Pocisk artyleryjski w lesie

0
13

W dniu 21.04.2018 r. mieszkaniec miejscowości Waśkowólka gmina Huszlew poinformował dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Łosicach, że podczas prac w lesie odnalazł pocisk artyleryjski, prawdopodobnie pochodzący z okresu II wojny światowej.

Jak podaje wicestarosta Karol Szymaniuk  – we wskazane miejsce udali się funkcjonariusz policji, nieetatowej grupy pirotechnicznej z KP Policji w Łosicach wraz z Romanem Kasprowiczem Podinspektorem ds. obronnych, Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowe w Łosicach. W wyniku przeprowadzonego rozpoznania stwierdzono, że jest to niewybuch uzbrojonego w zapalnik granatu moździerzowego kalibru 82 mm. W związku z powyższym miejsce oznakowano i dodatkowo sprawdzono teren wokół odnalezionego granatu za pomocą wykrywacza przedmiotów metalowych, nie znajdując żadnych innych niebezpiecznych przedmiotów pochodzenia wojskowego.

Reklama

Patrol policji zabezpieczył miejsce znalezienia niebezpiecznego przedmiotu do czasu przyjazdu 17 Patrolu Rozminowania z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej (1WBP) w dniu 23.04.2018 r. Granat został przetransportowany specjalistycznym samochodem na teren poligonu wojskowego w Wesołej i zniszczony przez wysadzenie za pomocą ładunku wybuchowego w specjalnym przygotowanym schronie.

Roman Kasprowicz Podinspektor ds. obronnych, Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowe w Łosicach poprosił również o przypomnienie czytelnikom o zasadach postępowania w przypadku znalezienia niewypału lub niewybuchu.

Postępowanie w przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału

Chociaż od zakończenia działań II wojny światowej minęło sporo czasu, to nadal spotykamy się w życiu codziennym z jej pozostałościami. Znajdujemy wiele przedmiotów niekiedy bliżej nam nieznanych lub mających znamiona uzbrojenia wojskowego. Nasza nadmierna ciekawość doprowadza do wielu niepotrzebnych nieszczęść, a nawet śmierci.

„ZARDZEWIAŁA ŚMIERĆ CIĄGLE GROŹNA”

Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewypału lub niewybuchu, niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie powoduje, że mimo zakończenia działań zbrojnych wojna nadal zbiera ofiary.

KATEGORYCZNIE NIE WOLNO PODNOSIĆ, ODKOPYWAĆ, PRZENOSIĆ, WRZUCAĆ DO OGNISKA ANI DO MIEJSC TAKICH JAK STAWY, GŁĘBOKIE ROWY ZNALEZIONYCH NIEWYBUCHÓW”

Należy mieć świadomość, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej
w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczne
i niezależnie od daty produkcji zachowuje swe właściwości wybuchowe.

PODSTAWOWE DEFINICJE

Za przedmioty wybuchowe uważa się wszelkiego rodzaju przedmioty pochodzenia wojskowego, które ze względu na swe właściwości wybuchowe grożą niebezpieczeństwem przy niewłaściwym obchodzeniu się z nimi (ruszanie, rozkręcanie rzucanie itp.). Są to
w szczególności:

  • zapalniki,
  • pociski,
  • bomby lotnicze,
  • naboje artyleryjskie i karabinowe,
  • granaty,
  • miny wszelkich typów,
  • ładunki materiałów wybuchowych,
  • złom metalowy zawierający resztki materiałów wybuchowych.

            Za przedmioty niebezpieczne uważa się wszelkiego rodzaju urządzenia (materiały pochodzenia wojskowego, przemysłowego lub innego, które mając właściwości łatwopalne, żrące, trujące grożą niebezpieczeństwem przy manipulowaniu lub zetknięciu się
z powietrzem albo wysoką temperaturą.

Zaliczyć do nich można:

  • płyn łatwopalny, żrący i trujący,
  • zawartość butli stalowych, gaśnic,
  • resztki rozmaitych substancji w aparaturze laboratoryjnej.

ZASADY ZGŁOSZEŃ

Wszystkie zgłoszenia dotyczące oczyszczania terenów z przedmiotów wybuchowych patrole realizują niezwłocznie, nie później niż w ciągu trzech dni od daty otrzymania zgłoszenia.

Zgłoszenia pilne realizują natychmiast tzn. nie później niż w ciągu doby. Za pilne zgłoszenia należy uważać takie zgłoszenia, które donoszą o wykryciu przedmiotów wybuchowych lub niebezpiecznych wszędzie tam, gdzie stwarzają one szczególne niebezpieczeństwo dla ludności, powodują wstrzymanie pracy, nauki itp., a więc np. na terenie szkół, na ulicach miast, w zakładach pracy itp.

W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału należy powiadomić:

  • POLICJĘ – tel. 997 lub 112 lub Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego
    w Łosicach – Komenda Powiatowa PSP w Łosicach, ul. Kolejowa nr 2a 08 – 200 ŁOSICE tele. 83 3572241 – 3.
  • Urząd miasta lub gminy.

Informując w/w organa należy:

  • precyzyjnie określić miejsce odnalezienia
  • określić co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość
  • podać telefon /adres kontaktowy/ do osoby informującej o znalezisku.

Zadania (przedsięwzięcia, czynności) realizowane przez jednostkę Policji:

  • Przyjęcie informacji o zdarzeniu.
  • Wysłanie na miejsce zdarzenia patrolu w celu zebrania dodatkowych, szczegółowych informacji związanych ze zdarzeniem oraz zabezpieczenia miejsca ujawnienia niewypału lub niewybuchu.
  • Powiadomienie patrolu saperskiego oraz, w zależności od zaistniałej sytuacji, innych służb
    i inspekcji.
  • W razie potrzeby w trybie alarmowym skierowanie na miejsce zdarzenia dodatkowych funkcjonariuszy.
  • W razie potrzeby powołanie i organizacja pracy doraźnego sztabu kryzysowego.
  • Przeprowadzenie czynności wyjaśniających (dochodzeniowo-śledczych).

Po zgłoszeniu należy w miarę możliwości zabezpieczyć teren przed dostępem dzieci i innych osób. Dostosować się do poleceń Policji i władz samorządowych

Reklama
Poprzedni artykułPOZABANKOWE POZYCZKI POD HIPOTEKE BEZ BIK
Następny artykułII Łosicki Bieg Po Flagę