Szlak Żeromskiego zaprasza

0
917

Ruiny dworu w Łysowie i Patkowie, las zwany Rogaczem czy niemojski kościół – to tylko niektóre z punktów na szlaku Stefana Żeromskiego, który został otwarty w zeszły piątek w Niemojkach. Licząca ponad 11 km trasa pozwala na nowo odkryć miejsca związane z pisarzem, a także promuje walory przyrodnicze i historyczne Ziemi Łosickiej.

Uroczyste otwarcie szlaku miało miejsce w zeszły piątek przy wybudowanej w 1937 roku kapliczce w Niemojkach Stacji, która jest także pierwszym punktem na mapie trasy. Odsłonięcia tablicy dokonali – dyrektorka delegatury Urzędu Marszałkowskiego – Magdalena Sałata, burmistrz Mariusz Kucewicz, prezeska Powiatowego Stowarzyszenia Animatorów Kultury – Joanna Gąska i jedna z pomysłodawczyń projektu – Maria Krawczyk z nieformalnej grupy „Szalone Niemojki”.

Reklama

Zebrani na otwarciu goście ruszyli na inauguracyjny przejazd trasą wspomnień o Żeromskim, odwiedzając kolejne ważne miejsca związane z pisarzem. Wśród nich odnajdziemy kolejno szkołę, a w niej Izbę Pamięci Narodowej, następnie kościół i cmentarz w Niemojkach, dalej unicką kapliczkę niedaleko Łysowa i ruiny łysowskiego dworu, las Rogacz, wieś Patków Ruski, a na końcu ruiny dworu Kopciów.

Tego dnia w miejscowej szkole odbyła się też uroczysta gala z okazji otwarcia szlaku. Przygotowana została przez nauczycieli i uczniów oraz mieszkańców zaangażowanych w realizację projektu. Nie zabrakło też miejsca na przemówienia i odczyty zaproszonych gości. Przed zgromadzonymi gośćmi zaprezentował się również Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej.

Pomysłodawczyniami utworzenia szlaku były Maria Krawczyk, Barbara Gąsewicz i Marianna Pawłowska z grupy nieformalnej „Szalone Niemojki”, wsparcia w opracowaniu szlaku udzielił Konrad Hryniewicz z Łosic. Koordynatorem projektu była Małgorzata Wojcieszuk z UMiG Łosice, zaś organizatorem zostało Powiatowe Stowarzyszenie Animatorów Kultury w Łosicach, Łosicki Dom Kultury i grupa nieformalna „Szalone Niemojki”. Projekt uzyskał honorowy patronat burmistrza Mariusza Kucewicza. Zadanie dofinansowano ze środków samorządu Mazowsza.

Fot. Łosice.Info

Reklama
Poprzedni artykułSpotkanie autorskie z Adelą D. Zalewską
Następny artykułMikołajki jak z bajki w kinie Helios Siedlce!