Jak podaje portal PODLASIE.24 do dnia dzisiejszego na konto urzędu Miasta i Gminy Łosice nie wpłynęła przyznana przez Zarząd Województwa Mazowieckiego dotacja w wysokości 1 mln zł z unijnego dofinansowania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na modernizację targowiska miejskiego.
Marta Milewska, rzecznik prasowy Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego poinformowała, że termin zakończenia okresu realizacji inwestycji oraz złożenia wniosku o płatność ostateczną minął 28 lutego 2013 r. Do tego czasu beneficjent zobowiązany był do spełnienia wszystkich warunków zawartych w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 1 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013."Zgodnie z procedurą weryfikacji wniosku o płatność, 10 kwietnia 2013 r. została przeprowadzona przez pracowników Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich wizytacja w miejscu inwestycji. Stwierdziła ona brak elementów wymienionych w przywołanym na wstępie rozporządzeniu. W związku z tym, beneficjent został poproszony o złożenie wyjaśnień. Po skonfrontowaniu wyjaśnień z będącą już w posiadaniu urzędu dokumentacją sprawy, zrodziły się kolejne wątpliwości, czego konsekwencją było przeprowadzenie kontroli na miejscu realizacji inwestycji."Stwierdzono wówczas, że łosickie targowisko nie zostało wyposażone w: oświetlenie, urządzenia sanitarno-higieniczne, miejsca parkingowe oraz nie jest podłączone do sieci elektroenergetycznej. W rezultacie oznacza to, że nie został spełniony założony wymagany cel inwestycji, który był warunkiem wypłaty przyznanej dotacji. Według portalu PODLASIE.24, Burmistrz Miasta i Gminy Łosice - Janusz Kobyliński nie zgadza się z interpretacją urzędników Marszałka. "Zmieniła się zupełnie interpretacja i ocena wniosku. Nasz wniosek został złożony i w takiej formie został zaakceptowany. Inwestycję wykonaliśmy zgodnie z wnioskiem i projektem. Wszyscy twierdzili, że jest wszystko w porządku i dostaniemy refundację. W chwili obecnej mówi się, że jest to niezgodne z rozporządzeniem, a przecież pracownicy Urzędu Marszałkowskiego mieli sprawdzić, czy jest to zgodne z rozporządzeniem czy nie i w związku z tym całkowicie nie zgadzam się z tą interpretacją. Przecież tam pracują fachowcy. My składamy ten wniosek po to żeby on był oceniony zgodnie z wymogami i z tym co narzucają przepisy. To jest rola pracowników UM. W tej chwili nie można zrzucać na nasz samorząd niedociągnięć pracowników i stąd odwołujemy się od tej decyzji. Stoimy na stanowisku, że wykonaliśmy wszystko zgodnie z projektem. Prosimy o wykazanie co żeśmy zrealizowali niezgodnie z projektem. Uważamy, że należy nam się dofinansowanie, odwołujemy się do dyrektora Departamentu , będziemy szukać rozwiązania kompromisowego, jeżeli to nie pomoże to odwołamy się do kolejnej instancji" –mówił burmistrz w rozmowie z reporterem portalu PODLASIE.24 Czy uda się jednak wynegocjować dotację? Jeśli nie, to kto poniesie koszty inwestycji?
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze