Pamięci Żołnierzy Wyklętych

0
391
1 marca br. młodzież Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łosicach uczciła pamięć Żołnierzy Wyklętych, składając kwiaty pod pomnikiem Władysława Łukasiuka Młota i jego żołnierzy w Tokarach.
W tej miejscowości urodził się w 1906 r. Władysław Łukasiuk, po zawarciu małżeństwa z Jadwigą Oksiutą, zamieszkali w Mężeninie nad Bugiem. W tej miejscowości miało siedzibę Towarzystwo Teozoficzne i Mężenin odwiedzała elita ówczesnej Warszawy, m.in. znana z lewicowych poglądów Wanda Wasilewska. Jak przypuszczają historycy, Władysław Łukasiuk współpracownik polskiego wywiadu, zajmował się takimi osobami. 
 
W czasie okupacji niemieckiej Władysław Łukasiuk był dowódcą placówki AK w Mężeninie. W maju 1944 r. AK-owcy brali udział w wydobyciu niemieckiej rakiety V-2 z Bugu w okolicach Mężenina. Następnie elementy rakiety zostały przetransportowane samolotem do Anglii, umożliwiając Anglikom poznanie szczegółów technicznych cudownej broni Hitlera. Było to jedno z największych osiągnięć AK.
Po zakończeniu okupacji niemieckiej Władysław Łukasiuk walczył o wolną Polskę z komunistami i Sowietami. Jak pisał w ulotce, walczy o Polskę – wolną i niepodległą, chrześcijańską i bez Sowietów. Był dowódcą VI Brygady Wileńskiej AK. Zginął w 1949 r. Jego ciało zostało wydobyte z polowego grobu przez żołnierzy KBW i do dzisiaj nie odnaleziono miejsca pochówku.
MJ
PS. Portal Łosice Info publikował na swoich łamach reportaż BUCIKI MARCI, przedstawiający losy Marty Ziębikiewic z córki Władysława Łukasiuka.
Reklama
Poprzedni artykułPlanowany Protest Rolników: Spodziewane Utrudnienia na Drogach
Następny artykułJoanna Gąska i Anna Kondraciuk Nominowane do Local e-Journalism Awards 2023

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj