fot. Tomasz Słupski
Gmina Platerów otrzyma ponad 2,8 mln zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej na modernizację systemu poboru, uzdatniania i dystrybucji wody. Środki zostaną przeznaczone na realizację projektu pod nazwą „Modernizacja oraz uruchomienie inteligentnej sieci wodociągowej w Gminie Platerów”.
Zakres inwestycji obejmuje zakup i montaż 700 urządzeń pomiarowych oraz 20 słupków telemetrycznych, a także wymianę 90 hydrantów i 40 zasuw. Równolegle zaplanowano modernizację oprogramowania do monitoringu sieci wodociągowej, w tym wdrożenie systemu telemetrycznego obsługującego sprzedaż wody. Inteligentny monitoring ma opierać się na punktach strefowego pomiaru przepływu i ciśnienia, wyposażonych w rejestratory telemetryczne, przepływomierze elektromagnetyczne oraz czujniki ciśnienia.
Całkowita wartość projektu wynosi 4.145.500 zł, z czego dofinansowanie unijne stanowi 2.875.318,80 zł. Projekt realizowany jest w ramach działania 2.5 „Gospodarka wodno-ściekowa”.
Znaczenie inwestycji dla lokalnych samorządów podkreślają przedstawiciele władz województwa. – Nowoczesna i bezpieczna sieć wodociągowa to podstawa sprawnie działającej gminy, dlatego cały czas inwestujemy w rozwój tej infrastruktury. Dzięki unijnemu wsparciu swoją sieć wodociągową zmodernizują gminy Zbuczyn, Bielany i Platerów. To dla nich szansa na dalszy rozwój, a dla mieszkańców poprawa jakości życia – wskazuje Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.
Z kolei Krzysztof Chaberski zwraca uwagę na skalę potrzeb infrastrukturalnych w gminach. – Inwestowanie w infrastrukturę to obecnie konieczność. Wiele sieci gminnych jest wyeksploatowanych i wymaga modernizacji. Nowoczesna sieć wodociągowa to nieprzerwane dostawy wody, szybkie wykrywanie awarii i ograniczanie strat wody – podkreśla.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze