Przy ponad 10 stopniowym mrozie i w pięknym słońcu, 25 lutego Terytorialsi z 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli w Łosicach przysięgę na sztandar. W uroczystości wziął udział Sekretarz Stanu w MON Sebastian Chwałek, parlamentarzyści z regionu, przedstawiciele władz wojskowych i lokalnych, gośćmi wydarzenia były również rodziny żołnierzy, znajomi oraz społeczność Łosic. To pierwsza przysięga żołnierzy WOT w strukturach mazowieckiej brygady.
Uroczystość w Łosicach była pierwszym zaprzysiężeniem Terytorialsów w historii 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Przysięga odbyła się na placu przy Parafii Trójcy Świętej gdzie słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 52 ochotników. Nowo zaprzysiężonym żołnierzom towarzyszyło 250 żołnierzy Mazowieckiej Brygady OT. Wcześniej żołnierze wzięli udział we Mszy Świętej odprawionej w Kościele Trójcy Świętej. Organizatorami wydarzenia był Dowódca 5 MBOT w Ciechanowie, Burmistrz Miasta i Gminy Łosice i Starosta Łosicki. Wojska Obrony terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych - komentował wydarzenie ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Wojsk OT - Jesteśmy najnowszym rodzajem sił zbrojnych utworzonym na mocy ustawy w dniu pierwszego stycznia 2017 roku. Naszą główną misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności i z tego wynikają nasze główne zadania. Te zadania realizowane będą w dwóch głównych obszarach. W czasie wojny będzie to wsparcie wojsk operacyjnych, natomiast w czasie pokoju będzie to wspieranie lokalnych społeczności, pomoc przy realizacji zadań, usuwanie skutków klęsk żywiołowych, katastrof i tym podobnych. - W ramach batalionu 53 siedleckiego jest to kolejna już przysięga - tłumaczy ppłk Marek Pietrzak - natomiast jest to pierwsza przysięga w strukturach 5 Brygady. Wynika to z faktu, że 5 Brygadzie na przełomie roku został podporządkowany 53 Batalion, który do niedawna był w strukturach 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Średnia wieku terytorialsów to 31 lat z czego 40 procent stanowią żołnierze, którzy mają wykształcenie techniczne, 50 procent z nich posiada też wykształcenie średnie, 30 procent natomiast to żołnierze, którzy mają wykształcenie wyższe, dodatkowo należy wspomnieć, że 10 procent terytorialsów stanowią kobiety. Średnia wieku jest przez nas trochę zawyżana sztucznie - kontynuuje ppłk Marek Pietrzak - ma to związek z faktem, że mniej więcej połowę stanu żołnierzy Obrony Terytorialnej stanowią rezerwiści, czyli żołnierze, którzy wcześniej mieli już do czynienia z wojskiem, a drugą połowę stanowią właśnie młode osoby, bez doświadczenia wojskowego i własnie takie osoby dzisiaj składają dziś przysięgę - wyjaśnił podpułkownik. Po uroczystościach, które mimo siarczystego mrozu zgromadziły wielu mieszkańców, goście na miejscu mogli porozmawiać z żołnierzami, zdobyć informacje o warunkach służby, a także zapoznać się ze sprzętem jakim dysponują Terytorialsi. Jak zwykle podczas takich uroczystości, była również możliwość skosztowania wojskowej grochówki. Przysięga była zwieńczeniem szkolenia podstawowego, które w 5MBOT rozpoczęło się 10 lutego br. W trakcie szkolenia podstawowego tzw. "szesnastki" ochotnicy poznawali podstawy wyszkolenia indywidualnego żołnierza lekkiej piechoty. Pierwszy dzień szkolenia 16-dniowego to wcielenie, umundurowanie, wyekwipowanie oraz sprawy ewidencyjne. W kolejnym dniu kandydaci poddawani byli testowi oceny potencjału sprawności fizycznej, który obejmuje "test wyjściowy" oraz badanie współczynników budowy ciała. Podczas szkolenia podstawowego największy nacisk kładziony jest na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasadach zachowania na polu walki oraz przetrwania, pierwszej pomocy czy też topografii. Końcowym etapem szkolenia jest egzamin weryfikujący zdobytą wiedzę i umiejętności. [justified_image_grid flickr_user=77044263@N07 flickr_photoset=72157693120655344]Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze