Poznaliśmy największych mistrzów pióra

0
286

Podczas uroczystej gali podsumowującej XXVI Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Romualda III Mikoszewskiego p.h. „Ziemia najbliższa” poznaliśmy największych mistrzów pióra – drugie miejsce w konkursie zajęła Marianna Pawłowska z Niemojek, która otrzymała także tytuł najlepszego literata z powiatu łosickiego. Wydarzenie pod patronatem burmistrza miasta zorganizowało Powiatowe Stowarzyszenie Animatorów Kultury oraz Łosicki Dom Kultury. 

Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło 195 zestawów wierszy nadesłanych z całej Polski i zagranicy. Trudu oceny i analizy nadesłanych prac podjęło się Jury, w skład którego weszli uznani twórcy i krytycy literaccy: Ernest Bryll, Waldemar Michalski, Agnieszka Polak, Joanna Obrępalska i Grzegorz Michałowski. Pod ocenę poddano w sumie aż 585 wierszy, a spośród ich autorów wyłoniono laureatów.

Reklama

Tradycyjnie podczas gali, oprócz pierwszych nagród przyznawano zawsze również tytuły w specjalnej kategorii „Regionalne”, jednak w tym roku jury postanowiło obstąpić od tej formuły.  – Tak się bowiem stało, że jednoznaczny wybór członków jury wskazywał do nagród wiersze nie tylko naszym zdaniem najbardziej dojrzałe – ale ku naszemu radosnemu zaskoczeniu –  dotykające tych spraw jakie obejmowała kategoria „Regionalne”. Bardzo ciekawy to splot wydarzeń. Może jest tak, że poezja potrzebująca konkretu szuka go właśnie w krainie ojczyzny najbliższej – uciekając od zalewu ogólników w jakich tonie dzisiejsza dyskusja w publicystyce. W każdym razie cieszy nas ta bliskość z istotą konkursu – mówi przewodniczący komisji jurorskiej Ernest Bryll.

Ostatecznie jurorzy przyznali pierwsze miejsce Januszowi Pyzińskiemu z Dębicy za zestaw wierszy opatrzonych godłem: „Nikifor”. Miejsce drugie wywalczyły ex aequo Renata Malinowska z Trzebnicy za zestaw wierszy opatrzony godłem: „Wrotycz” oraz Marianna Pawłowska z Niemojek za zestaw wierszy opatrzony godłem: „Jaskółcze Ziele”. Marianna Pawłowska otrzymała także tytuł najlepszego literata z powiatu łosickiego. Miejsce trzecie przypadło w udziale Grzegorzowi Baczewskiemu z Warszawy za zestaw wierszy opatrzony godłem: „Tuptuś”.

Uroczysta gala odbyła się na deskach sali widowiskowej Łosickiego Domu kultury. Laureatom nagrody wręczyli: Burmistrz Mariusz Kucewicz, prezes PSG Robert Więckowski oraz członkowie Jury: Joanna Obrępalska i Waldemar Michalski, który również wygłosił słowo podsumowujące Konkurs. Nagrodzone wiersze przeczytały: Dorota Kozłowska, Aleksandra Bartoszuk i Joanna Gąska. Muzycznym prezentem dla przybyłych na uroczystość był recital Tomasza Kordeusza z towarzyszeniem pianisty Piotra Matuszczyka.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Sponsorem głównym koncertu była Polska Spółka Gazownictwa.

Wyróżnienia otrzymali:

Danuta Potrawa z Gniezna za zestaw wierszy opatrzony godłem: „VOLVER”, Anna Piliszewska z Wieliczki za zestaw wierszy opatrzony godłem: „DYM”,  Dawid Sulej Rudnicki z Krakowa za zestaw wierszy opatrzony godłem: „AMICUS ALCET”, Jerzy Marciniuk ze Szwecji za zestaw wierszy opatrzony godłem: „ESTER”, Mariusz Baryła z Piotrkowa Trybunalskiego za zestaw wierszy opatrzony godłem: „KLON”, Mirosław Gabryś z Cieszyna za zestaw wierszy opatrzony godłem: „SZARAWARY W SZUWARACH”, Marta Jurkowska z Olkusza za zestaw wierszy opatrzony godłem: „PAJĘCZYNA”, Ela Galoch z Turka za zestaw wierszy opatrzony godłem: „PIÓRO PELIKANA” i Eugeniusz Rychlicki z Chorzowa za zestaw wierszy opatrzony godłem: „EURY”.

Reklama
Poprzedni artykułUroczyste otwarcie nowego mostu
Następny artykułZ kolędą na ustach