Niewybuch pocisku artyleryjskiego wyorano w miejscowości Chotycze Kolonia

0
387

Niewybuch pocisku artyleryjskiego 75 mm uzbrojony w zapalnik, pochodzący z czasów II wojny światowej, wyorano podczas prac w sadzie w miejscowości Chotycze Kolonia. Znalezisko zabezpieczono i przekazano saperom z 17 Patrolu Saperskiego z 1 Brygady Pancernej w Warszawa – Wesoła.

Podczas prac polowych w sadzie w m. Chotycze Kolonia został wyorany przedmiot przypominający pocisk artyleryjski. O zdarzeniu niezwłocznie powiadomiono Dyżurnego KP Policji w Łosicach. Po przybyciu na miejsce patrolu oraz podinspektora ds. obronnych, obrony cywilnej i zarzadzania kryzysowego Starostwa Powiatowego w Łosicach – Romana Kasprowicza potwierdzono, że jest to niewybuch pocisku artyleryjskiego 75 mm uzbrojony w zapalnik, najprawdopodobniej pochodzący z czasów II wojny światowej.

– Miejsce oznakowano i ustalono, że patrol prewencji z KP Policji w Łosicach zabezpieczy przed dostępem osób postronnych do czasu przyjazdu 17 Patrolu Saperskiego z 1 Brygady Pancernej w Warszawa – Wesoła. Po przyjęciu zgłoszenia przez Dowódcę 17 Patrolu saperskiego ustalono, że odbioru pocisku Patrol saperski dokona w dniu dzisiejszym. Pojęty pocisk zostanie zniszczony na poligonie wojskowym Zielonka – Rembertów w dniu 28.04.2021 r. – informuje podinspektor Roman Kasprowicz.

Podinspektor przypomina, że manipulowanie przy znalezionych przedmiotach pochodzenia wojskowego może doprowadza do wielu niepotrzebnych nieszczęść, a nawet do śmierci. -Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewypału lub niewybuchu, niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie powoduje, że mimo zakończenia działań zbrojnych wojna nadal zbiera ofiary. W 2020 r. na terenie powiatu łosickiego odnotowano 12 przypadki odnalezienia niewypałów lub niewybuchów, które przejął 17 patrol saperów i dokonał zniszczenia – dodaje Roman Kasprowicz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.