Ponad 71 mln zł trafi do samorządów z terenu powiatu w ramach drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład. Program Inwestycji Strategicznych. Dzięki pieniądzom możliwa będzie min. przebudowa dróg gminnych i powiatowych, budowa kanalizacji sanitarnej, termomodernizacja budynków czy budowa i modernizacja stacji uzdatniania wody. W sumie zrealizowanych będzie aż 14 projektów.
Szef polskiego rządu ogłosił wyniki II edycji rządowego programu dla samorządów. Na inwestycje przeznaczono miliardy złotych. Do gmin powiatu trafi niebagatelna suma 71 191 559 zł z czego powiat otrzyma aż 15 mln zł, natomiast miasto i gmina Łosice 11 670 750 zł , zaś gmina Olszanka 10 mln 290 tys. zł. Kolejne 7 mln 374 tys. zł trafi do gminy Huszlew, a do gminy Sarnaki 9 mln 405 tys. zł. Gmina Stara Kornica otrzyma 6 926 809 zł, natomiast gmina Platerów 9 mln 025 tys. zł.
Każda jednostka samorządu terytorialnego mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie. Wyniki naboru ogłosił szef rządu, premier Mateusz Morawiecki, który podkreślił, ze to samorządowcy najlepiej wiedzą jakie inwestycje są ważne w poszczególnych regionach. - Wiem, że samorządowcy to przede wszystkim ludzie praktyczni. Człowiek praktyczny potrzebuje środków na realizację konkretnych projektów. I takie środki dziś trafiają do państwa. To są środki wielkości 30 mld złotych. Cieszę się, że w całej Polsce widać coraz więcej tablic z biało-czerwoną flagą i naszym godłem. Tam, gdzie remontujemy szpitale, gdzie modernizujemy szkoły, gdzie tworzymy nowe instytucje kultury, gdzie inwestujemy w Ochotnicze Straże Pożarne, gdzie budujemy, modernizujemy i remontujemy drogi - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki w trakcie konferencji, podczas której ogłosił wyniki drugiego Programu Inwestycji Strategicznych.
Rządowy Fundusz Polski Ład ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.
Pieniądze z Polskiego Ładu pozwolą na odbudowę drogi powiatowej nr 3667W Krzesk - Kośmidry - Ostoje - Klimy - do drogi w miejscowości Klimy. Na ten cel powiat łosicki otrzymał 4,5 mln zł. Powiat planuje również przebudowę ciągu drogowego nr 2007W Kózki - Serpelice - Borsuki - gr. woj. (Janów Podlaski) – na te zadanie została przyznana dotacja w wysokości 11 mln zł. Również gmina Sarnaki otrzymała 9 405 000 zł na przebudowę tej drogi. W planach gminnych jest jej modernizacja na odcinku od Serpelic do skrzyżowania z drogą powiatową nr 2008W w miejscowości Zabuże.
Radości z otrzymanego dofinansowania nie ukrywa wójt Grzegorz Arasymowicz - To historyczny dla nas moment, gdyż wspólnie z powiatem łosickim pozyskaliśmy rekordowe dofinansowanie w wysokości ponad 20 mln zł na przebudowę tzw. Nadbużanki, która doczeka się remontu po 40 latach. Gmina Sarnaki otrzymała 9,405 mln. zł na przebudowę drogi od miejscowości Serpelice do skrzyżowania w Zabużu, natomiast Powiat Łosicki 11 mln zł na odcinek drogi od granicy województwa lubelskiego przez Borsuki do Serpelic. Wspólnie ze starostwem powiatowym zmodernizujemy prawie 10 km drogi. Wartość całej inwestycji wyniesie ok. 22 mln złotych - mówi włodarz.
Pieniądze z Programu Inwestycji Strategicznych pozwolą na rozbudowę kanalizacji sanitarnej w miejscowości Niemojki oraz modernizację ujęcia wody w Łosicach. Na ten cel samorząd miasta i gminy Łosice otrzyma 4 735 750,00 zł. Dodatkowo miasto otrzymało jeszcze 6 mln 935 tys. zł z przeznaczeniem na przebudowę dróg gminnych.
Do gminy Olszanka trafi 3 mln 990 tys. zł z przeznaczeniem na budowę i przebudowę drogi nr 2042W w miejscowości Stare Łepki gmina Olszanka oraz 5 mln zł na budowę i przebudowę części odcinka drogi o nr 3666W na terenie gminy. Dodatkowo gmina otrzymała również pieniądze na przebudowę infrastruktury kulturalnej wraz z poprawą ich efektywności energetycznej. Na ten cel do gminy trafi 1,3 mln zł.
Pieniądze trafią też do gminy Huszlew, gdzie 5 mln zł zostanie przeznaczone na przebudowę dróg powiatowych zlokalizowanych na terenie gminy, natomiast 2 mln 374 tys. zł planuje się przeznaczyć na budowę i przebudowę dróg gminnych.
Gmina Stara Kornica zmodernizuje drogę gminną w Kobylanach. Na ten cel pozyskała 1 mln 805 tys. zł. Zaplanowano również zwiększenie efektywności energetycznej poprzez wymianę źródeł ciepła i termomodernizację budynków Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Starej Kornicy – na ten cel gmina otrzyma 2 mln 520 tys. zł. Natomiast na inwestycję związaną z budową i modernizacją stacji uzdatniania wody w Wólce Nosowskiej wraz z infrastrukturą i obiektami towarzyszącymi, gmina otrzymała 2 556 809,05 zł.
W gminie Platerów zaplanowano natomiast przebudowę ciągu dróg powiatowych o nr 2001W na terenie gminy. Na ten cel gmina otrzymała dofinansowanie w wysokości 9 mln 025 tys. zł.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze