Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci Gaducha

0
94

Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci Gaducha odwiedziło w tym roku 32 aktorów z 11 zespołów teatralnych, którzy wystawili w miniony weekend w sumie 14 spektakli. W ofercie Gaduchy nie zabrakło również warsztatów i animacji związanych z teatrem oraz spektakli skierowanych do widzów dorosłych. Samorząd Województwa Mazowieckiego był partnerem festiwalu, wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Reklama

W piątkowe popołudnie uroczyście otwarto Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci Gaducha. Wydarzenie zgromadziło nie tylko młodych amatorów występów teatralnych ale również  stało się miejscem integracji międzypokoleniowej.

Festiwal wpisał się już na stałe w wakacyjną ofertę nadbużańskich terenów. I nawet jeśli na początku miał być alternatywą dla mieszkańców, którzy nie zawsze mają możliwość obcowania z kulturą wyższą i rzadko – z różnych obiektywnych powodów – korzystają z oferty teatrów, to teraz z pewnością traktowany jest jako jedna z opcji obcowania ze sztuką.

Gaducha to nie tylko same spektakle, których wystawiono w tym roku aż 14, ale również warsztaty i animacje związane z teatrem oraz spektakle skierowane do widzów dorosłych. Warto wspomnieć, że w Festiwalu uczestniczą artyści z całego kraju. – Na festiwal teatrów dla dzieci zapraszamy zespoły teatralne z całej Polski. Są to zawodowi artyści absolwenci szkół aktorskich i reżyserskich – mówi Magdalena Rudnik dyrektorka GOK w Sarnakach. Podobnie jak w latach ubiegłych głównym miejscem festiwalu były Sarnaki, Gaducha zagościła również w Mierzwicach i Serpelicach – Chcemy aby nasz festiwal był wyjątkową i ubogacającą formą rodzinnego spędzania wolnego czasu a w szczególności czasu wakacyjnego. Wierzymy, że przyczynimy się do budowania relacji i integracji rodzin. Prezentując różnorodne formy teatralne, zapewnimy edukację artystyczną dzieci i dorosłych – wyjaśnia Magdalena Rudnik.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, natomiast partnerem był Samorząd Województwa Mazowieckiego. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2022.

Reklama
Poprzedni artykułMazowsze. Wiadomości z regionu
Następny artykułŻegnamy Ks. Prałata Henryka Rzeszotka