Reklama

Uroczyste otwarcie nowego mostu

05/01/2022 15:55

Miasto wzbogaciło się o nową infrastrukturę drogową i nowy most pozwalający na alternatywną przeprawę przez dzielącą Łosice na dwie części rzekę.  - Dla mnie, jak i wielu mieszkańców jest to niewątpliwie wyjątkowy dzień – dzień, który przejdzie do historii, bo takie inwestycje odbiera się raz na kilkadziesiąt lat – cieszy się burmistrz Mariusz Kucewicz.

Idea konieczności budowy alternatywnej przeprawy przez rzekę Toczną, dzieląca miasto na dwie części powracała w ostatnich kilkudziesięciu latach wielokrotnie – jednak bez skutku. Wprawdzie zawsze podkreślano strategiczność takiej inwestycji, wymieniano też szereg argumentów motywujących potrzebę jej realizacji, to jednak na słowach zazwyczaj się kończyło, a miasto jak nie miało alternatywy dla przejazdu przez centrum, tak dalej jej nie miało.

Reklama

- Pierwsze plany i pomysły związane z budową drugiej przeprawy pojawiły się chyba jeszcze wtedy gdy jako dziecko byłem w pieluszkach, jednak być może zabrakło wtedy determinacji by pójść w tym kierunku. Podobnie było w 2000 roku kiedy tworzono miejscowy plan zagospodarowania - obiekt już wtedy był ujmowany jako przejazd, jednak historia tak się potoczyła, że dopiero w 2017 roku przy odrobinie determinacji i wsparcia radnych, podjęliśmy decyzję o konieczności dopięcia tej inwestycji – mówi burmistrz Mariusz Kucewicz. Włodarz wspomina, że droga od pomysłu do jego realizacji wcale nie była łatwa, a koszty budowy też nie zachęcały do podjęcia takiego wyzwania samodzielnie.

- Dzisiaj ten nowy obiekt łączy dwie strony miasta i dwie parafie. Muszę przyznać, że droga do realizacji projektu nie była łatwa, z tego więc względu być może nie cieszyła się wcześniej zbytnim zainteresowaniem. Temat drugiego mostu w Łosicach w ciągu drogi gminnej ul. Myśliwskiej powrócił w 2017 roku kiedy spotkałem się z właścicielami nieruchomości położonych w miejscu planowanej inwestycji. Zgoda właścicieli, umożliwiła przystąpienie do opracowania dokumentacji i wszystkich niezbędnych pozwoleń. W październiku 2018 roku dokumentacja była już gotowa, złożyliśmy wniosek o pozwolenie na budowę. Z powodu zmian w przepisach środowiskowych, uzyskanie pozwolenia na budowę stale się przeciągało. Szczęśliwie pod koniec 2019 roku prawo środowiskowe ponownie uległo zmianie, tym razem na naszą korzyść. Dzięki temu, w lutym 2020 roku mieliśmy kompletne pozwolenie na budowę – wspomina Mariusz Kucewicz.

Reklama

Pozwolenie na budowę otworzyło samorządowi drogę do szukania środków zewnętrznych na realizację zadania. Kwota inwestycji szacowana była na 5,7 mln zł – zbyt dużo by kasa gminna mogła to udźwignąć samodzielnie. Z pomocą przyszedł samorząd Mazowsza, który wsparł inwestycję blisko 3,5 mln zł dotacją w ramach Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego. Po zgromadzeniu potrzebnych funduszy sprawy potoczyły się błyskawicznie.  – W czerwcu 2020 podpisaliśmy umowę o dofinansowanie i w tym samym miesiącu ogłoszony został przetarg – mówi burmistrz.

Zgodnie z umową inwestycja miała zostać oddana już na koniec sierpnia tego roku, jednak wakacyjna ulewa i uszkodzenia dokonane w nadrzecznych wałach przez bobry spowodowały, że teren budowy został całkowicie zalany. Wykonawca musiał poszerzyć zakres robót i osuszyć teren, co w rezultacie doprowadziło do wydłużenia terminu realizacji zadania. Ostatecznie nowy most został oddany do użytku jeszcze przez Bożym Narodzeniem, natomiast uroczyste otwarcie miało miejsce w zeszły czwartek.

Reklama

- Dla mnie, jak i wielu mieszkańców miasta i gminy Łosice jest to niewątpliwie wyjątkowy dzień – dzień, który przejdzie do historii, bo takie inwestycje odbiera się raz na kilkadziesiąt lat – mówi burmistrz Mariusz Kucewicz. Nic więc dziwnego, że podczas uroczystości odpalono fajerwerki a zamiast tradycyjnego przecięcia wstęgi otwarto symboliczny prezent z którego w niebo poszybowało naręcze czerwonych balonów.

– To bardzo ważna inwestycja zarówno dla kierowców, jak i mieszkańców regionu. Nowy most jest alternatywą pozwalającą przemieścić się z drogi wojewódzkiej 698 na drogę krajową 19, omijając centrum miasta. To znaczne odciążenie dla często zakorkowanego centrum Łosic – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska. – Życzę mieszkańcom, aby ta przeprawa wpłynęła na ich bezpieczeństwo i komfort podróży. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w realizację tego projektu.

Reklama

Przypominamy, że inwestycja objęła oprócz budowy mostu w ciągu ulicy Myśliwskiej w kierunku ulicy Parcele także budowę jezdni o długości 550 metrów, położone zostały tam również chodniki i wybudowano ścieżkę rowerową o długości 512 m. Całości dopełnia nowoczesna infrastruktura oświetleniowa. Warto zaznaczyć, że udało się też wygospodarować ponad 1,5 mln oszczędności na wspomnianej inwestycji. Pieniądze zostaną przeznaczone w tym roku na modernizację infrastruktury która była wykorzystywana podczas objazdów wyznaczonych w trakcie trwania remontu drogi wojewódzkiej 698.

[justified_image_grid flickr_user=77044263@N07 flickr_photoset=72177720295746243]
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo losice.info




Reklama
Najnowsze wiadomości