Z tamtej strony Buga Panna do mnie mruga

0
183

Warsztaty rękodzielnicze i kulinarne, zabawy z dawnych lat i przede wszystkim wspólne śpiewanie lokalnych utworów ludowych zaplanowali organizatorzy projektu o wdzięcznej nazwie „Z tamtej strony Buga Panna do mnie mruga”. Poznajemy i śpiewamy gminne piosenki ludowe. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Miejscowy ośrodek kultury otrzymał dofinansowanie z programu EtnoPolska na realizację projektu pt. „Z tamtej strony Buga Panna do mnie mruga”. Poznajemy i śpiewamy gminne piosenki ludowe. Dotacja wynosi 34 tys. zł i pozwoli na zorganizowanie spotkań z lokalnymi twórcami, oraz mieszkańcami dla których ciągle żywa i ważna jest kultura ludowa.

Reklama

– Zadanie polegać będzie na odkryciu i ożywieniu lokalnych pieśni ludowych, które powstały i były śpiewane niegdyś w gminie Sarnaki. Planujemy pięć spotkań z mieszkańcami w pięciu miejscowościach naszej gminy. W czterech wsiach odbędą się spotkania biesiadne, podczas których nauce pieśni „sarnackich” akompaniował będzie zaproszony do współpracy zespół ludowy. Podczas takich spotkań będziemy również starali się dotrzeć do wspomnień najstarszych mieszkańców. Ostatnie spotkanie będzie finałem naszych działań. Odbędzie się w Sarnakach. Tu spotkają się wszystkie grupy. Wspólnie wymienimy doświadczenia i odśpiewamy nauczone piosenki. Spotkanie zakończy potańcówka na „dechach”. Finał będzie otwarty dla wszystkich. To ostatnie spotkanie planujemy z przytupem- orkiestry ludowe, pokazy tańców ludowych, strojów ludowych, warsztaty rękodzielnicze i kulinarne, a wszystko w ludowej scenerii – mówi Magdalena Rudnik, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Sarnakach. .

Animatorzy zapraszają do udziału w projekcie wszystkich, dla których wciąż ważna jest kultura ludowa i chcieliby ją pielęgnować oraz uchronić od zapomnienia.  – Chcemy przyjechać do poszczególnych miejscowości z kapelą ludową i najpierw poznać, a następnie wspólnie pośpiewać piosenki, które całkiem niedawno śpiewane były przez mieszkańców naszej gminy. W międzyczasie zaproponujemy warsztaty kulinarne i rękodzielnicze. Do tego mamy w planach również zabawy z dawnych lat. Jednym słowem chcemy wspólnie z mieszkańcami pobiesiadować i posłuchać ich opowieści. Zgodnie z założeniem projektu, to właśnie mieszkańcy mieliby być razem z nami gospodarzami wydarzenia – wyjaśnia Magdalena Rudnik.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2022.

Reklama
Poprzedni artykułNasza Najbliższa
Następny artykułSetne urodziny Pani Bronisławy