Pracownicy Krynicy Vitamin posadzili 1000 drzew pod Łosicami

0
1607

Pracownicy Krynicy Vitamin, jednego z największych polskich producentów napojów, posadzili 1000 dębów szypułkowych pod Łosicami. Celem akcji, zorganizowanej wspólnie z Nadleśnictwem Sarnaki, było odnowienie lasu wraz z zachowaniem ciągłości jego użytkowania.

Reklama

Materiał sadzeniowy wraz z narzędziami zapewniło Nadleśnictwo Sarnaki. Wolontariusze posadzili sadzonki kontenerowe z tzw. bryłką, które mają pełny system korzeniowy wraz z otaczającym korzenie podłożem. Sadzenie polegało na wydrążeniu specjalnym narzędziem, zwanym kosturem, szczeliny,
do której trafia jednoroczny dąb. W akcji wzięło udział kilkunastu pracowników Krynicy Vitamin.

Poznaliśmy bardzo skuteczną metodę sadzenia, która znacząco przyspiesza proces odnowienia lasu. Obcowaliśmy z naturą, przyglądaliśmy się pracy leśników. Puściliśmy kostury w ruch, posadziliśmy setki drzewek, ale też świetnie się bawiliśmy, oderwaliśmy od codziennej pracy, spędziliśmy aktywnie czas na świeżym powietrzu – mówi Tomasz Kułakowski, koordynator akcji i rzecznik Krynicy Vitamin.

– Krynica Vitamin już po raz drugi wzięła udział w wolontariacie pracowniczym i sadzeniu lasu. Organizowanie tego typu akcji cieszy się pozytywnym odbiorem wśród społeczeństwa, dlatego cieszymy się że chętnie nawiązujecie z Nami współpracę. Dzięki lasom oddychamy pełną piersią. Lasy oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, wpływają korzystnie na klimat i nasze samopoczucie. Las jest domem zwierząt i roślin. Las to nasze dobro narodowe, które chcemy chronić i pielęgnować – mówi Joanna Grzesiewicz-Bodnar z Nadleśnictwa w Sarnakach.

– Obecnie lesistość, czyli procentowy wskaźnik udziału lasu do określonej powierzchni) Nadleśnictwa Sarnaki wynosi prawie 23 proc. i ciągle rośnie, a dla całej Polski blisko 31 procent. Docelowo według założeń Krajowego Programu Zwiększenia Lesistości do 2050 roku ma wynieść 33 proc. dla obszaru naszego kraju. Wspólne akcje z ochotnikami przybliżają nas do osiągnięcia tego celu – dodaje Leśniczy Leśnictwa Huszlew, Dariusz Wasiluk.

Łącznie wolontariusze posadzili już 2300 dębów i zamierzają kontynuować akcję w kolejnych latach. Akcja wpisuje się w działania firmy Krynicy Vitamin na rzecz środowiska lokalnego i społeczności lokalnej na terenie południowego Podlasia.

Krynica Vitamin rocznie produkuje ponad 400 mln sztuk napojów bezalkoholowych, spirytusowych oraz mleczno-kawowych. Zakład produkcyjny znajduje się w miejscowości Dziadkowskie-Folwark na pograniczu województwa mazowieckiego i lubelskiego. W fabryce pracuje ponad 300 osób. Krynica Vitamin to firma rodzinna polskim kapitałem. Ma na koncie szereg nagród, m.in. „Niedźwiedzie Biznesu” czy nagrodę biznesową Bialskopodlaskiej Izby Gospodarczej, a także nagrodę Firmy Roku 2020 w plebiscycie „Tygodnika Siedleckiego”.

Nota prasowa i zdjęcia Tomasz Kułakowski

Reklama
Poprzedni artykułOstatni mecz jesieni – ŁDK Łosice vs Orzeł Unin
Następny artykułWiemy kiedy i gdzie należy spodziewać się przerw w dostawie energii elektrycznej