80. rocznica likwidacji getta w Łosicach

0
696
22 sierpnia 1942 roku ponad 5 tys. żydowskich mieszkańców miasta zostało wyprawionych w pieszy transport do Siedlec, skąd przewieziono ich do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince i stracono.

22 sierpnia przypadła 80 rocznica likwidacji getta w Łosicach i Mordach. Tego dnia ponad 5 tys. osób pochodzenia żydowskiego z Łosic i ponad 3,5 tys z Mordów, zostało wysiedlonych i wyprawionych w pieszy transport do Siedlec. Tam czekał na nich transport do Treblinki, gdzie zostali straceni. Wśród wysiedlonych znalazło się również ok. 3 tys. Żydów z Sarnak, którzy zostali deportowani do tych gett 15 maja 1942 roku.

Reklama

W Łosicach oprawcy pozostawili 200-300 Żydów, do uprzątnięcia getta po akcji deportacyjnej. Następnie umieścili ich w getcie tzw. szczątkowym, które zlikwidowali 27 listopada 1942 roku. Masowy mord dokonany w tych małych miasteczkach na prowincji dystryktu warszawskiego był tylko zapowiedzią tego czego zbrodniarze dokonali w kolejnych tygodniach 1942 r. w innych miejscowościach, gdzie istniały getta.

Z dnia na dzień tysiące ludzi zostało pozbawionych całego dorobku życia i godności. Tylko nieliczni przeżyli to piekło. Jedną z ocalałych Żydówek jest Stella Zylbersztajn, która jako piętnastolatka trafiła do łosickiego getta. Uciekła z niego w dniu likwidacji i przez dwa lata ukrywała się u 25 polskich rodzin. Po wojnie, dzięki jej staraniom Polacy ci otrzymali medale Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Fot. ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Łosicach

Reklama
Poprzedni artykułNadbużański Przystanek Muzyczny IV Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego
Następny artykułZ promilami za kółkiem