Na ostatniej sesji Rady Miasta i Gminy Łosice ustalono stawki podatku od środków transportowych na 2014 r. Łosice postanowiły skorzystać z praktyk zapoczątkowanych przez gminę Platerów gdzie podatki te są na minimalnym poziomie i w związku z tym część łosickich przedsiębiorców przeniosła swoje firmy właśnie do Platerowa.
Przedsiębiorcom taki zabieg pozwolił zredukować koszty funkcjonowania firm, natomiast gminie Platerów przyniósł wymierne zyski w wysokości około 300 tyś zł wpływu do budżetu z tego tytułu. Nie trudno się domyślić, że w tym samym czasie gmina Łosice poniosła straty finansowe.
Burmistrz Janusz Kobyliński szacuje straty Łosic na około pół miliona złotych, gdyż jak zauważa oprócz tych straconych 300 tyś. pochodzących z podatków od środków transportowych powstała jeszcze strata w podatku od osób fizycznych. W większości przypadków osoby, które przeniosły swoje firmy do Platerowa również tam płacą podatek od osób fizycznych.
Chcąc nakłonić przedsiębiorców do powrotu Rada Miasta i Gminy Łosice, według Podlasie24, podczas ostatniej sesji ustaliła, że stawki autonomiczne podatków pozostały na poziomie z roku 2013, natomiast stawki, w których są tzw. widełki, obniżono do poziomu stawek minimalnych z zaokrągleniem do pełnej złotówki. Dobrze, że nasi samorządowcy postanowili skorzystać z praktyk i rozwiązań Platerowa. Mamy nadzieję, że przyniesie to naszemu miastu wymierne korzyści.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze