekonana, ze w ten sposob pomozemy im dochowac wiernosci ich slubom kaplanskim, a nam pokornym parafiankom ochronic nasze „cnoty niewiescie”.
  Szesc Boze wszystkim.
  https://tvn24.pl/bialystok/bialystok-ksiadz-andrzej-debski-rzecznik-kurii-nie-moze-wykonywac-poslugi-mial-wysylac-obsceniczne-wiadomosci-i-nagrania-do-internautki-dekret-metropolity-bialostockiego-5806442

 15. Podobno nie zyje „handlarz bronia”, od ktorego PiS-owscy wlodarze kupili respiratory !!!!!!
  Jestem ciekaw za ile mozna kupic w Albanii taki sobie akt zgonu. Chyba to nie jest takie drogie.

 16. oj tam, oj tam …….
  w Toruniu tez pewien bezdomny podarowal Ojcu dyrektorowi kilka limuzyn,
  a na drugi dzien zmarl. Czyli, ze to sie zdarza i po co o tym mowic.
  Wyborca PiS-u nie bedzie mial z tym problemu ………….

 17. DROGI SUWERENIE,
  Sytuacja jest dobra, ale nie beznadziejna.
  Wegla nie ma, ale bedzie go w nadmiarze, statki juz niedlugo przybeda,
  Obiecane miliony elektrycznych samochodow rozwioza wegiel pod wszystkie bloki,
  Obiecane windy dla emerytow rozdziela wegiel na wszystkie pietra,
  Pieniadze ktore wam milosciwie dajemy, posluza wam za podpalke………….. bedzie dobrze,
  a gdyby tak nie bylo, to „WINA TUSKA”

 18. piekne obrazki z wizyty prezesa Kaczynskiego w Korniku kolo Poznania,
  powital go rozentuzjowany Suweren,
  interweniowala policja konna, niczym legendarna Husaria,
  prezes czmychal tylnym wyjsciem ………….

 19. Dlaczego wykasowaliście moje komentarze dotyczące Zjednoczonej Prawicy, która jest większą mafią, niż Cosa Nostra z Sycylii i Camorra z Neapolu.
  Ludzie Kochani, głosujcie używając rozumu w czasie następnych wyborów, chyba że rządząca mafia je sfałszuje, jak Łukaszenka na Białorusi!!!

 20. Podobno wczoraj w Gnieznie doszlo do zamachu na orszak prezesa Kaczynskiego,
  sytuacja byla krytyczna, na jego limuzynie rozstrzaskalo sie smierdzace jajko,
  obylo sie bez ofiar, nikt nie zostal ranny, swiat odetchnal z ulga ………..

   • Ludzie Kochani,
    tu szkoda czasu na żarty!
    Należy głosować w następnych wyborach rozumnie.
    Owszem, nie ma pewności, że obecna władza nie sfałszuje wyborów, jak Łukaszenka na Białorusi!!
    Mój Ś..P.. ojciec, urodzony w Łosicach w 1915 r. walczył z Niemcami w obronie Warszawy.
    Urodziłem się 16 lat po II wojnie światowej i jak byłem nastolatkiem, to mi powiedział, że lepiej z Niemcem zgubić, niż z Sowietem znaleźć! Święte słowa, zwłaszcza teraz, gdy mamy tyle agentów putinowskich w rządzie!!!!

 21. Prezes w Plocku, wystepujac przed swoimi „wielbicielami”,
  spojrzal na zachod i wrzasnal: DOSC TEGO DOBREGO,
  Ale Europa sie jednak nie przestraszyla grozb, praworzadnosc musi byc przywrocona,
  pieniedzy z KPO nie bedzie,
  Sa za to kary, lacznie do dzisiaj 265mln euro (blisko 1.3 mld zl),
  nie liczac tego co zaplacilismy juz za konflikt z Czechami,
  dzieki ci PiS …………….

 22. dzieki „PiS-owskiej Dobrej Zmianie”,
  wydatki w Kancelarii Premiera wzrosly ze 150mln. w czasach Tuska,
  do blisko 1mld. w czasach Morawieckiego.
  mozna ? mozna, …………miska ryzu i skromnosc zobowiazuje …….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.