Tradycja w nowych szatach – GOK Sarnaki otrzymał dotację na stroje ludowe

0
329

Ożywienie lokalnych tradycji to główny cel projektu realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Sarnakach. Dzięki dofinansowaniu z programu EtnoPolska 2024, zespoły wokalne i taneczne działające przy GOK otrzymają 45 nowych kompletów strojów ludowych i 28 par obuwia. Projekt zakończy się cyklem koncertów, podczas których zaprezentowane zostaną tańce i pieśni w nowych, tradycyjnych strojach, odzwierciedlających dziedzictwo Południowego Podlasia.

Gminny Ośrodek Kultury w Sarnakach z radością ogłosił, że przystępuje do realizacji projektu „Zakup strojów ludowych dla zespołów wokalnych i tanecznych”. Projekt, koordynowany przez dyrektor GOK Magdalenę Rudnik, uzyskał dotację w wysokości 62 tysięcy złotych w ramach programu EtnoPolska 2024, organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Spośród 1535 złożonych wniosków, projekt z Sarnak znalazł się w elitarnym gronie 257 nagrodzonych!

Reklama

W ramach projektu planowane jest uszycie 45 kompletów strojów ludowych oraz zakup 28 par obuwia. Zespoły dziecięce otrzymają 17 kompletów strojów dziewczęcych i 13 kompletów strojów chłopięcych, natomiast dla zespołu dorosłych przewidziano 13 kompletów strojów damskich oraz dwa komplety strojów męskich. Wszystkie stroje będą składać się z tradycyjnych elementów takich jak gorsety damskie, spódnice tkane, bluzki damskie, zapaski, buty damskie, koszule męskie, kamizelki męskie, pasy tkane i spodnie.

Projekt jest nie tylko inwestycją w nowe stroje, ale także w kulturę i tradycję regionu. Pierwszy etap działań obejmuje badania terenowe mające na celu zgromadzenie informacji o dawnych strojach noszonych przez mieszkańców gminy Sarnaki. Zdobyta wiedza zostanie skonsultowana ze specjalistami z dziedziny wzornictwa i tkactwa Południowego Podlasia oraz etnografami, aby stworzyć projekt zgodny z tradycją i wiedzą etnograficzną. Magdalena Rudnik już przeprowadziła rozmowy z najstarszymi mieszkańcami Hołowczyc i Klepaczewa oraz kwerendy w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej i Muzeum Regionalnym w Siedlcach.

Dyrektor GOK Magdalena Rudnik apeluje do mieszkańców gminy Sarnaki oraz okolicznych gmin o pomoc w zbieraniu dawnych ubrań, zdjęć i wspomnień dotyczących ubioru ich przodków. „Każda informacja jest dla nas cenna i pomoże w wiernym odtworzeniu tradycyjnych strojów,” podkreśla Rudnik.

Przy tej okazji zwracamy się z prośbą do mieszkańców gminy Sarnaki a także okolicznych gmin, którzy mogą mieć dawne ubrania czy stare zdjęcia albo też wspomnienia dotyczące ubioru ich babć o kontakt z nami – apeluje dyrektorka sarnackiego GOKu, Magdalena Rudnik. – Nawiązaliśmy też współpracę z Fundacją „Korzenie i Skrzydła” która promuje dziedzictwo kulturowe Południowego Podlasia oraz ze stowarzyszeniem „Nadbużański Uniwersytet Ludowy”, który realizuje projekty z zakresu ożywiania tradycji Południowego Podlasia i posiada profesjonalną wiedzę z zakresu wzornictwa, kolorystyki i sposobów szycia strojów. Wszystkie te nasze badania zmierzają ku temu aby stworzyć strój oryginalny, ale zgodny z tradycją naszego regionu a zwłaszcza gminy, której społeczeństwo było niejednorodne – dodaje z dumą Magdalena Rudnik.

Finałem projektu będzie cykl koncertów prezentujących tańce i piosenki podlaskie w nowych strojach. Podczas występów przedstawiona zostanie historia tradycyjnych strojów nadbużańskich oraz wyniki badań etnograficznych.

Zespół ludowy dorosłych już odniósł sukces, kwalifikując się do Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Udział w przeglądach w Drelowie i Lublinie umożliwiły pożyczone stroje od zaprzyjaźnionych zespołów, ale nowa kolekcja strojów sprawi, że występy będą jeszcze bardziej autentyczne.

Magdalena Rudnik wyraża nadzieję, że projekt spotka się z dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności oraz prosi o wsparcie medialne, które pomoże w promocji działań GOK w Sarnakach. „Nasze działania mają na celu ożywienie i pielęgnowanie tradycji, a nowe stroje będą nie tylko piękne, ale przede wszystkim będą świadectwem naszej historii i kultury,” dodaje Rudnik.

Oba zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sarnakach wykazują się dużą aktywnością i nieustannie doskonalą swoje umiejętności artystyczne. Warto podkreślić, że zespół ludowy dorosłych odniósł znaczący sukces, zakwalifikowując się do prestiżowego Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Aby osiągnąć ten cel, musiał pomyślnie przejść wymagające przeglądy regionalne, które odbyły się w Drelowie i Lublinie. Na oba te wydarzenia zespół udał się w strojach pożyczonych od zaprzyjaźnionych grup – ZPiT Ziemia Łosicka oraz Zespołu Leśnianki, które użyczyły im tradycyjnych strojów podlaskich nadbużańskich.

Reklama
Poprzedni artykułKultura Dostępna – wygraj bilety
Następny artykułIluzje, tańce i sportowa euforia – łosickie atrakcje na Dzień Dziecka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj