Żegnamy Ks. Prałata Henryka Rzeszotka

0
851

Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci Ks. Prałata Henryka Rzeszotka, wieloletniego proboszcza parafii pw. św. Zygmunta Króla w Łosicach. Uroczystości pogrzebowe za śp. księdza Henryka rozpoczną się 15 sierpnia o godz. 15.00, natomiast we wtorek 16 sierpnia o godz. 11.00 będzie sprawowana Msza św. pogrzebowa, pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Suchodolskiego.

Parafia pw. św. Zygmunta Króla w Łosicach poinformowała o śmierci Ks. Prałata Henryka Rzeszotka. Zmarł w wieku 90 lat, opatrzony sakramentami.

Reklama

– Uroczystości pogrzebowe śp. Ks. Prałata Henryka Rzeszotka rozpoczną się w parafii św. Zygmunta Króla w Łosicach 15 sierpnia. Od godz. 15.00 do 20.00 trumna z ciałem zmarłego zostanie wystawiona w kościele, będzie możliwość indywidualnej i wspólnotowej modlitwy. O godz. 20.00 powitamy pielgrzymów wracających z Leśnej Podlaskiej, po czym Ksiądz Biskup Ordynariusz Kazimierz Gurda, razem z kapłanami z Dekanatu Łosickiego, odprawi Mszę św. za zmarłego ks. Prałata. We wtorek 16 sierpnia o godz. 9.00 rozpocznie się różaniec i Koronka do Miłosierdzia Bożego. O godz. 11.00 będzie sprawowana Msza św. pogrzebowa, pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Suchodolskiego. Po Mszy św. ciało zmarłego zostanie złożone na cmentarzu w Łosicach – informuje parafia na swojej stronie.

       Ks. Henryk Rzeszotek urodził się 4 stycznia 1932 roku w Woli Chodkowskiej, parafii Ryczywół, pow. Kozienice, woj. mazowieckie, z ojca Wawrzyńca i matki Władysławy Rzeszotków, jako szóste z ośmiorga dzieci w rodzinie. W 1943 roku jedenastoletni Henryk został, wraz z całą rodziną, wywieziony przez hitlerowców do obozu pracy w Niemczech. Po powrocie do Polski w 1945 roku, ukończył Szkołę Podstawową w Rudnie, pow. Radzyń Podlaski. Świadectwo maturalne uzyskał w 1952 roku w Liceum Biskupim w Siedlcach. W tym też roku wstąpił do miejscowego Wyższego Seminarium Duchownego. W trzecim roku studiów seminaryjnych został wcielony do wojska i skierowany do pracy w kopalni na Śląsku. Przyjąwszy z rąk ks. bpa Ignacego Świrskiego święcenia kapłańskie 29 czerwca 1958 roku, rozpoczął pracę duszpasterską jako wikariusz w parafii Stara Wieś. Po trzech latach został skierowany do Ostrowa Lubelskiego, gdzie duszpasterzował jako wikariusz przez dwa lata. Po roku posługi kapłańskiej w Kornicy i ponad trzech latach w Parafii Św. Anny w Białej Podlaskiej, Ks. Biskup skierował go do pracy na samodzielnej placówce w Seroczynie. Kolejne lata pracy kapłańskiej ks. Henryka Rzeszotka, to parafia w Opolu Podedwórzu, gdzie przez siedem lat był proboszczem, następnie w Wisznicach, gdzie proboszczował przez 9 lat. Tu wybudował dom parafialny. W 1984 roku objął parafię św. Zygmunta w Łosicach, gdzie był proboszczem  do roku 2004. W tym czasie wybudował dom parafialny, przeprowadził gruntowny remont kościoła, modernizację prezbiterium i cmentarza. Dwudziestoletnia praca duszpasterska ks. Henryka Rzeszotka w parafii łosickiej zaowocowała jedenastoma wyświęconymi kapłanami. W 1988 roku, Bp Siedlecki Jan Mazur mianował go kanonikiem, a w 1994 r.- prałatem Kapituły Janowskiej. Poza wzmożoną pracą duszpasterską, ks. prałat Henryk Rzeszotek dał się poznać jako działacz społeczny. Żywo zainteresowany życiem publicznym łosickiej społeczności, aktywnie zaangażował się w pracę Społecznego Komitetu Reaktywacji Powiatu Łosickiego i Komitetu Modernizacji i Rozbudowy Szpitala, którego został wiceprezesem. Za swoją pracę duszpasterską i społeczną został w 2005 roku uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Ziemi Łosickiej”, a w trzy lata później prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi. Za organizowanie pielgrzymek do Częstochowy i nauczanie religii pięciokrotnie karany wyrokami kolegiów ds. wykroczeń. Od 2004 roku jako emeryt, mieszkał przy parafii św. Zygmunta i służył gorliwą posługą w konfesjonale. W roku 2017 Ojciec Święty Franciszek, w uznaniu jego zasług dla Kościoła Siedleckiego, podniósł go do godności Prałata Papieskiego. Ostatni rok jego życia, otoczony troskliwą opieką, nie wychodził z domu, nie sprawował sakramentów, ale w każdą niedzielę i święta przyjmował komunię świętą. Ostatnia Msza św. w której uczestniczył, była sprawowana w jego pokoju, w Niedzielę Zmartwychwstania 2022 r.

Źródło informacji i foto 

Reklama
Poprzedni artykułNadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci Gaducha
Następny artykułDRAGON BALL SUPER: Super Hero – pokaz specjalny Helios Anime