LAUREAT konkursu Prymasa Tysiąclecia „Być jak…? sumienie prawe”

0
3

Inicjatorzy i organizatorzy Konkursu Prymasa Tysiąclecia ( Mazowiecki Kurator Oświaty i Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego)  zwrócili  się do młodzieży gimnazjalnej z terenu Mazowsza, chcąc zainteresować ją systematycznym poznawaniem życia i działalności wielkiego Polaka, Męża Stanu, nauczyciela i duchowego przewodnika – Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Pogłębianie wiedzy o Jego życiu i działalności, pobudzi młodych ludzi do samodzielnych przemyśleń, głębszego zastanowienia się nad wprowadzeniem w życie nauki i myśli Prymasa Tysiąclecia.

Tegoroczny tytuł konkursu „Być jak?… „sumienie prawe” zwraca uwagę szczególnie na postawę człowieka wobec świata oraz miejsca jakie jej poświęcił Prymas Tysiąclecia. Chce zmobilizować młodzież do przemyśleń nad własnym postępowaniem, wytyczeniem celów życiowych, zmusić do refleksji nad wartościami jakimi kierować się powinni w swoim życiu. Uzmysłowić młodym ludziom, że nauka Prymasa Tysiąclecia ma znaczenie ponadczasowe i nie straciła na swojej aktualności.

Reklama

Cele Konkursu:

  1. Poznanie wpływu życia i działalności Stefana Kardynała Wyszyńskiego
    na współczesne dzieje Polski.
  2. Wdrażanie uczniów do samokształcenia.
  3. Odkrywanie, że słowa Kardynała Stefana Wyszyńskiego są aktualne współczesnym.
  4. Poznawanie oraz wcielanie w życie wartości i ideałów, którym służył Stefan Kardynał Wyszyński.
  5. Podkreślenie wartości wolności, pracy i godności w życiu człowieka.
  6. Ukazanie wzorca osobowego wybitnego Polaka.
  7. Kształtowanie umiejętności dokonywania właściwych wyborów, których celem nadrzędnym jest dobro człowieka.

Laureatem został Kacper Pawluczuk kl. IIIb z Zespołu Szkół Nr 1 Gimnazjum Nr 1 w Łosicach.

Konkurs składał się z trzech etapów:

I etap szkolny:  Test składa się z pytań otwartych i zamkniętych, czas – 45 minut. Do etapu rejonowego przeszli uczniowie, którzy w etapie szkolnym uzyskali, co najmniej 85% punktów możliwych do zdobycia.

II etap rejonowy: Zadania stawiane przez Stefana Kardynała Wyszyńskiego polskiej młodzieży. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowani zostali uczniowie, którzy w etapie rejonowym uzyskali co najmniej 80% punktów możliwych do zdobycia.

III etap – wojewódzki: Kardynał Stefan Wyszyński a prawdziwy sens i wartość życia młodzieży – doskonalenie duchowe. Laureatami zostali uczestnicy etapu wojewódzkiego, którzy uzyskali, co najmniej 80% punktów możliwych do zdobycia. Zakończenie konkursu, wręczenie dyplomów i zaświadczeń odbędzie się 23 kwietnia 2015 r. w Galerii Porczyńskich w Warszawie.

Tekst: Joanna Olizaruk

Reklama
Poprzedni artykułPalące się pastwiska i pożar kotłowni
Następny artykułFinalistki etapu diecezjalnego Olimpiady o św. Maksymilianie Marii Kolbe