Reklama

Straciliśmy milion złotych?

05/02/2014 13:20

Jak podaje portal PODLASIE.24 do dnia dzisiejszego na konto urzędu Miasta i Gminy Łosice nie wpłynęła przyznana przez Zarząd Województwa Mazowieckiego dotacja w wysokości 1 mln zł z unijnego dofinansowania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na modernizację targowiska miejskiego.

Marta Milewska, rzecznik prasowy Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego poinformowała, że termin zakończenia okresu realizacji inwestycji oraz złożenia wniosku o płatność ostateczną minął 28 lutego 2013 r. Do tego czasu beneficjent zobowiązany był do spełnienia wszystkich warunków zawartych w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 1 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013."Zgodnie z procedurą weryfikacji wniosku o płatność, 10 kwietnia 2013 r. została przeprowadzona przez pracowników Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich wizytacja w miejscu inwestycji. Stwierdziła ona brak elementów wymienionych w przywołanym na wstępie rozporządzeniu. W związku z tym, beneficjent został poproszony o złożenie wyjaśnień. Po skonfrontowaniu wyjaśnień z będącą już w posiadaniu urzędu dokumentacją sprawy, zrodziły się kolejne wątpliwości, czego konsekwencją było przeprowadzenie kontroli na miejscu realizacji inwestycji."Stwierdzono wówczas, że łosickie targowisko nie zostało wyposażone w: oświetlenie, urządzenia sanitarno-higieniczne, miejsca parkingowe oraz nie jest podłączone do sieci elektroenergetycznej. W rezultacie oznacza to, że nie został spełniony założony wymagany cel inwestycji, który był warunkiem wypłaty przyznanej dotacji. Według portalu PODLASIE.24, Burmistrz Miasta i Gminy Łosice - Janusz Kobyliński nie zgadza się z interpretacją urzędników Marszałka.  "Zmieniła się zupełnie interpretacja i ocena wniosku. Nasz wniosek został złożony i w takiej formie został zaakceptowany. Inwestycję wykonaliśmy zgodnie z wnioskiem i projektem. Wszyscy twierdzili, że jest wszystko w porządku i dostaniemy refundację. W chwili obecnej mówi się, że jest to niezgodne z rozporządzeniem, a przecież pracownicy Urzędu Marszałkowskiego mieli sprawdzić, czy jest to zgodne z rozporządzeniem czy nie i w związku z tym całkowicie nie zgadzam się z tą interpretacją. Przecież tam pracują fachowcy. My składamy ten wniosek po to żeby on był oceniony zgodnie z wymogami i z tym co narzucają przepisy. To jest rola pracowników UM. W tej chwili nie można zrzucać na nasz samorząd niedociągnięć pracowników i stąd odwołujemy się od tej decyzji. Stoimy na stanowisku, że wykonaliśmy wszystko zgodnie z projektem. Prosimy o wykazanie co żeśmy zrealizowali niezgodnie z projektem. Uważamy, że należy nam się dofinansowanie, odwołujemy się do dyrektora Departamentu , będziemy szukać rozwiązania kompromisowego, jeżeli to nie pomoże to odwołamy się do kolejnej instancji" –mówił burmistrz w rozmowie z reporterem portalu PODLASIE.24 Czy uda się jednak wynegocjować dotację? Jeśli nie, to kto poniesie koszty inwestycji?

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo losice.info




Reklama
Najnowsze wiadomości