OCALONE Z TRANSPORTÓW DZIECI ZAMOJSZCZYZNY

1
103

Portal ŁOSICE.INFO, Łosicki Dom Kultury, PSAK, Starosta Łosicki, Burmistrz MiG Łosice,Stowarzyszenie tutajteraz, Fundacja „Polsko-Niemieckie Pojednanie” oraz dr Beata Kozaczyńska z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. serdecznie zapraszają na wystawę pt. „OCALONE Z TRANSPORTÓW DZIECI ZAMOJSZCZYZNY”

Na wystawie prezentowane są za pomocą fotografii i dokumentów archiwalnych wojenne losy dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny, ocalonych z transportów przybyłych do dystryktu warszawskiego. Zimą 1942/1943 r. skierowano z obozu przejściowego w Zamościu do trzech powiatów: Siedlce, Garwolin i Mińsk Mazowiecki 5432 osoby, głównie dzieci i starców. Na wystawie ukazane zostały poszczególne etapy ich gehenny: wysiedlenie z rodzinnego domu, odłączenie od rodziców w obozie przejściowym w Zamościu, transporty do dystryktu warszawskiego, akcja ratowania i opieka miejscowej społeczności, pobyt w „rodzinach zastępczych”, szpitalach i placówkach opiekuńczych, wybrane aspekty z życia codziennego oraz powroty w rodzinne strony.

Reklama

Na wystawie podjęte jest też zagadnienie pomocy udzielonej przez społeczeństwo Warszawy: ratowanie dzieci na Dworcu Wschodnim w styczniu 1943 r., umieszczanie wysiedlonych dzieci przybyłych do dystryktu na leczenie w warszawskich szpitalach oraz działalność stołecznych „Kół Opiekuńczych”. Ostatnia część eskpozycji zawiera 75 fotografii (współczesnych) osób posiadających status „Dzieci Zamojszczyzny”, wykonanych przez dr BeatĘ Kozaczyńską podczas indywidualnych wywiadów, przeprowadzonych na przestrzeni ostatnich lat (głównie na Zamojszczyźnie).

Wystawa została sfinansowana ze środków: Ministerstwa Obrony Narodowej, Samorządu Miasta Siedlce Starostwa Powiatowego w Zamościu, Wójta Gminy Zamość.
Patronat honorowy wystawy: Czesław Mroczek (Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Poseł na Sejm RP) oraz Prof. dr hab. Tamara Zacharuk (Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach).
Organizator wystawy: stowarzyszenie tutajteraz (Siedlce), współpraca: Fundacja „Polsko-Niemieckie Pojednanie”.
Autorką scenariusza i kuratorem wystawy jest dr Beata Kozaczyńska z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

plakat_zamojszczyzna_2014

Reklama
Poprzedni artykułROZLICZENIA ROCZNE,KSIĘGOWOŚĆ FIRM,TANIO!!
Następny artykułDoniesienia policji

1 KOMENTARZ

  1. A co to ten PSAK? Dziwaczne zasady wymieniania organizatorów. Trzeba było napisać „P. Ł.INFO, ŁDK, PSAK, SŁ, BUMiG, tz, F. „PNP” oraz dr B. K. z UPH w S.” konsekwencja by była i od razu wszystko byłoby jasne 🙂

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.