BorsuLAB odkrywa największe tajemnice

2
0

Stowarzyszenie Malowniczy Zakątek Borsuki nad Bugiem podjęło inicjatywę prowadzenia warsztatów naukowych BorsuLAB. Warsztaty prowadzone są przez Kasię Burdę, dziennikarkę działu naukowego tygodnika Newsweek, przy współpracy z Centrum Nauki Kopernik oraz Instytutem Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk. Pierwsze zajęcia odbyły się już w listopadzie, a kolejne są systematyczną kontynuacją pomysłu.

Reklama

W ramach BorsuLAB przeprowadzono i zaplanowano do przeprowadzenia następujące bloki tematyczne:

1. Tajemnice powietrza i balonowe czary
Za pomocą doświadczeń i eksperymentów uczestnicy szukali odpowiedzi na pytanie, czy powietrze to jest COŚ czy NIC? Czy coś waży? Z czego się składa? Jak jest w miejscach, w których nie ma powietrza? Bawiono się balonikami, wiatraczkami, sprawdzano, czy powietrze może zatrzymać wodę i dowiemy się, dlaczego świeczka nie może palić się w próżni.

2. Światło i kolor
Tym razem uczestnicy poznali tajemnice światła i kolorów. Sprawdili, czym jest światło i jak powstaje. Powędrowali też w kosmos i dowiedzieli się, ile czasu musi wędrować światło, aby dotrzeć do gwiazdy najbliższej słońcu i czy da się podróżować szybciej niż światło.Dowiedzieli się też, jak powstaje kolor, dlaczego różne rzeczy mają kolory, wyczarują piękną tęczę i sprawią, że ona zniknie. Odkryli, czy te kolory, które widzi nasze oko, to wszystkie kolory, jakie występują na świecie? A może niektóre zwierzęta widzą świat zupełnie inaczej niż my? Wreszcie – poznają tajemnice ludzkiego oka. Hmmm, czy zastanawialiście się kiedyś, po co nam dwoje oczu?

3. Ogień i wulkany
Na prośbę samych uczestników warsztatów w BorsuLab zajęto się tajemnicami wulkanów oraz ognia. Co sprawia, że wulkany wybuchają? Co się z nich wydobywa? Jaka temperatura panuje we wnętrzu Ziemi? Czy każdy ogień jest gorący? I czy zawsze gasi go woda? Topiono skały, produkowano wulkany i rozpalano dziwne, kolorowe ogniska.

4. Płynne ciecze czy ciekłe płyny
Czwarta odsłona naszych warsztatów będzie poświęcona tajemnicom cieczy. Choć woda, olej czy herbata towarzyszą nam na co dzień i wydają się zupełnie banalne, to za ich pomocą można wyczarować prawdziwe cuda! Na przykład niesamowitą lampkę lava czy dziwaczną substancję, która jednocześnie rozpływa się i jest twarda jak kamień – tak, to właśnie płyn nienewtonowski! Może uda nam się także wyczarować z oleju jajko oraz podnieść kostkę lodu jedną, cieniutką niteczką.

Reklama
Poprzedni artykuł„7 rzeczy, których nie wiecie o facetach”- wygraj bilety
Następny artykuł„Poklask” Haliny Grochowskiej

2 KOMENTARZE

  1. „Stowarzyszenie Malowniczy Zakątek Borsuki nad Bugiem” niesamowity jest Wasz zapał i efekty pracy. Gratuluję!

    Widać, że dzieciaki mają frajdę 🙂

  2. Gdzie można znaleźć więcej informacji o działalności „Stowarzyszenia Malowniczy Zakątek Borsuki nad Bugiem”?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.