Uroczyste otwarcie nowego mostu

12
2057

Miasto wzbogaciło się o nową infrastrukturę drogową i nowy most pozwalający na alternatywną przeprawę przez dzielącą Łosice na dwie części rzekę.  – Dla mnie, jak i wielu mieszkańców jest to niewątpliwie wyjątkowy dzień – dzień, który przejdzie do historii, bo takie inwestycje odbiera się raz na kilkadziesiąt lat – cieszy się burmistrz Mariusz Kucewicz.

Idea konieczności budowy alternatywnej przeprawy przez rzekę Toczną, dzieląca miasto na dwie części powracała w ostatnich kilkudziesięciu latach wielokrotnie – jednak bez skutku. Wprawdzie zawsze podkreślano strategiczność takiej inwestycji, wymieniano też szereg argumentów motywujących potrzebę jej realizacji, to jednak na słowach zazwyczaj się kończyło, a miasto jak nie miało alternatywy dla przejazdu przez centrum, tak dalej jej nie miało.

Reklama

– Pierwsze plany i pomysły związane z budową drugiej przeprawy pojawiły się chyba jeszcze wtedy gdy jako dziecko byłem w pieluszkach, jednak być może zabrakło wtedy determinacji by pójść w tym kierunku. Podobnie było w 2000 roku kiedy tworzono miejscowy plan zagospodarowania – obiekt już wtedy był ujmowany jako przejazd, jednak historia tak się potoczyła, że dopiero w 2017 roku przy odrobinie determinacji i wsparcia radnych, podjęliśmy decyzję o konieczności dopięcia tej inwestycji – mówi burmistrz Mariusz Kucewicz. Włodarz wspomina, że droga od pomysłu do jego realizacji wcale nie była łatwa, a koszty budowy też nie zachęcały do podjęcia takiego wyzwania samodzielnie.

– Dzisiaj ten nowy obiekt łączy dwie strony miasta i dwie parafie. Muszę przyznać, że droga do realizacji projektu nie była łatwa, z tego więc względu być może nie cieszyła się wcześniej zbytnim zainteresowaniem. Temat drugiego mostu w Łosicach w ciągu drogi gminnej ul. Myśliwskiej powrócił w 2017 roku kiedy spotkałem się z właścicielami nieruchomości położonych w miejscu planowanej inwestycji. Zgoda właścicieli, umożliwiła przystąpienie do opracowania dokumentacji i wszystkich niezbędnych pozwoleń. W październiku 2018 roku dokumentacja była już gotowa, złożyliśmy wniosek o pozwolenie na budowę. Z powodu zmian w przepisach środowiskowych, uzyskanie pozwolenia na budowę stale się przeciągało. Szczęśliwie pod koniec 2019 roku prawo środowiskowe ponownie uległo zmianie, tym razem na naszą korzyść. Dzięki temu, w lutym 2020 roku mieliśmy kompletne pozwolenie na budowę – wspomina Mariusz Kucewicz.

Pozwolenie na budowę otworzyło samorządowi drogę do szukania środków zewnętrznych na realizację zadania. Kwota inwestycji szacowana była na 5,7 mln zł – zbyt dużo by kasa gminna mogła to udźwignąć samodzielnie. Z pomocą przyszedł samorząd Mazowsza, który wsparł inwestycję blisko 3,5 mln zł dotacją w ramach Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego. Po zgromadzeniu potrzebnych funduszy sprawy potoczyły się błyskawicznie.  – W czerwcu 2020 podpisaliśmy umowę o dofinansowanie i w tym samym miesiącu ogłoszony został przetarg – mówi burmistrz.

Zgodnie z umową inwestycja miała zostać oddana już na koniec sierpnia tego roku, jednak wakacyjna ulewa i uszkodzenia dokonane w nadrzecznych wałach przez bobry spowodowały, że teren budowy został całkowicie zalany. Wykonawca musiał poszerzyć zakres robót i osuszyć teren, co w rezultacie doprowadziło do wydłużenia terminu realizacji zadania. Ostatecznie nowy most został oddany do użytku jeszcze przez Bożym Narodzeniem, natomiast uroczyste otwarcie miało miejsce w zeszły czwartek.

– Dla mnie, jak i wielu mieszkańców miasta i gminy Łosice jest to niewątpliwie wyjątkowy dzień – dzień, który przejdzie do historii, bo takie inwestycje odbiera się raz na kilkadziesiąt lat – mówi burmistrz Mariusz Kucewicz. Nic więc dziwnego, że podczas uroczystości odpalono fajerwerki a zamiast tradycyjnego przecięcia wstęgi otwarto symboliczny prezent z którego w niebo poszybowało naręcze czerwonych balonów.

– To bardzo ważna inwestycja zarówno dla kierowców, jak i mieszkańców regionu. Nowy most jest alternatywą pozwalającą przemieścić się z drogi wojewódzkiej 698 na drogę krajową 19, omijając centrum miasta. To znaczne odciążenie dla często zakorkowanego centrum Łosic – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska. – Życzę mieszkańcom, aby ta przeprawa wpłynęła na ich bezpieczeństwo i komfort podróży. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w realizację tego projektu.

Przypominamy, że inwestycja objęła oprócz budowy mostu w ciągu ulicy Myśliwskiej w kierunku ulicy Parcele także budowę jezdni o długości 550 metrów, położone zostały tam również chodniki i wybudowano ścieżkę rowerową o długości 512 m. Całości dopełnia nowoczesna infrastruktura oświetleniowa. Warto zaznaczyć, że udało się też wygospodarować ponad 1,5 mln oszczędności na wspomnianej inwestycji. Pieniądze zostaną przeznaczone w tym roku na modernizację infrastruktury która była wykorzystywana podczas objazdów wyznaczonych w trakcie trwania remontu drogi wojewódzkiej 698.

Reklama
Poprzedni artykułObejrzyj historię o królu Herodzie
Następny artykułPoznaliśmy największych mistrzów pióra

12 KOMENTARZE

 1. Super, jest radość. Piękna „pamiatka” dla kolejnych pokoleń 👍

 2. oni odpowiadaja za „wytrzymalosc” tego mostu,
  jezeli oni go „otwierali” to jest pewnosc, ze sie nie zawali pod ciezarem,
  Wiara czyni cuda …..

  • Zmień źródło informacji to i wiara w cuda nie będzie ci potrzebna, wystarczy znajomość matematyki.

   Wytrzymałość mostu to 40 ton. Mam większe zaufanie do tego mostu na Myśliwskiej niż do tego budowanego za PRL na Piłsudskiego.

 3. znowu wlacza sie „pisowska cenzura”
  znikaja wpisy i komentarze niesprzyjajace Pis-wi ……

 4. czy ktos wie gdzie sie podzial pan europosel Ryszard Czarnecki vel „obatel” ?
  ten filar PiS-owskiej narracji zaginal od kilku miesiecy,
  bez jego „inteligentnych” wypowiedzi zycie stalo sie monotonne …….

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.