Reklama

1,5 miliona pożyczki pozyskała gmina Sarnaki na modernizację oczyszczalni ścieków

30/07/2019 09:46

1,5 mln zł pożyczki pozyskała gmina Sarnaki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na unowocześnienie oczyszczalni ścieków. Znacznie zwiększy się wydajność obiektu, zmniejszeniu ulegną koszty eksploatacji, a poprawa jakości całego procesu oczyszczania umożliwi rozbudowę sieci kanalizacyjnej.

Blisko 3,7 milionów zł będzie kosztowała inwestycja związana z modernizacją oczyszczalni ścieków w Sarnakach. Gmina uzyskała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie pożyczkę na ten cel w wysokości 1,5 mln zł. W ramach zadania zostanie wykonana modernizacja istniejącej oczyszczalni, która przyczyni się do poprawy jakości całego procesu oczyszczania oraz w znacznym stopniu zmniejszy koszty eksploatacyjne.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii wskaźniki zanieczyszczeń w odprowadzanych ściekach będą zgodne z obowiązującymi przepisami oraz polepszą się parametry osadów ściekowych przygotowanych do utylizacji. Ponadto zwiększenie wydajności oczyszczalni umożliwi dalszą rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej.

Reklama

Na dzień osiągnięcia efektu ekologicznego oczyszczalnia ścieków pracować będzie z wydajnością 250 m3/d – 1.880 RLM, natomiast średniodobowa ilość ścieków oczyszczonych na dzień efektu ekologicznego wyniesie 170 m3/d. - Mam nadzieje, że dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie powstanie inwestycja, która przyczyni się do rozwoju gminy oraz poprawi poziom życia mieszkańców - mówi prezes WFOŚiGW w Warszawie Anna Król.

Kamila Mokrzycka, wiceprezes WFOŚiGW w Warszawie, podczas podpisywania umowy pożyczki, zachęcała dodatkowo włodarzy gminy do skorzystania również ze wsparcia finansowego, które oferuje Fundusz w ramach "Ogólnopolskiego program gospodarki wodno-ściekowej poza granicami aglomeracji ujętych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych". Mokrzycka przypomniała, że wnioski w ramach tego Programu można składać do 31 sierpnia w WFOŚiGW w Warszawie.

Reklama

Całkowity koszt inwestycji to 3 699 569,88 zł. Pożyczka to 1 500 000,00 zł. - Została udzielona na osiem lat i powinna być spłacona w 32 ratach w latach 2020-2028. Gmina będzie mogła jednak ubiegać się o częściowe jej umorzenie w wysokości do 10 procent wypłaconej kwoty pożyczki, po spełnieniu warunków określonych w "Zasadach udzielania dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Warszawie" oraz Programie w ramach, którego został złożony wniosek o dofinansowanie.

Foto: WFOŚiGW

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo losice.info




Reklama
Najnowsze wiadomości