Afirmacja godności człowieka niepełnosprawnego

0
4

We wrześniu br. mija 20 lat działalności Siedleckiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera oraz 15 lat funkcjonowania Domu Pomocy dla Osób z Chorobą Alzheimera. Siedleckie stowarzyszenie włączając się w akcję informowania społeczeństwa o wadze problemu, prowadzi kampanię informacyjną na rzecz integracji osób niepełnosprawnych i przeciwdziałaniu ich dyskryminacji. Kampania nosi tytuł „Afirmacja godności człowieka niepełnosprawnego”. Projekt jest współfinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Portal ŁOSICE.INFO został oficjalnym patronem medialnym kampanii i wydarzeń towarzyszących.

Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera powstało w 1994 roku, z inicjatywy dr Krystyny Jałyńskiej-Kwiatkowskiej i opiekunów osób z chorobą Alzheimera. Jest trzecim, co do daty powstania, stowarzyszeniem alzheimerowskim w Polsce. Działamy od 1994 roku, od 2004 roku jesteśmy organizacją pożytku publicznego.

Reklama

Celem Stowarzyszenia jest niesienie pomocy osobom z chorobą Alzheimera i innymi zespołami otępiennymi oraz ich opiekunom i rodzinom. Do zadań statutowych należy również prowadzenie domów pomocy dla osób z chorobą Alzheimera i innymi zespołami otępiennymi.

Stowarzyszenie prowadzi Dom Pomocy Społecznej dla Osób z Chorobą Alzheimera w Ptaszkach z filią w Kukawkach.

Dom Pomocy w Ptaszkach – pierwszy w Polsce specjalizujący się w opiece nad chorymi z Alzheimerem- funkcjonuje od 1999 roku, a filia w Kukawkach od  2010r. Oba domy cieszą się  bardzo dobrą opinią, przebywa w nich  50  mieszkańców.

Oba domy pomocy funkcjonują jako domy dla osób z chorobą Alzheimera i innymi chorobami otępiennymi przyjmują również przewlekle psychicznie chorych. Nasi mieszkańcy są z terenu całej Polski.

Stowarzyszenie dwa razy w roku organizuje dni otwarte w Domu Pomocy Społecznej w Ptaszkach z filią w Kukawkach. W czerwcu jest to „Spotkanie sobótkowe„ w Kukawkach, a we wrześniu spotkanie pod nazwą „Radość w Ptaszkach„ – organizowane w ramach obchodów Światowego Dnia Choroby Alzheimera.

Jak informuje Prezes Stowarzyszeni Maria Leszczyńska, „Prowadzimy grupę wsparcia dla rodzin opiekujących się chorym na Alzheimera. Działalność grupy polega na wymianie wzajemnych doświadczeń opiekunów, zajęciach z terapii zajęciowej z chorymi oraz przekazywaniu wiedzy i porad z zakresu opieki nad chorymi, problemów opiekunów, praw i uprawnień osób niepełnosprawnych. Uczestnictwo w grupie odpręża i łagodzi codzienny stan napięcia, umożliwia wzajemne wsparcie, zacieśnia kontakty oraz daje poczucie opiekunom, że nie pozostają sami z problemem. Zajęcia z chorymi prowadzi terapeuta zajęciowy, organizując różne formy pracy: ćwiczenia pamięciowe, zajęcia ruchowe, manualne, muzykoterapia. W spotkaniach grupy uczestniczy lekarz psychiatra, pielęgniarka, psycholog.”

Wraz ze wzrostem zachorowań rośnie zapotrzebowanie na usługi opiekuńczo-pielęgnacyjne. Wiemy jak ciężko jest opiekować się osobą chorą na Alzheimera, stąd też pomysł na powołanie grupy wsparcia dla chorych i ich rodzin, którą z czasem chcielibyśmy przekształcić w dom dziennego pobytu. W naszych domach odczuwamy brak miejsc, aby przyjąć wszystkich potrzebujących. Szukamy środków na rozbudowę domu.

W Polsce brak systemowych rozwiązań podejmujących problem  opieki nad chorym na Alzheimera i wsparcia dla jego opiekuna, który swoją pracę wykonuje 24 godzina na dobę. Choroba Alzheimera, ze względu na swoją częstość występowania i rodzaj zaburzeń jakie podejmuje, stanowi szczególny problem, nie tylko medyczny, ale i społeczny.

Najnowsze dane opublikowane w czerwcu 2014 r. podczas spotkania państw grupy G-8 w Londynie wskazuję, że od roku 2010 liczba chorych na Alzheimera wzrosła o 17% i jest ich obecnie na świecie 44 miliony – w roku 2009 było 36 milionów. W Polsce chorych na demencję jest 501 tysięcy w tym 300 tysięcy to choroba Alzheimera. Chory na Alzheimera wymagający całodobowej opieki jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym. W 50-80% przypadków chorymi zajmuje się współmałżonek, będący w podeszłym wieku, o niedomagającym zdrowiu, żyjący w ciągłym stresie, bez pomocy, wypalający się psychicznie. Jest to kolejna grupa osób niepełnosprawnych.

Na 12 września zaplanowano konferencję z okazji 20-lecia działalności stowarzyszenia w Sali Widowiskowej „Podlasie” w Siedlcach planowana na około 150 osób. Ponadto przewidziane są Dni Otwarte w Domu Pomocy w Ptaszkach dni z okazji 15-lecia funkcjonowania i Światowego Dnia Choroby Alzheimera, które odbędą się 13 września  .

Konferencja została objęta patronatem honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich i Prezydenta Miasta Siedlce

10615693_867872963225107_1993248019_n

Reklama
Poprzedni artykułKPP Łosice – działania „Ostatni weekend wakacji „
Następny artykułDwa wypadki samochodowe