W kamasze zamiast na narty, czyli ferie u mazowieckich terytorialsów

0
59

Wraz z rozpoczęciem ferii zimowych w województwie mazowieckim rozpoczęło się szkolenie nowych rekrutów w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Ferie w mundurze wybrało 52 ochotników.

Pierwsze swoje kroki w szeregach 5 Brygady postawili już 10 grudnia, wówczas odbyło się ich powołanie do służby. W koszarach spędzili tylko 2 dni, podczas których zostali wyposażeni w ekwipunek żołnierza lekkiej piechoty, odbyli niezbędne szkolenia teoretyczne oraz zdali wstępny test sprawności fizycznej. 30 stycznia wrócili by kontynuować szkolenie już na poligonie i wojskowych obiektach szkoleniowych.

Reklama

Ochotnicy by przystąpić do szkolenia praktycznego musieli zaliczyć sprawdzian wiedzy ze znajomości budowy i obsługi karabinka MSBS Grot. Pozytywne zaliczenie testu pozwoliło im na podejście do szkolenia strzeleckiego, które wczoraj odbyło się na strzelnicy garnizonowej w Kątach Węgierskich. Przyjmowanie postaw strzeleckich, efektywne i bezpieczne posługiwanie się bronią, ładowanie magazynka, składanie i rozkładanie karabinka to oprócz samego strzelania, nieodzowny element szkolenia strzeleckiego. Nie dla wszystkich nowych terytorialsów było to pierwsze strzelanie, ponieważ są wśród nich także instruktorzy strzelectwa.

Szkolenie podstawowe odbywające się w czasie ferii zimowych przyciągnęło ochotników z 12 powiatów północnego Mazowsza oraz prawobrzeżnej Warszawy.  Wśród 52 nowych adeptów żołnierskiego rzemiosła jest 2 nauczycieli i aż 18 uczniów i studentów, którzy postanowili wykorzystać zimową przerwę w nauce na odbycie przeszkolenia wojskowego.

Szkolenie w ramach projektu Ferie w WOT nie różni się programem szkolenia od tradycyjnych szkoleń podstawowych, a jedynie terminem jego realizacji dostosowanym do przerw w nauce pełnoletnich uczniów i studentów. Pozwala to na możliwość przeszkolenia wojskowego bez konieczności rezygnacji ze szkoły czy studiów.

Najbliższe powołanie ochotników do terytorialnej służby wojskowej odbędzie się 25 lutego i zakończy się przysięgą wojskową 13 marca. Osoby zainteresowane służbą w 5 MBOT mogą przez cały czas składać wnioski o powołanie do służby.


Fot. DWOT
Aut.: Aneta SZCZEPANIAK Rzecznik prasowy
5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Reklama
Poprzedni artykułKomendant KPP pożegnał się z policyjnym mundurem
Następny artykułDyspozytornie medyczne w województwie mazowieckim – podsumowanie działań w 2021 r.