W ramach programu transgranicznego Interreg Next Polska-Ukraina, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łosicach, we współpracy z ukraińskim partnerem, ogłosił otrzymanie finansowania na projekt o nazwie "Poprawa bezpieczeństwa zdrowotnego w powiecie łosickim i mieście Iwano-Frankiwsk." Otrzymane przez miejscową lecznicę środki w kwocie 749.585,16 euro, przeznaczone będą na modernizację i rozbudowę infrastruktury szpitala oraz zakup nowoczesnego sprzętu medycznego.
Całkowita wartość projektu sięga 1.071.205,16 euro, z czego dofinansowanie wynosi 964084,63 euro. Unijne wsparcie dla Polski to kwota 749.585,16 euro, z wkładem własnym w wysokości 74.958,16 euro. Ze strony Ukrainy projekt jest warty 321.620,00 euro.
Dzięki uzyskanej dotacji szpital w Łosicach zyska nowoczesne pomieszczenia, takie jak gabinet chirurgiczny, poczekalnia, korytarz, oraz pomieszczenie przejazdowe dla karetek pogotowia. Planowany jest również zakup trzech videokolonoskopów i trzech videogastroskopów wraz z torem wizyjnym. W ramach projektu zostanie wymieniona przestarzała karetka oraz zmodernizowany sprzęt diagnostyczny wykorzystywany przy przyjęciach pacjentów na Izbie Przyjęć.
Szpital w Łosicach nie będzie jedynym beneficjentem projektu. Miasto Iwano-Frankiwsk na Ukrainie otrzyma dwie nowoczesne karetki, z czego jedna zostanie wyposażona w mobilny aparat RTG do szybkiej diagnostyki pacjentów. Karetki te będą bezpośrednio wykorzystywane w ratownictwie medycznym na terenie miasta i okolic, także w przypadku osób poszkodowanych w wyniku działań wojennych.
Rozszerzenie infrastruktury szpitalnej oraz zakup nowoczesnego sprzętu medycznego to nie tylko inwestycja w zdrowie mieszkańców, ale także krok w kierunku poprawy efektywności i jakości świadczonych usług medycznych. Projekt ten to nie tylko wsparcie finansowe, ale przede wszystkim szansa na zacieśnienie współpracy transgranicznej i budowanie silnych więzi między społecznościami z Polski i Ukrainy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze