Z tamtej strony Buga Panna do mnie mruga

0
456

Wspólne śpiewanie piosenek ludowych, tańce, warsztaty kulinarne, rękodzielnicze oraz zabawy z dawnych lat, to tylko nieliczne, wybrane elementy programu spotkań jakie odbywają się na terenie gminy Sarnaki w ramach projektu „Z tamtej strony Buga Panna do mnie mruga”. Poznajemy i śpiewamy gminne piosenki ludowe – realizowanego przez miejscowy ośrodek kultury. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022. Kolejne ze spotkań zaplanowano na najbliższą sobotę w Mierzwicach. 

 

Reklama

Za nami już trzy z cyklu zaplanowanych spotkań w ramach projektu „Z tamtej strony Buga Panna do mnie mruga”. Poznajemy i śpiewamy gminne piosenki ludowe. Zadanie polega na odkryciu i ożywieniu lokalnych pieśni ludowych, które powstały i były śpiewane niegdyś w gminie Sarnaki. Pierwsze ze spotkań odbyło się w Litewnikach Nowych – Pogoda i frekwencja dopisała. Wspólnie z zespołem ludowym „Pasieka” śpiewaliśmy piosenki z naszej gminy. Dowiedzieliśmy się też min. jakie były stroje w regionie i z jakich elementów się składały. W kąciku kulinarnym prowadzonym przez Annę Szpurę każdy chętny mógł zrobić kotleciki ryżowe i bułeczki o wdzięcznej nazwie gniazdo os. W kąciku plastycznym powstały natomiast słowiańskie laleczki a także projekty gorsetów ludowych. Z dawnych zabaw największą popularnością cieszyło się toczenie fajerki i koła rowerowego. Jak się okazało nie jest to takie proste – relacjonuje spotkanie inauguracyjne pomysłodawczyni projektu Magdalena Rudnik, dyrektorka GOK Sarnaki.

Kolejne ze spotkań odbyło się w Klepaczewie. – Było wesoło, śpiewnie i bardzo smakowicie. Po kilku sławach wstępu zespół „Pasieka” porwał uczestników do wspólnego śpiewu oraz do tańca. W kąciku kulinarnym dzieci wykonywały mini pizze (oczywiście podlaskie) a dorośli mogli spróbować jak smakują i jak się robi zaguby. Kółka i fajerki przyciągnęły amatorów zabaw zręcznościowych i ruchowych a w kąciku plastycznym powstawały ziarnuszki, projekty gorsetów ludowych, a także korale. Dodatkowo młodzież z  MDP Serpelice zaprezentowała techniki ratownictwa medycznego – informuje Magalena Rudnik.

Podobne spotkanie odbyło się już też w Borsukach i jak zapewniają organizatorzy, przed społecznościami lokalnymi kolejne dwa spotkania z folklorem, które nie tylko mają na celu integrację pokoleniową ale przede wszystkim mają uchronić przed zapomnieniem folklor i kulturę tych terenów.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.

Reklama
Poprzedni artykułJakoś to będzie
Następny artykułMazowsze. Wiadomości z regionu