Szpital w Łosicach wesprze wojsko i mieszkańców – ważna umowa podpisana

Szpital Powiatowy w Łosicach oficjalnie dołączył do programu „Szpitale Przyjazne Wojsku”. 20 marca w Ministerstwie Obrony Narodowej podpisano porozumienie w tej sprawie, co stanowi istotny krok w kierunku wzmocnienia systemu zdrowotnego oraz gotowości medycznej na wypadek sytuacji kryzysowych.

Program zakłada ścisłą współpracę szpitali cywilnych z wojskiem, administracją rządową i samorządową oraz wspieranie krajowego systemu bezpieczeństwa. Jego realizacja wpłynie nie tylko na zwiększenie zdolności medycznych państwa, ale również na poprawę opieki zdrowotnej mieszkańców regionu. Pod dokumentem swoje podpisy złożyli wiceprezes Rady Ministrów Władysław Kosiniak-Kamysz, starosta Bożena Niedzielak oraz dyrektor szpitala Grażyna Podlipniak-Sobczyńska.

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił znaczenie współpracy między wojskiem a cywilnymi placówkami medycznymi.

- Bardzo ważny dzień dla bezpieczeństwa Polski, dla budowy wojsk medycznych, dla budowy naszych zdolności w zabezpieczeniu wschodniej flanki NATO, w obsłudze i profesjonalnym podejściu do wszystkich pacjentów. (…) To dla nas ważny moment, kiedy wspólnie z podmiotami leczniczymi podpisujemy umowę o „Szpitalu przyjaznym wojsku”. To znaczy, że to jest miejsce, w którym żołnierz Wojska Polskiego, nie tylko jak każdy pacjent, zawsze znajdzie wsparcie i opiekę medyczną. Szpitale podjęły zobowiązanie i decyzję, że będą rozwijać swoje zdolności i umiejętności w budowaniu potencjału obronnego Rzeczypospolitej. To znaczy, że będą się szkolić z medycyny pola walki i będą chciały uczestniczyć we wszystkich naszych programach związanych z przygotowaniem ratowników, pielęgniarek i lekarzy do pełnienia określonych misji. Będą mogli liczyć na nasze wsparcie. Na wsparcie w edukacji, w podnoszeniu kwalifikacji, w rozwijaniu swoich zdolności

Wiceminister Cezary Tomczyk zwrócił uwagę na strategiczne znaczenie programu.

- Chcemy, żeby projekt „Szpitale Przyjazne Wojsku” był projektem, który wpisuje się w Tarczę Wschód, dlatego że od tego wielkiego projektu to wszystko się zaczęło. Chcemy, żeby województwa na wschodzie, województwa na północy jednoznacznie korzystały na tym wielkim projekcie, który tak naprawdę dotyczy tego, co dla nas najważniejsze, czyli bezpieczeństwa Polski. Żeby każdy mieszkaniec województwa podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego czy pomorskiego wiedział, że Tarcza Wschód jest po to, żeby on mógł się czuć bezpiecznie, ale też, żeby poprawił się jego komfort funkcjonowania na co dzień

Program przewiduje szkolenia dla personelu medycznego w zakresie medycyny pola walki oraz przygotowanie lekarzy, pielęgniarek i ratowników do udzielania pomocy w ekstremalnych warunkach. 

- Wojna na Ukrainie zmieniła medycynę pola walki. My to implementujemy dzisiaj do polskiej służby zdrowia. Do naszych szpitali wojskowych, ale nie będą szpitale wojskowe w stanie tego obsłużyć, gdyby nie będzie współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Współpracy z podmiotami powiatowymi i wojewódzkimi, wysokospecjalistycznymi, ale też będącymi blisko jednostek wojskowych. (…) Bez silnej opieki samorządowej, bez tego silnego partycypowania i w utrzymaniu, ale też w inwestycji. Dzisiaj bardzo wiele środków inwestycyjnych z Unii Europejskiej przechodzi przez regionalne programy operacyjne i idzie właśnie na opiekę zdrowotną, na budowanie opieki długoterminowej czy na inwestycje w szpitale. Samorząd tutaj, tak jak podczas pandemii, w czasie kiedy jest zagrożenie, bierze odpowiedzialność również za budowę odporności zdrowotnej i przygotowanie na najtrudniejsze czasy. Dziękuję całej Wojskowej Służby Zdrowia za to, że z otwartością przyjmuje jednostki cywilne i budujemy wielką silną armię i zdolności do opieki medycznej nad wszystkimi pacjentami, a dzisiaj szczególnie nad żołnierzami Wojska Polskiego – podkreślił Kosiniak-Kamysz. 

Współdziałanie sektora cywilnego i wojskowego ma kluczowe znaczenie dla budowy silnego systemu opieki zdrowotnej i obronnej. Łosicki szpital, będąc częścią tego programu, zyskuje nową rolę i możliwości rozwoju. Projekt ma zapewnić wsparcie zarówno dla żołnierzy, jak i dla mieszkańców regionu, co czyni go ważnym elementem ogólnopolskiej strategii wzmacniania bezpieczeństwa zdrowotnego.

 

 

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Najnowsze wiadomości